Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypuścimy marzenia do nieba. Finał konkursu „Wyloguj się do życia, a robi się to TAK!”

Marcel
Sukces Gimnazjum 1 w Obrowie i V Liceum z Lublina. Ich projekty zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie na najlepszy pomysł na aktywność poza Internetem w ramach kampanii „Wyloguj się do życia, a robi się to TAK!”.

Prac przysłanych na konkurs było tak dużo, że jury musiało podzielić obrady na dwa etapy. Zdecydowano, że cześć projektów zostanie także wyróżniona. Tak jak na przykład praca zatytułowana „Z marzeniami do nieba” klas drugich Publicznego Gimnazjum nr 2 w Białej Podlaskiej.

Naszym celem jest oderwanie kolegów od szarej rzeczywistości i wprowadzenie trochę zabawy do życia. Chcemy przekonać ludzi, że warto mieć marzenia i dążyć do tego, by je spełniać - zadeklarowali gimnazjaliści. Jak sobie wyobrażali aktywność poza Internetem?

Wymyśliliśmy, że nauczymy jak się puszcza ogromne bańki mydlane uczniów naszego gimnazjum i sąsiadującej podstawówki, wychowawców, nauczycieli, rodziców – napisali w projekcie wysłanym do Fundacji FIRST, organizatora konkursu i kampanii. Finał akcji zaplanowali w Dzień Dziecka i wtedy chcieli ze wszystkimi uczestnikami projektu „wypuścić marzenia do nieba.” - Projekt wyróżniający się na tle innych. Widać, że to pomysł młodzieży. Zaangażowało się w niego wiele osób. Rewelacyjne hasło przewodnie, inspiracja dla innych, rozwojowy pomysł – chwaliła Tatiana Mindewicz-Puacz, prezes fundacji podczas obrad jury.

Każdy z pozostałych obradujących: Łukasz Stasiak (raper z Alkopoligamii), Marlena Woźniak z Ministerstwa Zdrowia i Bożena Bajerowska (Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii) mieli swoich faworytów. Przy tak ciekawych prezentacjach, pozostali członkowie zespołu wybierającego najlepsze z nadesłanych prac, spierali się o każdą z nich. Jak na przykład o projekt Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 w Poznaniu. Przyszli elektrotechnicy wymyślili cykl gier miejskich pt. „ElectriCITY GAME”. Dla kogo? „Dla młodzieży naelektryzowanej pozytywną energią, uczniów szkół gimnazjalnych z naszego podwórka. Tematem ma być: Elektryczność, bo to nasza pasja.” - Innowacyjny pomysł angażujący wiele osób, nie tylko uczestników – przyznali członkowie jury.
W końcu, po długich i burzliwych obradach, czterech jurorów zdecydowało, że główną nagrodę otrzyma projekt „Akademia międzypokoleniowa” gimnazjalistów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie. - Ciekawy pomysł na zaangażowanie seniorów. Działanie międzypokoleniowe, w którym obie strony mają korzyści: starsi ludzie czują się potrzebni, a młodzi mogą korzystać z doświadczenia i mądrości starszych. Projekt oddaje założenia kampanii, służy podtrzymaniu więzi społecznych i rodzinnych. Start’up przemyślanie skosztorysowany – skomentowała projekt Tatiana Mindewicz-Puacz.

Gimnazjaliści widzą to tak: „Akademia Międzypokoleniowa, to inicjatywa polegająca na zorganizowaniu pięciu typów zajęć (wokalne, sportowe, taneczne, plastyczne, kulinarne). Skierowane są do grup składających się z młodzieży i osób z miejscowego Klubu Seniora. Seniorzy pokażą jak kiedyś spędzali czas wolny, kiedy nie było komputerów i Internetu, jak budowali relacje międzyludzkie. Podzielą się swoim doświadczeniem. A my nauczymy ich jak robić zdjęcia aparatem cyfrowym, kręcić filmy i jak je zamieścić w Internecie. Pokażemy, jakiej muzyki słuchamy. Razem będziemy śpiewać, tańczyć, malować, ćwiczyć, gotować.”

A co jurorów uwiodło w pomyśle uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie – laureata drugiej równorzędnej nagrody? Zachwycili się, że w projekcie zatytułowanym „Festiwal HIP - HOP” będą zaprezentowane wszystkie elementy, które składają się na tę kulturę jak: graffiti, rap, freestyle, street dance, beatbox, skateboard, streetjam. – Fantastyczne pomysły, atrakcyjne dla młodych ludzi – komentowali jurorzy podczas obrad.

- Celem jest zwrócenie uwagi na problemy w komunikacji społecznej. Są to izolacja i zamknięcie się młodzieży w wirtualnym świecie, brak kontaktu z rówieśnikami, trudności w komunikacji twarzą w twarz, brak umiejętności pracy i zabawy w grupie. Projekt "Wyloguj się do życia" służy integracji młodzieży podczas wspólnej nauki i aktywności artystycznej muzycznej, graficznej i tanecznej – tak prezentowali swój pomysł Oliwia Jasińska, Paweł Zagrodniczek, Kamil Kolasa, Miłosz Budka i Jakub Dobroch z V LO.

„Chcemy zorganizować warsztaty związane z kulturą hip-hop, które mają wskazać różne możliwości spędzania wolnego czasu z rówieśnikami, a nie z komputerem. Zostaną one zakończone finałowym wydarzeniem „Street Jam”. Chcemy pokazać naszym koleżankom i kolegom jak twórcze, rozwijające i przynoszące wiele radości są wspólne działania składające się na kulturę street-art.

Teraz zwycięzców czeka mnóstwo roboty, bo zgodnie z regulaminem konkursu muszą swoje pomysły urzeczywistnić, zachęcając rówieśników do aktywności poza Internetem. Projekt musi trwać, co najmniej miesiąc, rozpocząć się po 1 kwietnia 2015 roku i zakończyć do 15 czerwca 2015.

Oprócz dwóch równorzędnych nagród (po dwanaście tysięcy sto pięćdziesiąt złotych), przyznanych przez jury na realizację projektu, będzie nagroda dodatkowa, czyli udział uczniów obu zwycięskich klas w nagraniu spotu promującego kampanię „Wyloguj się do życia, a robi się to TAK!”.

Kampania pokazuje zagrożenia wynikające z nadmiernego, niekontrolowanego korzystania z sieci. Równocześnie zachęca do szukania sposobów na zachowanie równowagi, łączenia aktywność w życiu z atrakcjami dostarczanymi przez świat wirtualny. Realizowana jest przez Fundację Innowacyjnych Rozwiązań Społecznych i Terapeutycznych – FIRST. Więcej informacji na www.wylogujsie.org.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto