Władze Torunia zamierzają wprowadzić istotne zmiany do budżetu obywatelskiego. Jakie?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Według wciąż jeszcze obowiązujących zasad, maksymalna wartość jednego projektu osiedlowego nie może przekroczyć 50 procent funduszy jakie znajdują się w osiedlowym budżecie. Te ograniczenia władze miasta mają jednak zamiar znieść wprowadzając inne - próg 300 tysięcy złotych. W ubiegłym roku tylko mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia mieli do podziału ponad 600 tysięcy złotych, czyli na każdym innym osiedlu te 300 tysięcy stanowiłoby ponad 50 procent funduszu. Zmiany w regulaminie budżetu obywatelskiego, jakie zamierzają wprowadzić władze miasta, będą korzystne dla dużych projektów związanych z dużymi instytucjami
Według wciąż jeszcze obowiązujących zasad, maksymalna wartość jednego projektu osiedlowego nie może przekroczyć 50 procent funduszy jakie znajdują się w osiedlowym budżecie. Te ograniczenia władze miasta mają jednak zamiar znieść wprowadzając inne - próg 300 tysięcy złotych. W ubiegłym roku tylko mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia mieli do podziału ponad 600 tysięcy złotych, czyli na każdym innym osiedlu te 300 tysięcy stanowiłoby ponad 50 procent funduszu. Zmiany w regulaminie budżetu obywatelskiego, jakie zamierzają wprowadzić władze miasta, będą korzystne dla dużych projektów związanych z dużymi instytucjami Jacek Smarz
W przyszłym tygodniu, znów w trybie zdalnym, będzie obradowała Rada Miasta. Czym zajmą się toruńscy radni? Między innymi zmianami w zasadach funkcjonowania budżetu obywatelskiego oraz stref płatnego parkowania.

Do tej pory na ten cel miasto przeznaczało sześć procent wpływów z podatku od nieruchomości, w przyszłości, zgodnie z uchwałą o samorządzie, do podziału w ramach budżetu obywatelskiego zostanie przeznaczona suma odpowiadająca 0,5 procenta wydatków miasta. Taka jest kwota minimalna, ustawodawca zaznaczył co prawda, że może ona być wyższa, jednak w tej chwili nie należy na to liczyć.

Polecamy

- Zwracam uwagę, że póki co budżetu miasta na zwiększanie wydatków nie stać - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - Może kolejne lata będą lepsze.

Ile miasto zaoszczędzi na budżecie obywatelskim?

Co to oznacza? W 2021 do podziału było 7,58 miliona złotych, w roku 2022 ma być o 360 tysięcy złotych mniej. Z planowanych 7 milionów 220 tysięcy złotych 30 procent trafi tradycyjnie do puli ogólnomiejskiej, reszta zaś będzie podzielona na 13 funduszy osiedlowych. Zasady podziału także nie ulegają zmianie, zatem połowa z tych 70 procent będzie podzielona na 13 równych części, reszta zaś w zależności od wielkości osiedla oraz liczby mieszkańców.

Od początku istnienia budżetu obywatelskiego w Toruniu trwają dyskusje nad udziałem w nim dużych instytucji. Są one w stanie zmobilizować wielu głosujących, w starciu z nimi inicjatywy sąsiedzkie na ogół były bez szans. Dodatkowo, projekty związane ze szkołami, uniwersytetem czy spółdzielniami mieszkaniowymi, pochłaniały większość funduszy osiedlowych. Aby temu zaradzić, władze miasta jakiś czas temu wprowadziły ograniczenie - wartość projektów osiedlowych nie mogła przekraczać 50 procent dostępnych środków. 15 kwietnia prezydent zaproponuje radnym zmianę tego zapisu.

Co jeszcze się zmieni?

Wartość projektów inwestycyjnych, remontowych, lub tych na urządzenie zieleni, nie będzie mogła przekraczać 300 tysięcy złotych, dla pozostałych próg ten wynosi 80 tysięcy złotych. W zasadzie oznacza to zniesienie wcześniejszych ograniczeń. W ubiegłym roku mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia mieli do dyspozycji prawie 655 tysięcy złotych, mieszkańcy Mokrego i Jakubskiego - 561.073 zł, zaś Kaszczorka - 293.085 zł i Czerniewic - 263.304 zł. Jeżeli Rada Miasta przyjmie proponowane zmiany, może dojść do sytuacji, w której projekty "szkolne", "spółdzielcze" czy inne, pochłoną wszystkie dostępne środki. A apetyty na pewno będą spore.

- Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kryzys gospodarczy powoduje istotny spadek dochodów samorządowych - powiedział rok temu prezydent Michał Zaleski. - Musimy się liczyć z tym, że będzie trzeba ograniczyć działania związane z trwałym doposażeniem materialnym naszych osiedli i naszego miasta. Stąd te projekty, które na osiedlach podniosą poziom usług miejskich powinny budzić szczególne zainteresowanie.

W tym roku machina budżetu obywatelskiego powinna ruszyć w maju.

Czym jeszcze zajmą się radni?

15 kwietnia radni mają również podjąć decyzję m.in. w sprawie miejskich dotacji konserwatorskich, oraz zmian w strefach płatnego parkowania. O nowych zasadach pisaliśmy już sporo. Proponowane zmiany dotyczą rezygnacji z pobierania opłat w dni ustawowo wolne od pracy. Poza tym dobrowolne do tej pory wpisywanie przy wnoszeniu opłat za parkowanie numeru rejestracyjnego pojazdu, ma się stać obowiązkowe.

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie