Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki teatr w Toruniu

UM Torunia
24-30 maja 2014 r. odbędzie się 22. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt.

24-30 maja 2014 r. odbędzie się 22. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt.

Człowiek w centrum dramatów współczesnego świata – to jeden z najważniejszych tematów tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”. Drugim istotnym, choć mniejszym nurtem będą reinterpretacje klasyki.

Festiwal Kontakt zawsze pokazywał, co ważnego dzieje się w teatrze europejskim (czasami i spoza Europy) oraz pozwalał na konfrontację poetyk ze Wschodu i Zachodu. Nie inaczej będzie tym razem, jednak ta edycja w sposób szczególny pokaże, jak silne piętno na twórcach wywiera to, co dzieje się tu i teraz.

- Wystarczy otworzyć gazetę i od razu widać, że piękny okres, kiedy mówiono: „Nigdy już nie będzie wojny”, powoli odchodzi w zapomnienie – mówi dyrektor festiwalu**Jadwiga Oleradzka**. - Ostatnie lata pokazały, jak mnożą się ogniska zapalne. Wcześniej można było sobie powiedzieć: „Ach, to daleko”, a teraz to jest już bardzo, bardzo blisko. Teatr powinien do takich rzeczy się odnosić i odnosi.

Choć tematy spektakli z nurtu non fiction wzięte są niemal wprost z doniesień prasowych, twórcy nie zapominają, że teatr to nie tylko przesłanie, ale i sztuka. Dlatego rzeczywistość jest tu mocno przetworzona, a forma przedstawień bywa bardzo zaskakująca.

Teatr Prešeren ze Słowenii, „25.671”

Po latach Kontakt da okazję do obejrzenia spektakli z państw byłej Jugosławii. „Hipermnezja” to przedstawienie serbskiego The Heartefact Fund oraz Teatru BITEF. Aktorzy poddali się działaniom psychologicznym, by przypomnieć sobie dzieciństwo przypadające na czas wojny i z tych osobistych wspomnień ułożyć spektakl. Teatr Prešeren ze Słowenii odniesie się do powojennej sytuacji w tym kraju. „25.671”  to tytuł spektaklu i liczba osób, które zostały wykreślone z Rejestru Ewidencji Ludności, gdyż nie zarejestrowały się jako obcokrajowcy. Temat rasizmu pojawi się również w rumuńskim spektaklu „Osamotnienie” Teatru Narodowego Radu Stanca z Sibiu. Poruszy on kwestię muru w Baia Mare oddzielającego  Romów od reszty społeczeństwa.

Teatr Polski z Bydgoszczy „Podróż zimowa”

Zawsze warte uwagi są spektakle w Węgier. Tym razem zobaczymy „Refleks” Przedsiębiorstwa Żeglugowego Sputnik. Historia pacjentki szpitala psychiatrycznego twierdzącej, że jest ofiarą spisku służb bezpieczeństwa, staje się pretekstem do refleksji na temat kontroli jednostki przez państwo. Do gatunku non fiction należy zaliczyć również irlandzkie przedstawienie „Blueboy” teatru Brokentalkers, oparte na słynnym Raporcie Ryana z 2009 r. ujawniającym tortury, gwałty i poniżanie dzieci w sierocińcach prowadzonych przez katolickich księży i zakonnice. Realizatorzy ten drastyczny temat ujęli w zaskakującej formie tańca i pantomimy.

- Wszystkie te przedstawienia układają się w pytanie, jak to jest możliwe, że, przy tak rozwiniętej demokracji, jednostka ma coraz mniej wolności – podsumowuje ten nurt dyrektor Oleradzka.

W nurcie reinterpretacji klasyki znajdziemy wybitne dzieła w znakomitych realizacjach. Poetycką, pełną metafor inscenizację „Boskiej komedii” w reżyserii wielokrotnie w Toruniu nagradzanego Eimuntasa Nekrošiusa przedstawi zespół Meno Fortas z Wilna. Kolejny świetny litewski twórca Oskaras Koršunovas pokaże „Mewę” Czechowa. W tej wersji widz ma stać się bohaterem opowiadanej historii. Na dramacie Eurypidesa oparty zostanie spektakl-koncert „W stronę Medei” Sud Costa Occidental  z Włoch.

„W stronę Medei” - Sud Costa Occidental z Włoch

Obyczajowy charakter będzie miał spektakl „Miasto Stavanger i okolice” Teatru Liepāja  z**Łotwy. To diagnoza rozpadających się więzi międzyludzkich. Nieco lżejszą propozycję przedstawi Noord Nederlands Toneel z Holandii**. W spektaklu „Fellini” wprowadzi nas w magiczny świat włoskiego reżysera.

Nie można również zapomnieć o rodzimych propozycjach na Kontakcie. To możliwość zetknięcia z efektami pracy dwóch czołowych reżyserek. Teatr Polski z Bydgoszczy pokaże świetną „Podróż zimową” n. podst. prozy Elfride Jelinek, w inscenizacji Mai Kleczewskiej, zaś Teatr Polski z Wrocławia przywiezie opowieść o show biznesie lat 90. w spektaklu „Courtney Love” Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki. Jak zaznacza dyrektor Oleradzka, tegoroczny Kontakt będzie miał bardzo kobiecy charakter.

- Coraz więcej kobiet w Europie reżyseruje i są to kobiety bardzo odważne, może bardziej niż mężczyźni – podkreśla szefowa festiwalu. - One nie chcą robić teatru łatwego, lekkiego i przyjemnego, ale, jak powiedziała Kleczewska, dźgają widelcem.

Zestaw festiwalowych spektakli dopełnią prezentacje pozakonkursowe. Teatr im. W. Horzycy pokaże spektakl „Witaj, Dora”. Będzie też widowisko plenerowe. Teatr Titanick z Niemiec w „Ognistych ptakach” opowie o konkursie, w którym bierze udział sześciu szalonych pilotów zabiegających o względy publiczności przy dźwiękach muzyki zespołu Fanfare Le S.N.O.B.

Ogniste ptaki - Teatr Titanick z Niemiec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielki teatr w Toruniu - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto