Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualny cmentarz parafialny z toruńskich Bielaw

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Znalezienie zmarłej osoby, sprawdzenie wolnych miejsc do pochówku czy już zarezerwowanych kwater – takie możliwości daje internetowy system administrowania nekropolią. Ma go parafia na toruńskich Bielawach.

Internetowa platforma stanowi nieocenioną pomoc w zarządzaniu cmentarzem, planowaniu kolejnych pochówków oraz inwentaryzacji istniejących już mogił. Jest bardzo użyteczna również dla wszystkich bliskich i znajomych zmarłych osób. Dzięki niej bez trudu znaleźć one mogą grób, którego lokalizacji wcześniej nie znali.

Wystarczy, że do wyszukiwarki internetowej na platformie wpiszą miejscowość, a potem podstawowe dane zmarłego, czyli imię i nazwisko. Chwilę później na monitorze wyświetli się informacja o sektorze, rzędzie i miejscu, gdzie leży interesująca nas osoba. Po kliknięciu w te dane pokaże się też zdjęcie samego grobu.

- Wtedy już problemu z identyfikacją nie ma – mówi nasz Czytelnik, który przetestował działanie elektronicznej platformy w praktyce. - Na cmentarzu na Bielawach pochowano mojego serdecznego kolegę z wojska. Niestety, nie mogłem być na pogrzebie. Niedawno postanowiłem odwiedzić jego grób i zastanawiałem się, jak go znajdę. Wpadłem na pomysł, że na wszelki wypadek spiszę dane biura parafialnego, żeby mi pomogli. Zamiast tego trafiłem na internetowa mapę cmentarza i bez kłopotu znalazłem mogiłę.

Elektroniczny system zarządzania nekropolią daje wiele innych możliwości. Jedną z nich jest obejrzenie rzutu cmentarza z lotu ptaka i wyświetlanie każdego z grobów po kolei. Mogiły opatrzone są trzema zdjęciami – jednym ogólnym i dwoma zbliżeniami (można nawet rozpoznać zmarłego na zdjęciu, o ile takie znajduje się na pomniku). Zamieszczone są także dane z datą urodzenia i śmierci każdej pochowanej na cmentarzu osoby. Oglądając rzut nekropolii można także znaleźć miejsca czekające na pochówek (wolne) oraz te, które zostały już przez parafian zarezerwowane.

Parafie, które zdecydowały się na skorzystanie z platformy, automatycznie mają inwentaryzację swoich nekropolii. Mogą też liczyć na pomoc w założeniu strony internetowej oraz aktualizację wszystkich zawartych na niej danych. Dodawane są również kolejne pochówki na cmentarzach.

W diecezji toruńskiej system elektronicznej administracji cmentarnej działa w 19 parafiach. Mają go między innymi w Gronowie, Wrockach, Radzyniu Chełmińskim , Kijewie Królewskimi Ostrowitem. System instalowany jest także w parafii w miejscowości Książki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto