Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie porządki w Toruniu. Miasto posprząta place zabaw i tereny rekreacyjne? A co z czworonogami?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Plac zabaw przy ulicy Słowiczej
Plac zabaw przy ulicy Słowiczej Nadesłane
Miasto przygotowuje się do sprzątania placów zabaw, terenów rekreacyjnych oraz wybiegów dla czworonogów. Jakie prace są planowane?

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Wrzosy. Plac zabaw przy Słowiczej jest zaniedbywany!

- Od dłuższego czasu walczę o jakąkolwiek reakcję Urzędu Miasta Torunia, a dokładnie Wydziału Środowiska i Zieleni, który jest odpowiedzialny za tzw. małą infrastrukturę, czyli place zabaw. Parę lat temu przy ulicy Słowiczej powstał plac zabaw (usytuowany na brzegu lasu). Został on zbudowany z budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy starej części Wrzosów bardzo o niego walczyli, ponieważ nigdy wcześniej nie było w tej części Wrzosów niczego dla dzieci. Brakowało miejsca, gdzie mogłyby się one spotykać i bawić - tłumaczy pani Kinga.

Polecamy

Problem z dewastacją placu zabaw

Mieszkańcy tej części miasta doczekali się w końcu kolorowego placu zabaw. Niestety, regularnie jest on zaniedbywany i dewastowany przez pijaków, a patroli policji lub straży miejskiej w tej okolicy nie widać.

- W Toruniu z tego co się orientuję, jest jedna firma, która wygrywa przetargi i zajmuje się pracami porządkowymi. Z tego powodu śmietniki są przepełnione, a uszkodzone elementy niewymieniane. Natomiast w okresie jesienno-zimowym nikt się niczym nie zajmuje. Wielokrotnie zbieraliśmy śmieci, wyrywaliśmy latem wielkie pokrzywy, w które dzieci wpadały. Niestety, nie jesteśmy w stanie wszystkich uszkodzeń naprawić samodzielnie, a wydane przez miasto pieniądze tak naprawdę niszczeją — żali się mieszkanka Torunia.

Miasto ogłasza przetarg na firmę sprzątającą

Ze zdjęć wynika, że sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji i oczyszczenia terenu. W innych miejscach sprzątanie też jest zapewne konieczne, dlatego też Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia ogłosił przetarg, w którym wyłoni firmę, która wykona powierzone jej zadanie.

Polecamy

Chodzi o uprzątnięcie 79 miejskich placów zabaw i terenów rekreacyjnych oraz 15 wybiegów dla psów. Prace mają potrwać w terminie od 14 marca do 31 grudnia 2022 roku. Na oferty Urząd Miasta Torunia czeka do 3 marca br. Do obowiązków administratora należeć będzie przede wszystkim:

  • Utrzymanie porządku i czystości na terenie placów zabaw i wybiegów dla psów oraz w ich otoczeniu, tj. 3 m od ogrodzenia w zakresie: wybieranie papierów, niedopałków, szkła, opakowań z tworzyw sztucznych, kartonów, gałęzi i innych nieczystości oraz opróżnianie koszy na śmieci i psie odchody od 1 marca do 31 października 2 razy w tygodniu, a w pozostałych miesiącach w zależności od potrzeb;
  • Oczyszczanie piasku w piaskownicach (m.in. grabienie, zbieranie śmieci);
  • Koszenie trawy, chwastów, cięcia uschniętych i złamanych gałęzi, grabienie liści na placach zabaw i wybiegach dla psów i w jego obrębie, tj. 3 m od ogrodzenia;
  • Pielęgnacja roślin ozdobnych znajdujących się na placach zabaw (pielenie, podlewanie);
  • Utrzymanie kontaktów i współdziałanie w zakresie utrzymania ładu i porządku z właściwym terenowo Komisariatem Policji i Straży Miejskiej w Toruniu;

Polecamy

Co z wymianą piasku?

Dodatkowo ogłoszono też przetarg na wymianę piasku w 58 miejskich piaskownicach w terminie od 15 marca do 15 kwietnia 2022 roku. W tym przypadku miasto również czeka na oferty do 3 marca br. Zakres prac obejmuje: wybranie oraz wywiezienie z wymienionych miejskich placów zabaw około 422 ton piasku znajdującego się w piaskownicach, oczyszczenie dna piaskownic z kamieni i szkieł oraz napełnienie piaskownic nowym piaskiem zakupionym przez Wykonawcę, oraz uporządkowanie terenu po wykonaniu prac.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Ponadto, wymieniony w piaskownicach piasek musi posiadać aktualne sprawozdanie z badań oraz podsumowanie wyników badań sanitarnych z Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej. Piasek powinien posiadać granulację na poziomie 0,2–2 mm, dzięki temu podczas użytkowania się nie zbija i jest bezpieczny dla maluchów. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego najlepszym piaskiem jest piasek kopany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto