18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wozownia: Od 8 lutego trzy nowe wystawy! [ZDJĘCIA]

Galeria Wozownia
Wozownia: Od 8 lutego trzy nowe wystawy
Wozownia: Od 8 lutego trzy nowe wystawy materiały prasowe
Galeria Wozownia w Toruniu zaprasza od piątku (08.02.2013) od godziny 18.00 na trzy nowe wystawy: "Układ mięśniowy" Justyny Koeke, "Lunapark" Wiktora Polaka, "Body Stories" Małgorzaty Dawidek Gryglickiej.

Wozownia zaprasza na trzy nowe wystawy!

Justyna Koeke
„Układ mięśniowy”

otwarcie: 8 lutego, piątek, godz. 18:00
08.02. – 17.03.2013
Kurator: Przemysław Chodań

Siła mięśni, woli, intelektu. Logos, prawo, porządek. Mężczyzna. Istota honorowa, walcząca. Namaszczona prawem boskim, prawem naturalnym, by przewodzić grupie, nakreślać granice swego terytorium i przekraczać je. Oddzielać kulturę od natury, modyfikować ją, eksploatować. Kreować swą tożsamość, rozwijając układ mięśniowy, jego gibkość, szybkość, masę. Ciągłe starania, by ucieleśnić stereotyp, matrycę ideału.

Wystawa „Układ mięśniowy” jest wyborem prac Justyny Koeke, w których artystka ożywia i dynamizuje kulturowe klisze dotyczące męskości. Poprzez przejaskrawienie agresywnego mięśniaka, afirmuje energię, bezcelową witalność. Anarchistyczny Grzesiek Huj to antybohater, król podwórka budzący w sercach płci pięknej postrach przemieszany z pożądaniem. Upadły logos o atrakcyjności luja lub emerytowanego championa masy średniej.

Szoł mast goł on.

Męskość w twórczości Justyny to siła pozbawiona ukierunkowania na realizację celu; rywalizacja na szmaciane miecze.

Prace artystki kokietują teoretyków queer i gender studies. Mówią: oto my stereotypy prawdziwej męskości postanowiliśmy się trochę poprzeginąć, zabawić, umalować; patrzcie i bierzcie z tego wszystko, co da się ująć w statystykach, w ramach akademickiego dyskursu.

Kryzys męskości, kryzys kobiecości, oto szansa dla stereotypu, by stać się prawdą pośród prawd. Impreza!

Justyna Koeke wykonuje iście gombrowiczowski gest: forma jej prac upupia widza, kuratora, krytyka. Zdominowani przez formę, w konfrontacji z rozdętym do karykaturalności stereotypem musimy sobie odpowiedzieć chociażby na jedno pytanie: czy przegięty stereotyp to nie ja sam? Czy nie jestem karykaturą teorii, idei? Hiperaktywnym układem mięśniowym pozbawionym istoty? Jak czujemy się wiedząc, że ciało jest kostiumem szytym na miarę społecznych możliwości, uwarunkowań oraz wyobrażeń?

Wystawa w „Wozowni” na te pytania nie odpowiada. Odpowiedzmy sobie sami, szczerze, odważnie, po męsku. [tekst: Przemysław Chodań]

Justyna Koeke (1976) artystka wizualna, kuratorka, działaczka społeczna. Studiowała w Krakowie, Norymberdze, Warszawie i Stuttgarcie. Autorka licznych wystaw indywidualnych, między innymi "Rot " (Haus der Kunst, Monachium, 2003), "Missgeburten" (Kunstakademie, Stuttgart, 2006), "Sekrety rodzinne" (Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków 2008). Wraz z Cecylią Malik kuratorowała projektem "Ul. Smoleńsk 22/8" (2010) oraz akcją artystyczno-społeczną "Modraszek Kolektyw"(2011). Brała udział w European Performance Art Festiwal (Zamek Ujazdowski Warszawa, 2009), Festiwalu Performansu we francuskim Besancon (2011) oraz Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Współczesnej "City of woman" w Ljublianie (2011). Mieszka i pracuje w Ludwigsburgu i w Krakowie.

Wiktor Polak
Lunapark

08.02-03.03.2013
otwarcie: 8 lutego, piątek, godz. 18:00
Laboratorium Sztuki 2013. Nie(po)rozumienie.
Kuratorka: Maria Niemyjska

Wystawa łódzkiego artysty otwiera cykl wystaw zatytułowany Nie(po)rozumienie w kameralnej przestrzeni laboratorium sztuki. Przedsięwzięciu przyświeca założenie, że sztuka generując nieprecyzyjne komunikaty i związane z nimi dowolne odczytania, tworzy sytuacje poznawcze, które nie mają analogii nigdzie indziej i tym samym poszerza zakres językowo-wizualnej komunikacji.

Prace filmowe Wiktora Polaka odbijają w krzywym zwierciadle inne teksty kultury, komunikaty wizualne, ludzkie zachowania, cechy mentalności… Nadinterpretacja czy założone z góry błędne odczytania tych przekazów leżą u podłoża praktyki artystycznej, na bazie której buduje się ironiczna wobec zaobserwowanej rzeczywistości treść.

Sam artysta w kontekście wystawy pisze o sobie „Gdybym miał podpisywać się inaczej niż Polak śmiało mógłbym podpisywać się nieporozumienie. To słowo wyraźnie określa mnie i moją egzystencję.“

Małgorzata Dawidek Gryglicka
„Body Stories”

otwarcie: 8 lutego, piątek, godz. 18:00
08.02.– 03.03.2013

Małgorzata Dawidek Gryglicka, artystka i teoretyczka sztuki, na wystawie w galerii Wozownia zaprezentuje swoje najnowsze prace powstałe na przełomie 2012 i 2013 roku. Ekspozycję otworzy cykl obrazów zatytułowanych „Circle” złożony z ośmiu płócien, które wypełniają czerwone koła. Kolejnym elementem będą delikatne rysunki z cyklu „A Diary of the Senses”, wykonane na foli wyłożonej na białym tle, zamknięte w długich gablotach. Klamrą dla ekspozycji w Wozowni będzie wielkoformatowa instalacja Dawidek Gryglickiej.

„Body Stories to zbiór wizualno-tekstowych opowieści, które poruszają problematykę ciała – jego sensualności, emocjonalności, ograniczeń i języka.
Zbiór przyjął formę rysunkowych i malarskich instalacji, których dominującym kolorem jest czerwień. To jej temperatura stała się moim przewodnikiem w kreśleniu wypowiedzi ciała niemieszczącego się w języku. Body Stories są moim kolejnym zderzeniem się z językiem dyskursywnym, od którego odrywa się język cielesności. Geometria ciała zderza się z geometrią euklidesową, a współczesna lingua franca z moim językiem macierzystym.

Pracy nad Body Stories towarzyszyły pytania odnoszące się do możliwości języka, jego granic, wyczerpalności oraz identyfikacji z nim. Jakie sfery mojego bycia język potrafi oddać w słowach? Które pozostawia nienazwane? Których nazwy pozostają nieadekwatnie do moich odczuć na ich temat? Za którymi stanami, zdarzeniami, emocjami język nadąża? Które mu się wymykają, a które pomija wciąż nie potrafiąc ich dookreślić i odnaleźć ich ekwiwalentów w znakach pisma?

Body Stories to konfrontacja zakotwiczonej w języku ważnej części mojej tożsamości z jej niejęzykowym obliczem – odczuwaniem i intuicją. Stanowią one moją wypowiedź na temat zależnego od języka doświadczenia świata i jego procesów rozumianych najczęściej w określonych kategoriach językowych i zamkniętych w językowe ramy. Podaję język w wątpliwość i próbuję wydostać się z tych ram, przenieść się na tereny poza- i poszerzyć się o ów pozajęzykowy kontekst.” [tekst: Małgorzata Dawidek Gryglicka, wrzesień 2012]

Małgorzata Dawidek Gryglicka w swojej praktyce artystycznej porusza się pomiędzy literaturą a sztukami wizualnymi – jest autorką tekstów wizualnych, hipertekstów, instalacji tekstowo-malarskich w galeriach i przestrzeniach publicznych. Artystkę interesuje językowy aspekt komunikacji – związki pomiędzy słowem, jego obrazami i desygnatami. W tej optyce Dawidek analizuje problematykę świadomości językowej, granic i możliwości języka, a także ciała rozumianego w kategorii tekstu rzeczywistości. Za pomocą ciała tekstu artystka opowiada o cielesności organicznej rozumianej jako nieustanna narracja, tekst w procesie.

Dawidek to również redaktorka pozycji Tekst-tura (2005) oraz autorka artykułów i książek na temat tekstu wizualnego Odprysk poezji. Stanisław Dróżdż mówi (2012), Historia tekstu wizualnego. Polska po 1967 roku (2012). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2010), programu Młoda Polska (2012), Ministerstwa Nauki i Informacji (2006-2008), Prezydenta Miasta Poznania (2005), oraz The Pollock-Krasner Foundation (2004-2005). Laureatka nagrody Narodowego Centrum Kultury za najlepszą pracę doktorską z dziedzin o kulturze (2010).

Galeria Sztuki WOZOWNIA
87-100 Toruń ul. Rabiańska 20
Tel. 56 622 63 39
www.wozownia.pl
e-mail: [email protected]
dyrektor: Anna Jackowska

Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 11-18
sobota-niedziela 12-18

Ceny biletów:
normalny – 5 zł
ulgowy – 3 zł
grupowy (5-15 osób) – 15 zł
wtorki - wstęp wolny

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto