Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisła. Ze Ściany Stożka

[email protected]
Nazywana „Perłą Beskidów”, rozsławiona w ostatnich latach przez Adama Małysza, Wisła jest drugim po Szczyrku centrum narciarstwa w Beskidzie Śląskim i jednym z największych ośrodków wypoczynkowych.

Nazywana „Perłą Beskidów”, rozsławiona w ostatnich latach przez Adama Małysza, Wisła jest drugim po Szczyrku centrum narciarstwa w Beskidzie Śląskim i jednym z największych ośrodków wypoczynkowych. Miasto położone jest na wysokości 300–400 m n.p.m. w dolinie Wisły, niedaleko jej źródeł. Samo centrum ulokowane jest nad rzeką, ale liczne przysiółki należące do Wisły rozłożone są na malowniczych wzniesieniach Beskidu Śląskiego.

Do zimowych atrakcji Wisły zaliczyć można widowiskowe kuligi konne z pochodniami, połączone z pieczeniem barana i degustacją regionalnych trunków. Można też skosztować tutejszych specjalności kulinarnych. Znaną na całym świecie wizytówką miasta jest zespół folklorystyczny „Wisła”.

Kilka rozproszonych ośrodków narciarskich oferuje zróżnicowane pod względem trudności trasy zjazdowe. Najbardziej wymagającym polecamy ośrodek Stożek, w którym niedawno uruchomiono główny wyciąg orczykowy o długości prawie 800 m i różnicy wysokości 240 m. Ze Stożka zjechać można oznaczoną na czarno Ścianą, niewiele łatwiejszą czerwoną trasą Eso, albo rekreacyjną, niebieską nartostradą. Obok dolnej części Ściany znajduje się trasa slalomu-giganta z samoobsługowym systemem pomiaru czasu.

Tuż przy granicy państwa, na stokach Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m.) znajdują się 4 wyciągi. Największy jest załamany w połowie dwuosobowy wyciąg orczykowy Soszów Duży (1218/274 m, 1100 osób/h) z trzema trasami: czarno-czerwoną, niebieską i niebiesko-czerwoną. Na szczyt z nieco innej strony wiedzie też wyciąg talerzykowy Soszów (485/104 m). Na dole działają dwa małe wyciągi z trasą niebieską przy parkingach na polanie Rówienki.

We wschodniej dzielnicy Wisły zwanej Malinką, na stokach Cienkowa Niżniego (720 m n.p.m.) mieści się kolejny ośrodek narciarski Cienków, z długim podwójnym wyciągiem orczykowym (908/193 m, 1200 os./h). Po obu stronach wyciągu wiodą czerwone, 1000-metrowe trasy, można też łukiem zjechać nieco łagodniejszą 1350-metrową trasą niebieską. W odległości około 100 m od dolnej stacji wyciągu znajduje się płatny parking.
Dla początkujących zbudowano w pobliżu wyciągi talerzykowe Sarajewo (485/104 m) i Bochnia (310/30 m). Obok wyciągów znajdują się dwie łatwe, niebieskie trasy. Trasy w Cienkowie są w większości naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Pewną wadą tego ośrodka jest duża liczba narciarzy na trasach, zwłaszcza w dni wolne od pracy. Sezon zimowy jest tu stosunkowo długi i trwa od początku grudnia do marca.

W pobliżu Wisły systematycznie przybywa nowych wyciągów, miejsc noclegowych i punktów gastronomicznych. Miasto, a także osoby prywatne dużo inwestują w infrastrukturę narciarską. Warto tu wspomnieć o budowanej skoczni narciarskiej K-120, której inaugurację zaplanowano na sezon 2006/2007. W samym mieście jest gdzie spędzić wolny czas, można zagrać w bilard, pójść do sauny albo popływać na krytym basenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto