MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie koło widokowe stanie na toruńskich Jordankach. Kiedy zacznie się kręcić?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Koło widokowe firmy Pianoforte stało w wielu miejscach w Polsce
Koło widokowe firmy Pianoforte stało w wielu miejscach w Polsce Facebook/profil firmy Pianoforte
Lada dzień na Jordankach w Toruniu rozpocznie się montaż koła widokowego. Z wysokości około 50 metrów będzie można podziwiać między innymi starówkę.

Obejrzyj: Atrakcje z okazji 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika

od 16 lat

Na Jordanki, w miejscu, gdzie niegdyś było boisko, zwiezione już zostały elementy koła.

Koło na Jordankach powinno wystartować w marcu

- Stawiamy koło w różnych miejscach w Polsce - mówi Mariusz Gurgul firmy Pianoforte Agencja Artystyczna. - Zdecydowaliśmy się na Toruń ze względu na obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Firma Pianoforte między innymi przygotowuje Jarmark Bożenarodzeniowy we Wrocławiu oraz Jarmark Świętojański w tym mieście. Latem ubiegłego roku jej koło widokowe stanęło w Szczecinie.

Polecamy

Koło widokowe na Jordankach będzie miało około 50 metrów wysokości. Dla porównania - to ustawiane w ostatnich latach na Rynku Staromiejskim podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego jest wysokie na 15 metrów. Przy tym, które ma stanąć na Jordankach, jest więc w zasadzie kółkiem.

W kole na Jordankach znajdzie się ponad 40 czteroosobowych gondol. Z nich, z wysokości, będzie można podziwiać choćby starówkę. Możliwości ustawienia takiej konstrukcji na samej starówce nie ma, pozostało więc jej obrzeże.

Rozpoczęcie montażu koła utrudnia pogoda, przede wszystkim oczywiście porywisty wiatr, który wiał niedawno.

- Planujemy uruchomić koło w marcu - dodaje Mariusz Gurgul.

Koło będzie się kręcić tam, gdzie stanie centrum filmowe

Na Jordankach koło stanie na terenie, którego właścicielem jest instytucja "Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE". Będzie się kręcić na tyłach Centrum Kulturalno-Kongresowego "Jordanki", w pobliżu Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" oraz gmachu Urzędu Marszałkowskiego. Na terenie tym do końca 2025 roku ma powstać Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE.

Polecamy

- Pierwsze prace ziemne związane z inwestycją powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku, po zakończeniu procedur przetargowych i wyłonieniu jej wykonawców - wyjaśnia Roman Tondel, zastępca dyrektora ds. promocji ECFC. - Do tego czasu działka ta nie będzie użytkowana przez instytucję, dlatego, chcąc wykorzystać potencjał tego terenu, także przed rozpoczęciem prac budowlanych, pod koniec stycznia Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE podpisało umowę najmu fragmentu działki z firmą PIANOFORTE Agencja Artystyczna Mariusz Gurgul na potrzeby organizacji przez najemcę atrakcji o nazwie „Karuzele – Rok Kopernika”.

Umowę na wynajem gruntu na Jordankach podpisano na okres od 1 lutego do 30 czerwca 2023 roku. ECFC zastrzegło sobie możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy, gdyby wymagała tego budowa centrum filmowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto