Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend za miastem - na majówkę nie trzeba jechać daleko

Kamil Pik
W skansenie w Kłóbce najmłodsi mogą zetknąć się z rzeczywistością i urządzeniami, które już dawno odeszły w zapomnienie
W skansenie w Kłóbce najmłodsi mogą zetknąć się z rzeczywistością i urządzeniami, które już dawno odeszły w zapomnienie Archiwum
Wiosną chętnie spędzamy weekendy poza domem. Propozycji idealnych na krótki wypad nie musimy szukać gdzieś daleko. Przepiękne miejsca w naszym regionie zachęcają do wypoczynku w kontakcie z przyrodą.W zasięgu godziny czy dwóch jazdy samochodem możemy odwiedzić niezwykłe miejsca, które oferuje region kujawsko-pomorski. Weekendowy wypoczynek połączymy z poznawaniem unikalnych atrakcji

w naszym województwie malowniczych zakątków jest naprawdę wiele. Gdzie zatem możemy zrelaksować się po tygodniu pracy? Wybraliśmy kilka propozycji.

Bory Tucholskie to doskonałe miejsce na wypoczynek na łonie natury. Lasy i jeziora są tu głównymi atrakcjami. Jezior na terenie borów znajdziemy około 900, a największe z nich to jezioro Wdzydze, które może być doskonałym celem weekendowej wycieczki zarówno dla całej rodziny, jak i dla samotnych wędkarzy. W poszukiwaniu wielkiej ryby warto również zajrzeć nad Brdę i Wdę. Rzeki to w Borach Tucholskich jeden ze znaków rozpoznawczych, szczególnie w kontekście bardzo licznie organizowanych spływów kajakowych. Po trudach spływu można udać się na posiłek do restauracji w Fojutowie, a po nim zobaczyć znajdujący się tam unikalny w skali Europy akwedukt.

Pozostając w okolicach położonych na północ od Bydgoszczy warto odwiedzić Krajeński Park Krajobrazowy z siedzibą w Więcborku. Każdy, kto się tu pojawi, przekona się, że warto zabrać ze sobą lub wypożyczyć na miejscu rowery. Przemieszczając się w ten sposób najprzyjemniej będzie się nam odpoczywało pośród licznych lasów i jezior. Region ten dobrze znają pasjonaci wędkowania, ale dla wielbicieli spotkań w rodzinnym czy koleżeńskim gronie przy grillu w ośrodku nad jeziorem też nie zabraknie ofert. Każdy, kto zechce zobaczyć nie tylko przyrodę, będzie miał do wyboru między innymi zespoły pałacowe w Runowie Krajeńskim, Suchorączku i Sypniewie, wykopaliska archeologiczne w Zakrzewskiej Osadzie, skansen pszczelarski - Pasieka Krajeńska w Wituni lub liczne zabytkowe kościoły z więcborskim na czele.

W Ciechocinku spędza się czas tylko w sanatorium? Ten stereotyp już dawno został obalony. Coraz częściej jest też wybierany jako miejsce, gdzie można w pięknych okolicznościach poddać się zabiegom w gabinetach spa. Uzdrowiskowa część miasta to zielone parki, skwery i tryskającymi feerią barw kwiatowe dywany. Wizytówką Ciechocinka są oczywiście tężnie, ale jest to również piękne miasto, w którym nie brakuje atrakcji turystycznych.

Odpowiedź na to pytanie nie tylko usłyszymy, ale i zobaczymy w skansenie wiejskim w miejscowości Kłóbka. Słoneczny weekend to idealny moment, aby wybrać się do tego unikalnego miejsca na południe od Włocławka. W skansenie zobaczymy stare chaty, w których jeszcze 60 lat temu mieszkali ludzie. Wśród domostw bogatych gospodarzy jest też wiejska szkoła, gdzie dowiemy się, między innymi, jakie kary stosowali kiedyś nauczyciele i nauczymy się pisać stalówką. Warto zajrzeć również do pracowni garncarza, gdzie może uda się ulepić jakieś naczynie.

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez torunian miejsc wypoczynku jest Górzno. Niewiele już pozostało zakątków, w których udało się uratować przyrodę przed niszczycielską siłą cywilizacji. Taką zieloną oazą jest właśnie Górzno, maleńkie miasteczko, położone na skraju Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, 22 km od Brodnicy. Pierwsze wzmianki o Górznie pochodzą z 1239 roku. Górzno było wtedy własnością biskupów płockich i leżało na dawnej ziemi dobrzyńskiej. O atrakcyjności turystycznej tej miejscowości decydują niepowtarzalne krajobrazy oraz znajdujące się tu jeziora i lasy. Warto tu przyjeżdżać nie tylko w okresie wakacyjnym, ale przez cały rok, bo zawsze jest tu pięknie.

W poszukiwaniu ciekawych miejsc na weekendową wycieczkę warto również zajrzeć do tzw. wiosek tematycznych. Polecamy w tym celu wybrać się do krainy papierówek, antonówek, malinówek, koszteli i renet. Mowa o Wiosce Jabłoni, znajdującej się w osadzie o jakże pasującej nazwie Jabłonka. Odwiedzając to miejsce natkniemy się na liczne owocowe sady, w których zachowały się pachnące dzieciństwem stare gatunki jabłoni i grusz. Warsztaty, przejażdżki bryczką, zwiedzanie unikatowego wąwozu Goły Jon i odkrywanie kulinarnych sekretów z jabłkowym aromatem to główne atrakcje, na które mogą liczyć goście.

Kolejnym punktem na naszej trasie może być barwne Gałczewko, mieszczące się nieopodal Golubia-Dobrzynia. Założono tam Wioskę Kwiatową i to właśnie kwiaty są przewodnią inspiracją zajęć proponowanych zwiedzającym. W wiosce można nauczyć się wykonywania kwiatów z papieru, filcu, darów natury i dać upust fantazji, tworząc oryginalną, kwiatową biżuterię.

Ozdobieni kolorowymi płatkami ruszamy do Wioski Leśnego Życia, położonej we Wdeckim Parku Krajobrazowym, nad jeziorem Mukrz w gminie Lniano. Tam czekają na nas, między innymi, warsztaty robienia... mioteł. Wizyta w tej wiosce to wyjątkowa okazja do odkrycia reguł, jakimi rządzi się tajemnicze leśne królestwo. Najmłodsi goście mogą się także wcielić w rolę leśnych aktorów i przekonać się, że las niejedno ma oblicze i przez to jest cudowny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto