Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa PAH w zgorzeleckim Domu Kultury

Paulina Gadomska
użyczone
Serdecznie Państwa zapraszamy na wystawę fotograficzną PAH „Ziemia Obiecana”, która będzie miała miejsce w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu w dniach 14.11. - 7.12.2013 r. Wstęp wolny.

Wystawa PAH „ Ziemia Obiecana?” jest świadectwem sytuacji w jakiej znaleźli się uchodźcy przebywający w Polsce „..skąd ja pochodzę zawsze będzie wojna, otwarta czy ukryta. Żyjesz albo zginiesz i jak tu coś planować..?”, o ich losie decyduje administracja, niezrozumiałe procedury a często także niechęć i wrogość ludzka. Jak to jest być uchodźcą? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć europejscy wolontariusze z Ośrodka dla uchodźców w Białymstoku, którzy poprowadzą warsztaty „ Wejdź w skórę uchodźcy” przeznaczone dla młodzieży szkół zgorzeleckich.

Spotykasz ich na ulicy, w sklepie, może nawet w szkole. Różnią się od innych ludzi wyglądem i zazwyczaj nie mówią zbyt dobrze po polsku. Nie czują się pewnie i chyba nie są zbyt szczęśliwi – wciąż tęsknią za domem. Za domem – ale nie za wojną, prześladowaniami, przemocą i biedą, które zmusiły ich do porzucenia ojczyzny. Jak to jest być uchodźcą?

Z dokumentów dostarczonych w 2012 roku przez rządy, organizacje pozarządowe oraz UNHCR (Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców )wynika, że pod koniec ubiegłego roku na świecie było ponad 45,2 miliona osób, które z powodu wojen czy prześladowań musiały opuścić swoje domy. W tej liczbie jest 15,4 miliona uchodźców, 937 tysięcy osób ubiegających się o status uchodźcy oraz 28,8 miliona zmuszonych do ucieczki w granicach swojego kraju pochodzenia. Tylko w 2011 na świecie przybyło 2,7 mln osób, które musiały opuścić swoje domy. Główną przyczyną tego zjawiska pozostają wojny. 55 procent objętych raportem uchodźców pochodzi z krajów objętych konfliktami: z Afganistanu, Somalii, Iraku, Syrii oraz Sudanu. Największe ogniska przesiedleń są w Mali, Demokratycznej Republice Konga, Sudanie oraz Etiopii. 46 procent wszystkich uchodźców stanowią dzieci poniżej 18 roku życia.

W Demokratycznej Republice Konga w latach 1998-2003 toczyły się II wojny domowe. Podczas walk życie straciło prawie 5,5 miliona ludzi a około 3,4 miliona osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. W najbardziej tragicznej sytuacji znajdują się dzieci. Osoby poniżej 18 roku życia stanowią połowę liczącej 55 milionów populacji Demokratycznej Republiki Konga. Co piąte dziecko nie dożywa wieku 5 lat, połowa dzieci pomiędzy 6 a 11 rokiem życia nie uczęszcza do szkoły, a co trzecie jest niedożywione. Uważa się, że co dziesiąte dziecko straciło jednego lub oboje rodziców. Tysiące dzieci zostało wcielonych w szeregi uzbrojonych grup lub padło ofiarami łamania praw człowieka, w tym morderstw i gwałtów. To najkrwawszy konflikt na świecie od zakończenia II wojny światowej. Konflikt wewnętrzny w Syrii spowodował trwałe przemieszczenie 7 milionów mieszkańców czyli niemal 1/3 obywateli i już ponad 100 tys. ofiar śmiertelnych.

W wyniku rewolucji, która toczyła się w Tunezji, wojny w Libii i trwających walk w Egipcie tysiące imigrantów ruszyło do Europy jak do wymarzonego raju. Raju, który okazał się piekłem (w drodze na Lampeduse ginie ponad 300 osób podczas tylko jednej z prób). Za tymi suchymi danymi kryje się tragedia ludzka, o której należy pamiętać i mówić.

Dyrektorom i uczniom szkół biorących udział w warsztatach dziękujemy za współpracę a Władzom Miasta za patronat nad akcją.

Serdecznie zapraszamy na wystawę PAH "Ziemia Obiecana".

Organizatorzy: Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące COGITO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto