Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe auta jeżdżą po Toruniu. Najstarsze ma ponad 100 lat!

Sara Watrak
Sara Watrak
Miłośników zabytkowych samochodów w Toruniu nie brakuje. Najstarsze auto zarejestrowane w Urzędzie Miasta to ford T. Ma ponad sto lat. Wyprodukowano go w 1920 roku. Po ulicach Torunia jeździ jednak o wiele więcej pojazdów z ciekawą historią.
Miłośników zabytkowych samochodów w Toruniu nie brakuje. Najstarsze auto zarejestrowane w Urzędzie Miasta to ford T. Ma ponad sto lat. Wyprodukowano go w 1920 roku. Po ulicach Torunia jeździ jednak o wiele więcej pojazdów z ciekawą historią. Jacek Smarz
Miłośników zabytkowych samochodów w Toruniu nie brakuje. Najstarsze auto zarejestrowane w Urzędzie Miasta to ford T. Ma ponad sto lat. Wyprodukowano go w 1920 roku. Po ulicach Torunia jeździ jednak o wiele więcej pojazdów z ciekawą historią.

Zobacz wideo. Nadeszła jesień. Jak przygotować auto na tę porę roku?

Ile zabytkowych aut jeździ po Toruniu?

- W Toruniu zarejestrowanych aut zabytkowych jest 163 – informuje Katarzyna Błądek-Mikołajczyk, dyrektor Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta. Wśród nich znalazły się pojazdy ponad 40 marek m.in.

  • Nysa,
  • Rolls-Royce,
  • Wartburg,
  • Cadillac,
  • Chrysler,
  • Trabant.

Polecamy

To samochody na tzw. żółtych blachach. Aut zabytkowych, czyli takich, które mają minimum 25 lat i większość oryginalnych części, jest jednak o wiele więcej. Nie wszystkie posiadają żółte tablice rejestracyjne. Część z nich nadal jeździ na starych blachach, inne nie mają ich wcale – nie są eksploatowane, a na wystawy docierają na… lawetach.

- Nawet jeśli auto ma więcej niż 25 lat, nie musimy zakładać żółtych tablic. To decyzja właściciela. Ja bardziej cenię moje czarne tablice, bo są autentyczne. Dla mnie to jest kawałek historii – mówi Lech Jamiński, przewodniczący Klubu Pojazdów Zabytkowych z Automobilklubu Toruńskiego.

"Tym oplem można objechać całą Polskę!"

Pan Lech jest właścicielem opla kadetta z 1977 roku. - To takie moje auto flagowe. Choć ma blisko 45 lat, normalnie jeździ. Można do niego wsiąść i objechać całą Polskę. Byłem nim w Berlinie na wystawie. To jest zaleta takich świeższych aut, że nimi można się poruszać, natomiast antyk na wystawę musi jeździć na lawecie – mówi torunianin. Opel, mimo swojego wieku, wygląda jak nowy. Lakier aż błyszczy, a silnik chodzi bardzo równo. - Moja żona twierdzi, że brzmi jak pralka – śmieje się pan Lech. Z tyłu samochód ma hak. - Pod niego podpinam przyczepkę, żeby na jedną imprezę przewieźć również zabytkowe motocykle i rowery – dodaje pan Lech, który ma także sporą kolekcję zabytkowych jednośladów. Wśród nich m.in. motorower simson czy przedwojenna niemiecka damka.

A wracając do czterech kółek: w garażu pana Lecha właśnie tworzy się opel olympia. - To przedwojenny pojazd, z 1938 roku. Jest w czasie restaurowania. Lubię jego styl nadwoziowy, taki art deco – mówi pan Lech.

Oprócz opla olympii torunianin pomaga przyjacielowi odtworzyć warszawę. Na nudę nie narzeka. Spędza godziny w garażu, a także uczestniczy w licznych zlotach i imprezach związanych z zabytkowymi pojazdami. Tych w Toruniu w ostatnich latach odbyło się całkiem sporo. Przypomnijmy choćby Zlot Citroenów 2CV z 2015 roku. Do naszego miasta zjechało wówczas kilka tysięcy francuskich aut. W przyszłym roku szykuje się kolejna tak duża impreza.

- Zabytkowe Citroeny, nie tylko 2CV, lecz wszystkie modele, miały przyjechać do Torunia w 2020 roku, ale z racji pandemii wydarzenie przesunięto na 2022 rok. W przyszłym roku, w sierpniu, w naszym mieście zobaczymy więc ponad 2000 pięknych samochodów marki Citroen. Przyjadą z całego świata i przez tydzień będą w Toruniu – mówi Czesław Nosewicz, wiceprezes ds. organizacyjnych Automobilklubu Toruńskiego.

W czerwcu przyszłego roku w Grodzie Kopernika odbędzie się także zlot zabytkowych mercedesów. - Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w 2002 roku w Toruniu. Teraz, po 20 latach, sto zabytkowych pojazdów marki Mercedes ponownie przyjedzie do Torunia – mówi Czesław Nosewicz.

Torunianie z sukcesami na międzynarodowych zlotach pojazdów zabytkowych

Członkowie Automobilklubu Toruńskiego uczestniczą nie tylko w lokalnych akcjach, lecz także w wydarzeniach w innych, europejskich krajach. - Ostatnio wróciliśmy z Classic Gala w Schwetzingen w Niemczech. Nasz renault z 1927 roku zajął pierwsze miejsce w konkursie elegancji – mówi wiceprezes Automobilklubu Toruńskiego. Z kolei kilka tygodni wcześniej toruńska delegacja udała się do Baden-Baden. - Tam nasz chevrolet z 1947 roku otrzymał jedno z trzech głównych wyróżnień. Przy wręczaniu pucharu grano nasz hymn narodowy, co wzbudziło duże poruszenie wśród przebywających tam Polaków – mówi Czesław Nosewicz. Nie ukrywa, że chciałby, aby w naszym mieście odbywało się więcej tego typu wydarzeń. - Toruń to wspaniała scenografia, ale do teatru nie idziemy po to, by oglądać scenografię, tylko sztukę. A sztuka to są wydarzenia. Te wydarzenia, w tej pięknej scenografii, tym naszym pięknym mieście, zyskują jeszcze więcej uroku – uważa Czesław Nosewicz. A nam nie pozostaje nic innego, by z tą tezą się zgodzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zabytkowe auta jeżdżą po Toruniu. Najstarsze ma ponad 100 lat! - Toruń Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto