Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspominaliśmy Panią Generał

UM Torunia
Mszą i złożeniem kwiatów na Jej grobie Toruń uczcił 10 stycznia 2015 roku 6. rocznicę śmierci gen. prof. Elżbiety Zawackiej.

Rano w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny została odprawiona Msza św. w jej intencji. Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów na cmentarzu Św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego, w asyscie wojska i pocztów sztandarowych. Panią Profesor wspominali przyjaciele i współpracownicy z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Miasto reprezentowali zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Michał Jakubaszek oraz radny Karol Wojtasik. 

Honorowa Obywatelka Torunia zmarła 10 stycznia 2009 r., na kilka dni przed swoimi setnymi urodzinami. Została pochowana z honorami wojskowymi na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego, a na jej pogrzebie byli obecni przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych. Jej niezwykła biografia, uczestnictwo w kursach przysposobienia wojskowego, a potem niebezpieczne misje kurierskie, podczas których przemierzała całą Europę, na czele z tą najsłynniejszą - z Warszawy do emigracyjnego Rządu RP w Londynie, zakończoną powrotem na teren Polski samolotem i skokiem ze spadochronem – zapewniły jej miejsce w historii Polski i Europy. Opowieść Elżbiety Zawackiej o tych wydarzeniach to jeden z głosów, których mogą wysłuchać przez telefon widzowie przybywający do Muzeum Powstania Warszawskiego. Jedyna kobieta wśród Cichociemnych, za swoje bohaterskie czyny była dwukrotnie odznaczona Orderem Wojennym Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych z Mieczami. Po 1989 r. została uhonorowana Orderem Orła Białego i Honorowym Obywatelstwem Miasta Torunia, a w 2006 r. nominowana przez Prezydenta RP na stopień generała brygady.

Do końca życia niezwykle aktywna i społecznie zaangażowana, była twórczynią noszącej dziś Jej imię toruńskiej fundacji, gromadzącej relacje żołnierzy, dokumenty, pamiątki i inne archiwalia związane z Armią Krajową i Wojskową Służbą Polek. Jest też patronką: Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu (2009), Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Zegrzu (2009), Gimnazjum nr 2 w Toruniu oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 i Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Toruniu (2010), nowego mostu drogowego w Toruniu (2013) oraz Regionu Wsparcia Teleinformatycznego w Bydgoszczy (2013). We wrześniu 2014 r. przy ul. Podmurnej w Toruniu, przed Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, stanął pomnik Elżbiety Zawackiej autorstwa toruńskiego rzeźbiarza Tadeusza Porębskiego.

Warto dodać, że w 2014 r. ukazała się książka CICHOCIEMNA. GENERAŁ ELŻBIETA ZAWACKA „ZO”. Wydana w twardej oprawie, blisko 400-stronicowa, bogato ilustrowana pozycja to pierwsza pełna biografia Pani Profesor. Autorką książki jest Katarzyna Minczykowska, wieloletnia, bliska współpracownica Pani Profesor w toruńskiej Fundacji jej imienia. Publikacja ukazała się przy finansowym wsparciu Gminy Miasta Toruń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto