Wypadek na nieodśnieżonym chodniku? Sprawdź, czyj to obowiązek i jakie grożą kary. Odśnieżanie chodników zimą to ich obowiązek

Sara Watrak
Sara Watrak
Chociaż w ostatnich latach zimy w Polsce są zdecydowanie łagodniejsze niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, wystarczy jeden dzień ujemnych temperatur i trochę opadów, by świat okryła biała pierzynka. Śnieg cieszy najmłodszych, którzy chętnie zjeżdżają na sankach czy lepią bałwana, ale dla dorosłych potrafi być prawdziwą zmorą. Śliskie ulice, nieodśnieżone chodniki... Kto za to odpowiada? Kto musi odśnieżać chodnik? Jakie konsekwencje czekają na osoby, które nie dopełnią tego obowiązku? Zobaczcie, co zrobić, by uniknąć kary! A jeśli już poślizgniecie się na chodniku pełnym śniegu, pamiętajcie, że czeka na Was odszkodowanie.
Chociaż w ostatnich latach zimy w Polsce są zdecydowanie łagodniejsze niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, wystarczy jeden dzień ujemnych temperatur i trochę opadów, by świat okryła biała pierzynka. Śnieg cieszy najmłodszych, którzy chętnie zjeżdżają na sankach czy lepią bałwana, ale dla dorosłych potrafi być prawdziwą zmorą. Śliskie ulice, nieodśnieżone chodniki... Kto za to odpowiada? Kto musi odśnieżać chodnik? Jakie konsekwencje czekają na osoby, które nie dopełnią tego obowiązku? Zobaczcie, co zrobić, by uniknąć kary! A jeśli już poślizgniecie się na chodniku pełnym śniegu, pamiętajcie, że czeka na Was odszkodowanie. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Chociaż w ostatnich latach zimy w Polsce są zdecydowanie łagodniejsze niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, wystarczy jeden dzień ujemnych temperatur i trochę opadów, by świat okryła biała pierzynka. Śnieg cieszy najmłodszych, którzy chętnie zjeżdżają na sankach czy lepią bałwana, ale dla dorosłych potrafi być prawdziwą zmorą. Śliskie ulice, nieodśnieżone chodniki... Kto za to odpowiada? Kto musi odśnieżać chodnik? Jakie konsekwencje czekają na osoby, które nie dopełnią tego obowiązku? Zobaczcie, co zrobić, by uniknąć kary! A jeśli już poślizgniecie się na chodniku pełnym śniegu, pamiętajcie, że czeka na Was odszkodowanie. Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

Nieodśnieżone chodniki stanowią realne zagrożenie dla pieszych. Chwila nieuwagi, drobne potknięcie czy poślizgnięcie i możemy trafić do szpitala - poobijani albo, co gorsza, połamani. Warto wiedzieć, kto odpowiada za odśnieżanie chodnika. Jeśli ulegniemy kontuzji, możemy ubiegać się o odszkodowanie.

Nieodśnieżone chodniki to realne zagrożenie

Choć intensywne opady śniegu w naszym kraju występują coraz rzadziej, to wystarczy tylko jeden dzień opadów przy ujemnej temperaturze, by nieodśnieżone chodniki znów stały się problemem. Nie ma co ukrywać - nawet niewielka pokrywa śnieżna to duża uciążliwość dla pieszych, ale też realne niebezpieczeństwo. Skręcenie albo zwichnięcie kostki to tylko niektóre z kontuzji, z którymi ratownicy medyczni zdecydowanie częściej mają do czynienia zimą.

Odśnieżanie chodników. Kto musi to robić?

O tym, kto odpowiada za odśnieżanie chodników, mówi ustawa.

- Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości - czytamy w akcie prawnym.

Kiedy nie musimy odśnieżać chodnika?

Co ważne, nie zawsze właściciel nieruchomości ma obowiązek odśnieżyć chodnik. Są pewne wyjątki.
- W regulacji przewidziano wyłączenie, zgodnie z którym nie ma on takiego obowiązku w stosunku do chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych - mówi Przemysław Chmielowski, aplikant adwokacki. Wówczas za usunięcie śniegu odpowiada zarząd drogi albo gmina. Adwokat Daniel Reck dodaje, że w przypadku, gdy chodnik położony jest wzdłuż danej nieruchomości, lecz oddzielony od niej pasem zieleni, która jest przedmiotem własności innego podmiotu, jego odśnieżanie musi zapewnić ten podmiot. - Najczęściej gmina lub Skarb Państwa - wyjaśnia adwokat. - Zgodnie bowiem z wykładnią przepisu, obowiązek spoczywa na właścicielu nieruchomości bezpośrednio graniczącej z chodnikiem.

Zdarza się, że wspólnoty mieszkaniowe lub zarządcy nieruchomości zlecają odśnieżanie chodnika firmom, które zajmują się tym zawodowo np. Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania. Wówczas to on jest odpowiedzialny za dopełnienie obowiązku.

Jakie kary za śnieg na chodniku? Oto kwoty!

Kiedy właściciel nieruchomości, który nie utrzyma chodnika graniczącego z jego nieruchomością w należytym stanie, grozi mu kara. Może zostać on ukarany:

  • grzywną w wysokości do 1500 zł,
  • karą nagany zgodnie z art. 117 § 1 kodeksu wykroczeń.

To jednak nie wszystko. Chociaż to do właściciela posesji należy obowiązek odśnieżenia chodnika, nadzór nad tym zadaniem sprawuje gmina - wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jeśli stwierdzą oni, że ktoś z mieszkańców nie spełnił swojego obowiązku, wówczas wydają decyzję z nakazem wykonania zadania. A zatem gmina powinna sprawdzać, czy mieszkańcy odśnieżają chodniki. Jeśli tak się nie dzieje, władze muszą reagować na niedopełnienie obowiązku.

Nieodśnieżony chodnik? Możesz liczyć na odszkodowanie!

Każdy, kto został poszkodowany w wypadku np. złamał rękę, a upadek spowodowany był stanem chodnika, może starać się o odszkodowanie od gminy. Ale uwaga! Może to zrobić tylko wtedy gdy osoba odpowiedzialna za odśnieżanie chodnika faktycznie dopuściła się zaniedbania. - Warto wspomnieć, że od właściciela nieruchomości nie można oczekiwać całodobowego odśnieżania czy usuwania lodu z chodnika, a trwające całą dobę opady śniegu traktować należy jako siłę wyższą, wyłączającą odpowiedzialność odszkodowawczą - informują adwokaci.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie