Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa dzieł Wojciecha Fangora w toruńskim CSW

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Wystawę "Fangor" można oglądać w CSW do 4 września
Wystawę "Fangor" można oglądać w CSW do 4 września Agnieszka Bielecka
Wystawa "Fangor" została otwarta w piątek 20 maja w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. To kolejna w krótkim czasie ciekawa propozycja tej galerii.

Obejrzyj: Remont ulicy Długiej w Toruniu

od 16 lat

Przypomnijmy, że od tygodnia w CSW możemy oglądać wystawę "Sean Scully. Malarstwo i rzeźba", na której prezentowane są dzieła wybitnego irlandzkiego abstrakcjonisty. Kolejną propozycją galerii jest "Fangor". To wystawa prac Wojciecha Fangora (1922-2015), malarza, rzeźbiarza, plakacisty - współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu.

Wystawa w CSW: dwa oblicza abstrakcji

-Wystawa "Fangor" jest związana z tą prezentującą dzieła Seana Scully'ego - mówi Krzysztof Stanisławski, dyrektor CSW i jeden z kuratorów wystawy "Fangor". - Pokazujemy dwa oblicza abstrakcji w sztuce współczesnej. Wystawą "Fangor" wpisujemy się w obchody setnej rocznicy urodzin Wojciecha Fangora.

Polecamy

Wojciech Fangor urodził się w Warszawie w 1922 roku. W 1946 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, z którą współpracował w latach 1953–1961 jako docent. W 1961 roku opuścił socjalistyczną Polskę. Mieszkał w Wiedniu, Francji, Berlinie Zachodnim, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Wrócił do Polski po 38 latach. Jego prace znajdują się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. W latach 1949–2015 zrealizował przeszło 50 wystaw indywidualnych, głównie w Stanach Zjednoczonych i Europie. Zmarł w Warszawie w 2015 roku.

Jak czytamy w katalogu wystawy, w latach 50. Wojciech Fangor malował obrazy w konwencji realizmu socjalistycznego. Potem zaczął tworzyć te abstrakcyjne, dające wrażenie ruchu. Były to obrazy prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce. Od tego czasu twórczość Wojciecha Fangora sytuuje się w międzynarodowym nurcie minimal artu i sztuki optycznej (op-art). W latach 70. wrócił do malarstwa figuratywnego, tworzył również kolaże, będące efektem fascynacji kulturą masową - przenosił do nich sceny, postacie i przedmioty prezentowane w kolorowych magazynach. Na początku XXI wieku artysta rozpoczął pracę nad nowym cyklem obrazów „palimpsestowych”, reinterpretujących dawne szkice i rysunki.

Polecamy

Wojciech Fangor był także rzeźbiarzem, a w latach 1950-1961 tworzył plakaty. Jego plakat do filmu René Clémenta "Mury Malapagi" (1952) przeszedł do historii jako inicjujący Polską Szkołę Plakatu, która do dziś cieszy się światową renomą.

Artysta jest także autorem mozaik zdobiących dworzec Warszawa Śródmieście. Abstrakcyjne kompozycje z różnokolorowych, ceramicznych płytek od ponad 60 lat zdobią ściany i sufity podziemnej części dworca przy Alejach Jerozolimskich 50. W grudniu 2020 roku 27 mozaiki ścienne oraz 52 mozaiki sufitowe zostały wpisane do rejestru zabytków. Wojciech Fangor zaprojektował również wygląd ścian zatorowych siedmiu stacji II linii warszawskiego metra, których kursywa miała wskazywać kierunek jazdy. Są to wielkie tablice wykonane w emalii na stali, łączące w sobie użyteczność informacji o poszczególnych stacjach metra z artystyczną wirtuozerią barw i form.

"Fangor": kolorowa wystawa w CSW

-Wojciech Fangor był kolorowym, odważnym człowiekiem i artystą i taka też jest wystawa w CSW - podkreśla Renata Sargalska, również będąca jej kuratorem.

Dzięki oświetleniu zastosowanemu na wystawie w CSW wiele z prezentowanych tu prac Wojciecha Fangora w szczególny sposób działa na wzrok. Składa się na nią 30 obrazów, 40 plakatów, 11 rzeźb, 145 rysunków, dwa projekty wspomnianych mozaik w formie wielkoformatowych wydruków i ściennych malowideł oraz film "Od astronomii do malarstwa", w którym Wojciech Fangor opowiada o swojej twórczości, a także o fascynacji astronomią. Efektem jej były dwa portrety Mikołaja Kopernika, które namalował pod koniec lat 40. Jeden z nich, udostępniony przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, można obejrzeć w CSW. Prezentowane na wystawie w Toruniu dzieła pochodzą też z kolekcji m.in. warszawskiej Zachęty, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy i toruńskiego CSW, a także z kolekcji prywatnych, na przykład Wojciecha Fibaka.

Wystawę "Fangor", której patronują "Nowości", można oglądać w CSW do 4 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto