Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wraki aut szpecą Toruń. Co robi z tym Straż Miejska? [zdjęcia]

Sara Watrak
Sara Watrak
Zabierają cenne miejsca parkingowe i szpecą miasto - wraki aut to nie lada problem. Jak informuje rzecznik Straży Miejskiej w Toruniu, Jarosław Paralusz, od początku 2021 roku dzielnicowi prowadzili lub prowadzą 51 spraw dotyczących pojazdów, które według mieszkańców naszego miasta są pojazdami porzuconymi. Jak się jednak okazuje, nie wystarczy, by samochód stał w jednym miejscu przez długi czas. Aby funkcjonariusze Straży Miejskiej lub policji mogli usunąć auto, musi ono spełnić wiele innych warunków.

Zobacz wideo. Zmiany w kodeksie drogowym. Czy mandaty pójdą w górę?

Porzucone pojazdy w Toruniu. Nie tak łatwo je usunąć

Historia każdego porzuconego pojazdu jest inna. Często są to auta pochodzące z kradzieży. Zdarza się również tak, że ktoś wynajmie auto, a później... wyjedzie za granicę - tak było z jednym z toruńskich wraków. Niektóre z pojazdów stoją w tym samym miejscu przez kilka, a nawet kilkanaście lat - przypomnijmy choćby słynny Wartburg przy Piekarach.

Jak informuje nas Jarosław Paralusz ze Straży Miejskiej w Toruniu, kwestię usuwania pojazdów z dróg reguluje art. 50a
Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Czytamy w nim, że przez straż gminną lub policję może zostać usunięty:

  • pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub
  • pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany.

Oczywiście auto usuwa się na koszt właściciela lub posiadacza. Jeśli przez sześć miesięcy od dnia odholowania nikt go nie odbierze, pojazd "uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się". Staje się on wówczas własnością gminy. Podobnie jeśli nie uda się ustalić osoby uprawnionej do odbioru samochodu.
Dodajmy, że przepis ten stosuje się wyłącznie:

  • na drogach publicznych,
  • w strefach zamieszkania,
  • strefach ruchu.

Przepisu ten nie obowiązuje poza tymi kategoriami dróg, czyli np. w lasach, na łąkach, nieużytkach itp.

Polecamy

Wrak wrakowi nierówny. Jakie warunki musi spełniać auto, by można je odholować? Długotrwałe parkowanie nie wystarczy!

Co warte podkreślenia, aby pojazd kwalifikował się do usunięcia, nie wystarczy, że nikt przez długi czas z niego nie korzysta.

- Ustawodawca wymaga, aby stan pojazdu wskazywał na to, iż nie jest on używany i nie może być używany. Należy zauważyć, że nawet fakt długiego nieużywania pojazdu, w rozumieniu niekorzystania z pojazdu, jeśli stan samochodu nie pozwala uznać, że nie może być używany np. brak istotnych elementów pojazdu kompletnego nie jest podstawą do usunięcia pojazdu - podkreśla Jarosław Paralusz.

Dodaje, że brak opłaconego ubezpieczenia OC, brak ważnego przeglądu technicznego czy nawet brak powietrza w kole także nie pozwalają funkcjonariuszom na odholowanie pojazdu.
- Nie bez znaczenia dla sprawy pozostaje również miejsce parkowania. Jeżeli pojazd jest zaparkowany w miejscu niezabronionym i posiada tablice rejestracyjne oraz wszystkie istotne elementy pojazdu kompletnego, wówczas brakuje podstaw do podejmowania interwencji i usuwania pojazdu - wyjaśnia.

Jak wygląda usuwanie wraków w Toruniu?

Gdy strażnicy otrzymają informację o pojeździe bez tablic rejestracyjnych, wówczas zajmują się usunięciem pojazdu i odholowaniem go na Parking Porzuconych Pojazdów przy ul. Kociewskiej w Toruniu. - Dalsze czynności prowadzone są przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta - dodaje Jarosław Paralusz.

Jeżeli natomiast stan pojazdu wskazuje na to, że nikt go nie używa, wówczas strażnicy najpierw próbują dotrzeć do właściciela lub posiadacza i zobowiązują go do naprawy bądź przekazania pojazdu do stacji demontażu. - Po upływie wyznaczonego terminu można wydać dyspozycję usunięcia pojazdu - informuje Jarosław Paralusz.

W naszej galerii możecie zobaczyć zdjęcia pojazdów, które wyglądają na porzucone. Gdzie jeszcze w Toruniu można znaleźć takie wraki? Czekamy na Wasze sygnały!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto