Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolne piękne książki, krążące z rąk do rąk na toruńskiej starówce [infografika]

Janusz Milanowski
Sławomir Kowalski
Na toruńskiej starówce ruszył „Staromiejski bookcrossing” - akcja swobodnej wymiany książek. To jakby wielka, wolna czytelnia dla każdego.

Idea akcji jest bardzo prosta. Polega na bezpłatnym przekazywaniu książek poprzez zostawianie ich w miejscach publicznych lub przeznaczonych do tego półkach, regałach czy gablotach. A wszystko po to, żeby każdy przechodzień mógł je przeczytać i przekazać dalej, a co najważniejsze - aby popularyzować książki i czytelnictwo.

Bookcrosserzy wyznają zasadę, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Akcję swobodnej wymiany książek zainicjowało biuro Toruńskiego Centrum Miasta - miejska jednostka koordynująca to, co dzieje się na Starówce i jej bliskim otoczeniu. W kilku staromiejskich restauracjach i kawiarniach ustawiono charakterystyczne regały oraz półki wypełnione książkami i czasopismami.
Torunianie mogą z nich korzystać podczas wizyty w lokalu lub zabrać wybraną książkę do domu i zwrócić przy kolejnym pobycie w jednym z bookcrossingowych punktów.

- Można również zostawić na regale lub półce swoją pozycję - zachęca Maja Nakonowska, dyrektorka biura TCM. - 2015 r. to początek tej akcji. Mam nadzieję, że będzie ona pozyskiwać kolejnych partnerów. W tej chwili współpracujemy z sześcioma przedsiębiorcami z zespołu staromiejskiego.

Gdzie i od kogo?
Książki i czasopisma pojawiły się w ośmiu lokalach: hotelu Karczmy Spichrz (Mostowa 1), Spaghetterii „Pasta & Basta” (Rynek Staromiejski 10), Makaronerii (Most Pauliński 12), karczmie „Gęsia Szyja” (Podmurna 28), Cukierni Sowa, (Rynek Staromiejski 4), Gessler Restauracji „U Kucharzy” (Rynek Staromiejski 21), Pierogarni „Stary Młyn” (Łazienna 28/1), Pierogarni „Stary Toruń” (Most Pauliński 2-10).

Książki na potrzeby akcji przekazały: Księgarnie MATRAS, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz pracownicy Urzędu Miasta, wśród których przeprowadzono zbiórkę książek na potrzeby akcji.

Z myślą o turystach
Łącznie zebrano ponad 500 książek. Na bookcrossingowych regałach, oprócz oznakowanych specjalną pieczątką książek, znalazł się regulamin akcji dostępny w czterech wersjach językowych tak, by również odwiedzający Toruń turyści obcojęzyczni mogli zapoznać się z ideą akcji.

Do każdej książki dołączono okolicznościową zakładkę. Na półkach dostępna są też pocztówki ze zdjęciami bookcrossingowych punktów, którą każdy chętny może zabrać na pamiątkę lub wysłać do znajomych. Każdy z lokali biorących udział w akcji zostanie oznaczony specjalną nalepką. Autorką i wykonawcą aranżacji plastycznej regałów i półek jest toruńska artystka Natasza Piskorska.

Historia wolnej książki
Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku.

Jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko - krążenie, książka w podróży).

W marcu 2001 r. założył stronę internetową. Cztery tygodnie później ogłosił, że zamierza rozszerzyć swój projekt na cały świat. W 2004 r. wyrażenie bookcrossing trafiło do słownika Oxfordu.

Idea bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Od roku 2004 w Polsce obchodzone jest Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi.

Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto