18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend w Toruniu

UM Torunia
Ostatni kwietniowy weekend w Toruniu upłynie pod znakiem 14. Festiwalu Nauki i Sztuki.

Ostatni kwietniowy weekend w Toruniu upłynie pod znakiem 14. Festiwalu Nauki i Sztuki.

Ponad 160 wydarzeń (wykładów, spotkań, warsztatów i pokazów) odbędzie się w Toruniu w dniach 25-27 kwietnia w ramach TFNiS. Poza tym w mieście Kopernika w weekend odbędzie się Święto Tańca, otwarte zostaną nowe wystawy w galeriach i zagrane ciekawe spektakle. Ponadto w niedzielę na Rynku Staromiejskim oglądać będzie można transmisję z kanonizacji Jana Pawała II.

PIĄTEK, 25 KWIETNIA

  • 14. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, do 29.04., różne miejsca Torunia

Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. W ciągu czterech dni prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. W programie 160 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów.

Na imprezy wstęp bezpłatny, na większość obowiązują zapisy i wejściówki. Program na stronie internetowej: http://www.festiwal.torun.pl

  • godz. 18.00 Koncerty z okazji jubileuszu 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń”, także 26.04., Teatr im. W. Horzycy i 1.05. Amfiteatr Muzeum Etnograficznego

Krakowiaki, mazury i kujawiaki to ich pasja. Dziś jest ich ponad setka, a ilu przewinęło się wcześniej, trudno zliczyć. Działający przy Młodzieżowym Domu Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń” obchodzi 50-lecie.  Z tej okazji odbędzie się kilka jubileuszowych koncertów: 25 i 26 kwietnia oraz 1 maja.

Swój jubileusz Młody Toruń świętować będzie trzykrotnie. 25 i 26 kwietnia kunszt muzyczny, taneczny i wokalny grupy będzie można podziwiać w Teatrze im. Wilama Horzycy. Na te koncerty obowiązują zaproszenia, gdyż organizatorzy chcą przede wszystkim umożliwić spotkanie dawnym członkom zespołu. Otwarty dla publiczności będzie koncert, który odbędzie się 1 maja o godz. 17.00 w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.

  • godz. 18.00 Romuald Drzewiecki - Prace z lat 1957-2013, do 18.05., Galeria Wozownia

Jednym z pretekstów do zorganizowania w „Wozowni” wystawy przeglądowej były m.in. osiemdziesiąte urodziny Romualda Drzewieckiego (ur. 1933), artysty związanego z Toruniem od 1951 roku, czyli od czasu studiów na Wydziale Sztuk Pięknych, poprzez lata pracy dydaktycznej i artystycznej w tejże uczelni oraz aktywnego udziału w toruńskim środowisku twórczym. Ekspozycja obejmuje wybrane prace malarskie i rysunki z kolejnych etapów twórczości Romualda Drzewieckiego, znajdą się w niej także prace z ostatnich lat, dotąd nie pokazywane. „Wystawa ta jest moim pożegnaniem z Toruniem. Miastem, szkołą i całą masą przyjaciół. Co prawda od 1966 roku mieszkam w Warszawie, ale do roku 2006 byłem stale obecny w Toruniu ze względu na pracę dydaktyczną. Teraz w roli emeryta śledzę wszelkie wiadomości tyczące miasta i uczelni i cieszę się nowymi osiągnięciami. Nawet najpiękniejsze chwile mają swój czas i muszą się skończyć.” (Romuald J. Drzewiecki) 

  • godz. 19.00 Arcydzieła Muzyki Kameralnej – mistrzowie polskiej wiolinistyki, Ratusz Staromiejski,**bilety: 25/15 zł**

Kaja Danczowska (skrzypce), Aneta Dumanowska (altówka), Bartosz Koziak (wiolonczela), Justyna Danczowska (fortepian). W programie: Robert Schumann – Kwartet fortepianowy Es-dur op.47, Johannes Brahms – Kwartet fortepianowy g-moll op. 25 nr. Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego.

  • godz. 21.00 AXMusique i Avtomat, Klub NRD,**wstęp: 15 zł**

AXMusique to czteroosobowy zespół (wokal, elektronika, perkusja, gitara) swoją działalność rozpoczął w 2009 roku, gdzie po wydaniu swojego pierwszego EP w Brennnessel.Rec które spotkało sie z bardzo dobrymi recenzjami, Axmusique wydał jeszcze dwie EP w tej samej wytwórni. Zagrał także sporo koncertów i pojawił się na wielu znaczących festiwalach jak Open'er, NoBorder, Selector czy United Island Festival w Czechach. 16 listopada ukazała się ich długo oczekiwana płyta wydana nakładem wytwórni Karrot Kommando.

Avtomat to solowy projekt audiowizualny grafika, muzyka, DJa i samozwańczego dziennikarza muzycznego Kajetana Łukomskiego. DJ Avtomat kojarzy się głównie ze swoim macierzystym projektem electropunkowym o tej samej nazwie. Ale na tym nie koniec - już od wielu lat bawi on bowiem specyficzną odmianą electrokuchni uszęta klubowiczów w Polsce i Wielkiej Brytanii. Gra głównie z winyli, chociaż nie gardzi też cyfrowymi nośnikami, jako że uwielbia przedstawiać publice mało znanych artystów, w szczególności polskich. Zaczęło się od skromnych potańcówek na terenie Szkocji i w rodzimym Toruniu, skończyło na organizacji niezliczonej ilości imprez w Polsce.

SOBOTA, 26 KWIETNIA

  • 14. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, do 29.04., różne miejsca Torunia

Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. W ciągu czterech dni prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. W programie 160 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów.

Na imprezy wstęp bezpłatny, na większość obowiązują zapisy i wejściówki. Program na stronie internetowej: http://www.festiwal.torun.pl

  • godz. 12.00 Święto Tańca, Rynek Staromiejski

Hip-hop, taniec współczesny, widowiskowy taniec irlandzki a nawet taniec brzucha - pokazy i warsztaty w ramach Święta Tańca odbędą się 26 kwietnia 2014 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 pokazem tradycyjnych tańców w wykonaniu grupy „n Obrotów”, a zakończy o godzinie 19.00 dynamicznymi rytmami hip-hopu Studia Tańca Best Crew. Przed toruńską publicznością wystąpią: Grupa Corta Jacka z MDK, Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy”, Studio Tańca Fan, Zespół „Mix”. Bardzo ciekawie zapowiada się pokaz tańca brzucha w wykonaniu Najli (Iwony Lipeckiej). Dynamiczne pokazy taneczne i warsztaty dla publiczności to nie jedyne atrakcje toruńskiego Święta Tańca.

W ramach wydarzenia taniec nowoczesny zaprezentuje Studio Tańca Fan, Grupa FIX ze Studia Tańca Born2Dance przygotuje dynamiczny pokaz tańca hip-hop, nie zabraknie widowiskowego tańca irlandzkiego, który zobaczymy w wykonaniu Stowarzyszenia Kultury Celtyckiej „Celtycki Gotyk” i Zespołu Tańca Irlandzkiego INIS. Bardzo ciekawie zapowiada się pokaz tańca współczesnego Sylwii Bloch, którego choreografia jest oparta na elementach różnych stylów tanecznych.

  • godz. 12.00 Dzień Wolnej Sztuki, Galeria Wozownia

Dzień Wolnej Sztuki jest polską edycją międzynarodowej akcji muzealnej Slow Art Day, która opiera się na przekonaniu, że muzea czy galerie można zwiedzać powoli, skupiając się tylko na kilku wybranych eksponatach. Celem akcji jest uświadomienie, że każde dzieło niesie ze sobą treść i pewną historię, którą można odkryć, zatrzymując się przy nim na dłużej niż na przeciętne osiem sekund. W „Wozowni” Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się po raz pierwszy.  Zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży – po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (kontakt: Kamila Krzanik-Dworanowska, Kazimierz Napiórkowski)

  • godz. 12.00-16.00 Otwarte spotkanie Koła Naukowego Krytyków Artystycznych, CSW

Dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami dotyczącymi aktywności artystycznej w jej społecznym kontekście oraz badaniem relacji pomiędzy sztuką współczesną a filozofią. Spotkanie poprowadzi Malina Barcikowska.

  • godz. 16.00-19.00 Ubranko-dzierganko, cz. IV, Muzeum Etnograficzne

Kolejna edycja warsztatów robienia na drutach. Tym razem prowadząca, Alicja Orłowska, odsłoni przed nami arkana ściegów ażurowych. Zapraszamy osoby, które znają już podstawy dziergania. Sala widowiskowa. Koszt udziału 1 os.: 40 zł /3h. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 3.04. Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43, e-mail: [email protected]

  • godz. 17.00 Koncert Natalii Niemen, CSW, wstęp wolny

Koncert z okazji obchodów 25-lecia istnienia w powojennym Toruniu Kościoła Chrześcijan Baptystów. Natalia Niemen to piosenkarka, autorka muzyki i tekstów. Z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Od ponad dekady współpracuje z zespołami New life’m i TGD. Zarówno w tworzeniu muzyki, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim i muzyką cerkiewną. Osobowość i głos artystki należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej. Natalia Niemen Kameralna to duet z Pawłem Bzimem Zareckim, pianistą, aranżerem, producentem muzycznym od lat współpracującym z artystami w Polsce i zagranicą m.in. Anną Marią Jopek, Mietkiem Szcześniakiem, TGD. W kameralnym koncercie artystka wykona m.in kompozycje własne, wybrane utwory twórców bliskich jej sercu (m.in. Czesława Niemena) oraz improwizacje - dźwięki, które wybrzmią tylko raz, specjalnie tego wieczoru.

  • godz.18.00 Premierowe pokazy spektakli, MDK

O godz.18.00 Monodram „Zła Inger” w wykonaniu Malwiny Romańskiej na podst. baśni Ch.H.Andersena „Dziewczynka, która podeptała chleb”. O godz. 19.00 Teatr „Do Skutku” – T. Misiaszka „Na zbity pysk”, tekst T. Misiaszek.

  • godz. 19.00 Dzień Białej Flagi – coroczne spotkanie fanów Republiki, Od Nowa

Na tradycyjnym już kwietniowym Dniu Białej Flagi spotkają się zarówno najstarsi „republikanie”, jak i osoby, które dopiero niedawno zafascynowały się zespołem i pragną poczuć niepowtarzalny klimat zlotu. W programie imprezy znajdują się między innymi prezentacje unikatowych nagrań audio i video, rozmowy z gośćmi specjalnymi, czy konkursy z nagrodami. Bilety: 25 zł dostępne także drogą elektroniczną na www.bilety.republikamarzen.pl

  • godz. 20.00 Koncert: Komety + The Cashed, Klub Dwa Światy, bilety: 20 zł – przedsprzedaż, 25 zł - w dniu koncertu

Komety, jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych XXI wieku, wracają z nową płytą. "Paso Fino" wydaje się być najbardziej dojrzałym, przemyślanym a jednocześnie melodyjnym (żeby nie powiedzieć przebojowym) albumem w historii zespołu. Warszawskie trio wspomaga wielu zaproszonych do nagrań muzyków sesyjnych. Komety, uznawane za jeden z najważniejszych zespołów alternatywnych XXl wieku, to warszawska grupa powstała na gruzach legendarnej Partii. Zespół został uformowany przez lidera Partii - Lesława (gitara, wokal, słowa) w roku 2002.

NIEDZIELA, 27 KWIETNIA

  • 14. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, do 29.04., różne miejsca Torunia

Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. W ciągu czterech dni prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. W programie 160 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów.

Na imprezy wstęp bezpłatny, na większość obowiązują zapisy i wejściówki. Program na stronie internetowej: http://www.festiwal.torun.pl

  • godz. 10.00 Rynek Staromiejski - transmisja uroczystości kanonizacyjnej z Watykanu na telebimie

Na placu św. Piotra i sąsiednich ulicach spodziewana jest obecność nawet 200-250 tys. osób. Uroczystości będą transmitowane w Toruniu na Rynku Staromiejskim od godziny 10.00.

  • godz. 16.00 Koncert Papieski – z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II, Bazylika Katedralna śś. Janów, wstęp wolny

Wystąpią: Katarzyna Dondalska (sopran), Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, Chór Astrolabium pod dyrekcją Kingi Litowskiej oraz Chór Kameralny UAM przygotowany przez Krzysztofa Szydzisza. W programie kompozycje Wojciecha Kilara „Angelus” i „Exodus”.

  • godz. 19.00 Teatr Polonia z Warszawy: „32 omdlenia” n.podst. A. Czechowa, Teatr im. Wilama Horzycy

W spektaklu będzie można oglądać niezwykłe trio: Krystynę Jandę, Jerzego Stuhra i Ignacego Gogolewskiego. Zanim powstały najsłynniejsze dramaty jak „Mewa", „Trzy siostry”, „Wiśniowy sad” pisarz marzył o stworzeniu oryginalnego wodewilu rosyjskiego. Niejako po drodze powstały jednoaktówki komediowe wystawiane z powodzeniem nie tylko na scenach stołecznych, także i na prowincji. „32 omdlenia” tworzą trzy żarty sceniczne, jak sam je określał: „Niedźwiedź”, „Oświadczyny” i „Historia zakulisowa”. Czechow stawia krzywe zwierciadło przed swoimi bohaterami, często korzysta z  kreski karykatury, dokleja im gogolowskie „nosy”. Ale przede wszystkim  bawi i każe nam się głośno śmiać.

  • godz. 19.00 Art Prog Festival: koncert SBB, support: Art Of Illusion, Od Nowa

SBB w legendarnym składzie: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski, który od 1993 roku mieszka na stałe w Kanadzie, znów razem. Po 20 latach przerwy będzie to jedyna szansa, aby usłyszeć SBB w tym najsłynniejszym, oryginalnym składzie. W programie znajdą się największe klasyki z repertuaru SBB, łącznie z wykonywanym ostatni raz pod koniec 1979 roku „Ze słowem biegnę do ciebie”. Bilety: 80 zł, 90 zł w dniu koncertu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Weekend w Toruniu - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto