Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zainwestowałeś w fotowoltaikę? Sprawdź, ile zapłacisz za prąd w 2023 roku. Zobacz, co wynika z ustawy o zamrożeniu cen prądu

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Masz w domu instalację fotowoltaiczną? Sprawdź, ile zapłacisz za prąd w nadchodzącym roku.
Masz w domu instalację fotowoltaiczną? Sprawdź, ile zapłacisz za prąd w nadchodzącym roku. bartusp/123RF.com
Ile zapłacą za energię elektryczną Polacy, którzy posiadają w swoich domach panele fotowoltaiczne? Dowiedz się, ile wyniesie maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych, które korzystają z fotowoltaiki. Sprawdź, jaki próg zużycia energii elektrycznej będzie obowiązywał prosumentów, które rozliczają się w systemie net-meteringu i net-billingu.

Spis treści

Zamrożenie ceny prądu w 2023: kto może skorzystać? Jakie warunki należy spełnić?

Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, która ostatnio weszła w życie, określa m.in. maksymalne ceny prądu. W 2023 roku każde gospodarstwo domowe w Polsce może skorzystać z zamrożenia cen energii elektrycznej na obecnym poziomie do 2 000 kWh zużycia rocznego. Próg ten jest porównywalny do uśrednionego zużycia prądu w przeciętnej rodzinie. Jedynie nadwyżka ponad obowiązujący pułap ma być rozliczana zgodnie z maksymalną taryfą, którą w okresie od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 roku ustalono na kwotę 693 zł za megawatogodzinę (0,693 zł/kWh).

Wyższy limit przysługuje m.in.:

  • osobom niepełnosprawnym (do 2 600 kWh),
  • gospodarstwom domowym dysponującym Kartą Dużej Rodziny (pułap do 3 000 kWh),
  • rolnikom (do 3000 kWh).

A co z właścicielami domów, którzy korzystają z instalacji fotowoltaicznej? Sprawdzamy, w jaki sposób będą rozliczani prosumenci, czyli gospodarstwa domowe, które wprawdzie pobierają energię z sieci, ale też ją do niej dostarczają.

Maksymalna cena energii elektrycznej w 2023 roku dla właścicieli fotowoltaiki. O czym trzeba pamiętać?

Wg danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej ponad milion mikroinstalacji fotowoltaicznych jest podpiętych do sieci. Większość właścicieli rozlicza się z zakładem energetycznym na zasadzie net-meteringu (głównie instalacje uruchomione przed 1 kwietnia 2022 r.). Część natomiast korzysta z nowej formuły net-billingu. Jest to kluczowe rozgraniczenie, ponieważ istotnie wpływa na sposób rozliczania zużycia po zamrożeniu cen energii i ustalania limitu.

Zamrożenie cen prądy na 2023 rok: rozliczanie w systemie net-meteringu

W przypadku, gdy prosument rozlicza energię w formie net-meteringu, za każdą wyprodukowaną i oddaną do sieci kilowatogodzinę powinien otrzymać z powrotem od 0,7 do 0,8 kWh energii (w zależności od parametrów instalacji fotowoltaicznej). Oznacza to, że 4/5 tego, co przekazał, powinien bezkosztowo odebrać i ma na to aż rok. Wg Ministerstwa Klimatu i Środowiska prosumenta będzie obowiązywać aktualna stawka za pobrany prąd do osiągnięcia pułapu 2000 kWh (energii oddanej i pobranej). Po przekroczeniu tej wartości właściciel fotowoltaiki zapłaci za prąd cenę gwarantowaną na 2023 rok, czyli 693 zł za MWh. Wyobraźmy sobie, że prosument wytworzył 3 MWh energii, a pobrał z sieci 4 MWh – po zbilansowaniu tych wartości spokojnie zmieści się w ustawowym limicie.

Jak cena prądu w 2023, gdy korzystamy z net-billingu?

W sytuacji, gdy prosument rozlicza się z zakładem energetycznym w formie net-billingu, to wyprodukowane nadwyżki energii odsprzedaje do sieci wg aktualnie obowiązujących stawek (RCEm, czyli rynkowych miesięcznych cen energii elektrycznej). Nie wykorzystują więc sieci jako wirtualnego magazynu do przechowywania zapasów wyprodukowanej energii. W takim przypadku właściciela instalacji fotowoltaicznej obowiązuje standardowy próg 2000 kWh dla energii pobranej z sieci bez uwzględniania przekazanych nadwyżek, bo na bieżąco były one rozliczane.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zainwestowałeś w fotowoltaikę? Sprawdź, ile zapłacisz za prąd w 2023 roku. Zobacz, co wynika z ustawy o zamrożeniu cen prądu - RegioDom.pl

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto