Wkrótce duże zmiany w 500 plus: 10.11.2020. Nowe wnioski o świadczenie, kto nie dostanie pieniędzy, czy świadczenie będzie bez gotówki

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zmiany od czerwca będą na pewno. Wraz z powracającą skalą zachorowań na COVID i ograniczeniami w gospodarce oddalają się perspektywa waloryzacji świadczenia uszczuplanego przez inflację, a realne stają się ograniczenia w podstępie do programu Rodzina 500 . Konrad Kozlowski/Polska Press
Będzie likwidacja programu Rodzina 500+ w związku z recesją gospodarczą spowodowaną koronawirusem lub przynajmniej zawieszenie programu? A może odwrotnie – waloryzacja, bo inflacja mocno już uszczupliła siłę nabywczą świadczenia, by więc zachować jego realną wartości dobrze byłoby je podwyższyć, np. o 100 zł a potem waloryzować co roku, na wzór np. waloryzacji emerytur. To drugie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, a od tego czy dojdzie do ponownego lockdownu zależy, czy na program w obecnym kształcie wystarczy pieniędzy.

Na razie bardziej chyba prawdopodobne jest jednak inne działanie – a za wzór posłużyć może inne świadczenie, konkretnie bon turystyczny 500 plus dla dzieci.

Sytuacja epidemiczna, a tym samym także gospodarcza, robi się dramatyczna. Wyłączanie z aktywności kolejnych branż to mniejsze wpływy do budżetu państwa z podatków i większe wydatki na pomoc firm i osób dotkniętych ponownym lockdownem. A i bez tego budżet na 2021 jest już zadłużony ponad możliwości spłaty i państwu polskiemu grozi bankructwo.

Oczywiście żaden polityk, zwłaszcza z ugrupowań rządzących, nie przyzna tego wprost, ale ekonomii nikt nie oszuka. Państwu zabraknie pieniędzy, a w takiej sytuacji w pierwszej kolejności trzeba rezygnować z takich programów socjalnych jak Rodzina 500 plus, Dobry Start (300 zł wyprawki dla uczniów) czy trzynasta albo czternasta emerytura.

Rząd jeszcze przed powrotem COVID na obecną skalę był już pod presją dużego deficytu. Według obecnych założeń zabraknie w budżecie ponad 80 miliardów złotych, a to oznacza, że rząd będzie musiał tyle pożyczyć - głównie przez emisję papierów skarbowych: obligacji i bonów. By znaleźć na nie chętnych wśród zagranicznych instytucji finansowych będzie musiał zaoferować atrakcyjne oprocentowanie, a taka duża suma do pożyczenia na pewno jeszcze podwyższy koszt tego pieniądza, a tym samym całe zadłużenie państwa, które już jest gigantyczne.
Co prawda w projektowanym budżecie państwa na 2021 r. przewidziane są pieniądze na program Rodzina 500 plus w aktualnej wersji, ale sytuacja jest dynamiczna – o czym choćby świadczą przesunięcia w budżecie tegorocznym – i może się to zmienić niemal z dnia na dzień.
Wiele zależy od dalszego rozwoju sytuacji z drugą falą COVID, a w szczególności czy będzie pełny lockdown. Nie brakuje głosów, że uczęszczanie do szkół najmłodszych uczniów oraz otwarte żłobki i przedszkola to efekt braku pieniędzy na dodatkowe zasiłki opiekuńcze, które były do dyspozycji rodziców pozostających w domu z najmłodszymi dziećmi przez cały okres lockdownu wiosennego. Takie też byłoby oczekiwanie rodziców teraz. Ale jeśli sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej, nie można wykluczyć, że będą potrzebne na to pieniądze, które trzeba będzie gdzieś znaleźć…

Na dodatek w połowie października mamy do czynienia z wysoką dynamiką zachorowań, jeszcze większą niż wiosną. Potrzebne będą pieniądze na pokrycie strat związanych z wprowadzanymi ograniczeniami. To może doprowadzić i do podwyżki podatków w najbliższych latach i do zawieszenia na czas kryzysu świadczeń socjalnych takich jak Rodzina 500 plus, czy Dobry Start.

Rodzina 500 plus: bon zamiast gotówki

Na początku sierpnia gdy udało się jak na polskie warunki szybko uruchomić nowy program obsługiwany wyłącznie na platformie cyfrowej, wicepremier Jadwiga Emilewicz w jednej ze swoich wypowiedzi dla mediów zasugerowała, że także sztandarowe świadczenie 500 plus może być w przyszłości „wypłacane” w formie elektronicznego bonu.
Dla rządu byłaby to duża korzyść – uzyskałby kontrolę przedmiotową i podmiotową. Z jednej strony mógłby formować listę firm, które obsługiwałyby program – wykluczając z tego kręgu niektóre podmioty. A z drugiej – ograniczyć np. dowolność w wydawaniu pieniędzy z programu, które nawet jeśli nie idą na zakup alkoholu czy innych używek, to są wydatkowane na cele niekoniecznie dotyczące dzieci.
Co prawda przywołana wypowiedź wywołała burzę i nawet sama J. Emilewicz wycofała się z takiego rozwiązania, ale…

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Rodzina 500 plus: nie ma pieniędzy w budżecie więc…

Teraz, w połowie września kolejne kontrowersje wywołały opinie ze strony pracodawców sugerujące rządowi zawieszenie programu w związku z ogromnym deficytem w budżecie na 2021 rok. Deficyt oznacza wszak, że przejadamy pieniądze, które dopiero zarobimy. A właściwie zarobią nasze dzieci – te same, na które teraz dostajemy 500 zł miesięcznie, a z pewnością one same nie dadzą rady, tak wielki jest już dług publiczny, więc także dzieci jeszcze nie narodzone i ich dzieci, a więc nasze wnuki i prawnuki.
Do kompletu jeszcze dodajmy głosy z samych kręgów rządzących – by nie likwidować czy zawieszać programu Rodzina 500 plus, ale wrócić do jego pierwszej wersji czyli do stosowania kryterium dochodowego w odniesieniu do pierwszego dziecka w rodzinie.
Przypomnimy, że zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Programie „Rodzina 500+”, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Rodzina 500 plus: zawiesić – tak, zlikwidować - nie

Na razie pewne choć do końca jest, że 500 zł co miesiąc na każde dziecko wpływać ma do końca maja. Potem trzeba będzie składać nowy wniosek i zacznie się nowy okres świadczeniowy. Ta okoliczność może być dobrym pretekstem do zmian, zresztą.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Jeśli by więc kierować się zasadą praw nabytych (niestety tych rząd PiS już z wielu przypadkach nie przestrzegał przy stanowieniu prawa), nic zmienić się nie powinno. Co najwyżej można by zawiesić wypłatę z opcją wyrównania gdy kryzys minie. I tak byłoby w państwie rządów prawa… Jednak rządy – nie tylko rząd PiS – zawsze znajdą uzasadnienie do decyzji, które z praworządnością nie mają wiele wspólnego, np. aneksja OFE przez rząd Tuska. Wszystko więc zdarzyć się może gdy w państwowej kasie zabraknie pieniędzy.

Rodzina 500 plus: aktualnie obowiązujące prawo

Obecnie trwający okres świadczeniowy 2019/2021, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego został wydłużony do 31 maja 2021 r., bez konieczności składania kolejnego wniosku o świadczenie wychowawcze w celu kontynuowania jego pobierania w 2020 r.
Zaś od 2021 r. będzie funkcjonować docelowy, roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku (wówczas w celu uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego po 31 maja 2021 r., wnioski będzie można składać od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną w urzędzie lub za pośrednictwem poczty).

Rodzina 500 plus. realne perspektywy

edna rzecz to uspokajające komunikaty polityków, a druga to bezlitosna ekonomia. Według standardów EUROSTATU inflacja w Polsce wynosi 5 proc. Pomijając już fakt, że jest najwyższa w Europie, trzeba ją zestawić ze stopami procentowymi. te z kolei są bliskie zero, podobnie jak w innych krajach UE. Tyle, że tam inflacja też jest bliska zero.
Co to oznacza w praktyce? Inflacja jest podatkiem. Płacą go posiadający oszczędności, bo w tych warunkach topnieją one o prawie 5 proc. rocznie. Gdy przestaną wydawać oszczędności, zacznie się hiperinflacja. Rząd nie znajdzie wtedy chętnych na obligacje, którymi "zasypuje" dziurę budżetową, bo choćby nie wiem jak były wysokie rentowności, nikt ich nie kupi.
Na programy socjalne zabraknie więc zwyczajnie pieniędzy i nie zniwelują już tego uspokajające deklaracje polityków.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Dyspensa od udziału we mszy świętej w Boże Narodzenie

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Walenty Sudol

Co można się dowiedzieć z tego artykułu? NIC! Po co piszecie o sprawach na zasadzie "będzie, albo nie będzie"?

G
GośćNo2

Jeszcze alimenty niech zrobią na kartki, pensje też w postaci bonów... no i będziemy mieli zwycięstwo socjalizmu w drodze do komunizmu