Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa - Po jednym wierszu od stu poetów. Współczesna kaligrafia japońska.

Katarzyna
Wystawa - Po jednym wierszu od stu poetów. Współczesna kaligrafia japońska.
Wystawa - Po jednym wierszu od stu poetów. Współczesna kaligrafia japońska. Archiwum
Kaligrafia () zaliczana jest w Japonii do sztuk pięknych na równi z malarstwem.

Często dzieła kaligraficzne stanowią dekorację tradycyjnych pomieszczeń w domach mieszkalnych oraz pawilonach herbacianych. Nie są jedynie formą przekazywania treści, ale przedmiotem delektowania się jej pięknem. Japończycy cenią pismo samo w sobie, a tradycja ta trwa od tysięcy lat.

Wystawa nie ukazuje słowa jako narzędzia przekazującego fakty historyczne. Jest raczej okazją do estetycznego przeżycia w obcowaniu z japońską kulturą, którą reprezentują dzieła sztuki, pełne bogactwa i ekspresji zawartych w nich słów i wyrażeń. Artyści japońscy wybrali wiersze z Ogura hyakunin isshu, czyli Zbioru z Ogura – po jednym wierszu od stu poetów, którą zna chyba każdy Japończyk. Jest to antologia wierszy japońskich skompilowana w XIII wieku, której twórcą jest prawdopodobnie Fujiwara no Teika (1162-1241), arystokrata i znawca literatury. Zgromadził on utwory wybitnych poetów, po jednym z twórczości każdego poety. Przez wieki antologii tej uczono się na pamięć, studiowano, a także przepisywano ręcznie – tuszem i pędzelkiem. Dzisiaj dzieci w szkołach poznają ją na lekcjach literatury narodowej. Zbiór z Ogura stał się też podstawą gry, w której używa się kart z wypisanymi wierszami.

Obok wierszy ze Zbioru z Ogura, na wystawie zostaną zaprezentowane prace z autorskimi wierszami kaligrafów, a także innych współczesnych autorów m. in. Cesarzowej Michiko.

Organizatorem wystawy po stronie japońskiej jest stowarzyszenie AIACC (Association for International Advancement of Calligraphy Culture), które promuje współczesną kaligrafię japońską za granicą, głównie w formie organizacji wystaw i warsztatów kaligrafii, a także nieodpłatnego przekazywania muzeom i galeriom prac i publikacji poświęconych tej dziedzinie sztuki. Duża aktywność tego stowarzyszenia, zwłaszcza w Chinach i Europie, jest dziełem jego sekretarza generalnego (dyrektora wykonawczego), pana Shinkichi Okada.

Pokaz kaligrafii w wykonaniu mistrzów z Japonii podczas wernisażu wystawy: Kamienica pod Gwiazdą, piątek 16 października 2015, godzina 18:30
Kamienica pod Gwiazdą
Wystawa czynna: 16 października - 1 listopada

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto