Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Parlamentarne 2019 - frekwencja - najnowsze dane. Jest łamana cisza wyborcza

zebr. MW-G
Wybory Parlamentarne 2019. 13 października Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00.
Wybory Parlamentarne 2019. 13 października Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Piotr Hukało
Wybory Parlamentarne 2019. W niedzielę, 13 października, odbywają się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu RP. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. W tym czasie możemy udać się, by zagłosować na wybranych kandydatów. W regionie odnotowano przypadki łamania ciszy wyborczej.

Wybory Parlamentarne 2019

Głosowanie rozpoczęte. Punktualnie o godz. 7.00 w całej Polsce otworzyły się drzwi lokali wyborczych. Głosowanie ma potrwać do godz. 21.00.

- Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7 bez przeszkód. W żadnym lokalu wyborczym głosowanie nie rozpoczęło się z opóźnieniem - poinformował przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz.

W całej Polsce od godziny 7 do 21 można głosować w wyborach parlamentarnych 2019

Wybory Parlamentarne 2019 - frekwencja na godz. 17:00

Według stanu na godzinę 17.00 do urn wyborczych poszło 45,94% osób uprawnionych do głosowania - poinformował zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podczas konferencji prasowej PKW po godz. 18.30.

Dowiedz się więcej

Z dużych miast najwyższa frekwencja była w Warszawie, Poznaniu i Toruniu. Najniższa - Gorzów Wielkopolski, Opole oraz Kielce.

Państwowa Komisja Wyborcza podała również dane o frekwencji na wsi i w miastach. Na godzinę 17.00 do urn poszło 47,54 proc. mieszkańców miast oraz 43,53 proc. mieszkańców wsi.

  • 47,54 proc. mieszkańców miast
  • 43,53 proc. mieszkańców wsi

Wybory Parlamentarne 2019 - frekwencja na godz. 12:00

Według stanu na godzinę 12.00 do urn wyborczych poszło 18,14% osób uprawnionych do głosowania - poinformował zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podczas konferencji prasowej PKW po godz. 13.30.

Z dużych miast najwyższa frekwencja była w Białymstoku, Warszawie i Bydgoszczy. Najniższa - w Gdańsku i Gorzowie Wielkopolskim.

W Wyborach Parlamentarnych 13 października 2019 Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. W wyborach do Sejmu o mandat posła ubiega się 5114 kandydatów. W wyborach do Senatu w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych zarejestrowano 278 kandydatów.

Głosowanie w Wyborach Parlamentarnych 2019 zakończy się o godzinie 21.00. Do tego czasu obowiązuje cisza wyborcza. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna nawet do 1 mln zł.

Przez cały dzień będziemy informować na naszej stronie o przebiegu głosowania i ewentualnych incydentach. Będziemy również podawać przekazane przez Państwową Komisję Wyborczą dane dotyczące frekwencji w Wyborach Parlamentarnych 2019. Na naszej stronie zaprezentujemy także pierwsze sondażowe wyniki, analizy i najświeższe informacje.

W sobotę (12 października) odnotowano przypadki złamania ciszy wyborczej w kilku miejscach w kraju. Jak donosi Onet, policja w Kartuzach (woj. pomorskie) ukarała mandatem osobę, która zerwała plakat wyborczy. W woj. mazowieckim nieznany sprawca nakleił na baner jednego z kandydatów plakat innej osoby. 35-letni mężczyzna w Nowym Tomyślu (wielkopolskie) zerwał 13 plakatów wyborczych rozwieszonych na płocie, za co został ukarany 150 zł mandatem. W Gnieźnie jeden z lokalnych portali internetowych nie zdążył usunąć reklam czterech kandydatów startujących w wyborach. Jak informuje Wirtualna Polska, w Krośnie nieznana osoba w nocy z piątku na sobotę rzuciła farbą w szybę sklepową. Po wewnętrznej stronie znajdował się plakat, który został częściowo zasłonięty. Policja poszukuje sprawcy. Z kolei w Opocznie jeden z mieszkańców miał otrzymać sms-a z plakatem jednego z kandydatów.

Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz poinformował, że do tej pory odnotowano 64 przypadki złamania ciszy wyborczej w całej Polsce. Najwięcej w Białymstoku - 15 i Szczecinie - 10. Dotyczyły one głównie usuwania i niszczenia ogłoszeń wyborczych.

Cisza wyborcza złamana w Kujawsko-Pomorskiem

Cisza wyborcza została złamana także w naszym regionie. Kujawsko-pomorska policja odnotowała kilka przypadków łamania ciszy wyborczej.

- W powiecie wąbrzeskim ktoś powiesił nowy plakat wyborczy, natomiast w innym miejscu, też w powiecie wąbrzeskim, ktoś zniszczył dwa plakaty wyborcze - mówi st. asp. Piotr Duziak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Kolejne sygnały pochodzą z Włocławka i okolic. We Włocławku nieznany sprawca zerwał 14 naklejek wyborczych. - W powiecie włocławskim natomiast ktoś zerwał 4 banery wyborcze z ogrodzenia prywatnej posesji - dodaje Duziak.

Sprawdź koniecznie

W Toruniu przy ul. Wyspiańskiego uszkodzone zostały dwa plakaty wyborcze. W Ostromecku na ul. Wiślanej policjanci znaleźli rozłożone na jezdni dwa zerwane plakaty. Na podobiźnie kandydata flamastrem ktoś domalował wąsy. Zarówno w jednej, jak i w drugiej miejscowości nie ustalono sprawców.

Kolejne dwa przypadki łamania ciszy wyborczej odnotowano w Bydgoszczy i Toruniu. W każdym z tych miast zerwano po jednym plakacie wyborczym. Następna sytuacja z Torunia: ktoś próbował wynieść kartę wyborczą z lokalu.

Pożar w komisji wyborczej niedaleko Szubina. Głosowanie przerwane!

Przed godziną 9 doszło do pożaru na terenie komisji wyborczej w miejscowości Królikowo w powiecie nakielskim. Głosowanie zostało na jakiś czas przerwane.

Jak poinformował nas przedstawiciel Okręgowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy, cisza wyborcza nie powinna być przedłużona.

Czytaj więcej

Wybory Parlamentarne 2019 - jak głosować?

Jak oddać ważny głos w Wyborach Parlamentarnych 2019? W lokalu wyborczym otrzymamy dwie jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu. Aby oddać ważny głos, na jednej karcie należy wpisać znak X w kratce znajdującej się po lewej stronie przy nazwisku wybranego, tylko jednego kandydata.

Aby oddać ważny głos, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Zgodnie z przepisami znak "X" to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Nazwiska kandydatów na posłów zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Głos zostanie uznany za nieważny, gdy wyborca nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Dopisanie czegokolwiek na karcie do głosowania zarówno w kratce jak i poza nią nie wpłynie na ważność głosu.

Za nieważną uznaje się uszkodzoną kartę do głosowania, kartę, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno. Nieważne są także karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub te, które nie zostały opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

Wybory Parlamentarne 2019 - kiedy wyniki?

Jeśli nic nie zakłóci przebiegu Wyborów Parlamentarnych 2019, 13 października o godz. 21.00 ogłoszone zostaną wstępne wyniki, które jednak będą niewiele odbiegać od ostatecznych wyników wyborów.

Najpierw poznamy wyniki wyborów 2019 badania exit poll – miarodajnego sondażu, w którym wyborcy wychodzący z lokali wyborczych mówią, na kogo głosowali.

Następnie podane zostaną wyniki late poll. Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 pojawią się dopiero po policzeniu wszystkich głosów przez Państwową Komisję Wyborczą. Kto wygrał wybory parlamentarne 2019? Prawdopodobnie dowiemy się tego ostatecznie we wtorek, 15 października, jednak wyniki exit poll i late poll najczęściej nie odbiegają od ostatecznych wyników wyborów.

W razie problemów w głosowaniu w Wyborach Parlamentarnych 2019 każda obwodowa komisja wyborcza może zarządzić przedłużenie głosowania w jej lokalu. Głosowanie w wyborach może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Głosowanie zostało przedłużone między innymi podczas wyborów prezydenckich w 2015, gdy w lokalu zmarła głosująca kobieta i nastąpiła 2,5-godzinna przerwa. Komisja pracowała o 1,5 godz. dłużej – do 22.30. I chociaż był to jedyny lokal, cisza wyborcza trwała w całym kraju, co opóźniło wieczory wyborcze.

Wybory Parlamentarne 2019 - gdzie głosować?

Gdzie głosować w Wyborach Parlamentarnych 2019? Miejsce głosowania można sprawdzić między innymi w urzędach gminy, na stronach internetowych gmin oraz na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej - KLIKNIJ TUTAJ.

Do lokalu wyborczego trzeba zabrać dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy albo legitymację szkolną lub studencką). Prawo wyborcze przysługuje wszystkim obywatelom Polski, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18 lat oraz prawo to nie zostało im odebrane prawomocnym wyrokiem sądowym lub Trybunału Stanu i nie są ubezwłasnowolnieni.

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani odstępować komukolwiek takiej karty - grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Wybory Parlamentarne 2019 - GOOGLE dało DOODLE

Google przypomina o wyborach w Polsce. Google poprzez okolicznościowe logo przypomina o wyborach w Polsce. Google z okazji wyborów w Polsce dało DOODLE i od północy 13 października wyświetla okolicznościowe logo na polskiej głównej stronie. Drugie "o" w słowie "GOOGLE" ma kształt urny do głosowania z polską flagą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto