Weekend w Toruniu. Zapowiada się ciekawie i na sportowo

UM Torunia
Weekend w Toruniu. Zapowiada się ciekawie i na sportowo
Weekend w Toruniu. Zapowiada się ciekawie i na sportowo fot. Patryk Młynek
Weekend w Toruniu. Drift Masters GP, mecz Elany Toruń oraz Budowlanych Toruń a także koncert to tylko niektóre propozycje na sobotę i niedzielę w Toruniu. Sprawdź sam!

Weekend w Toruniu. Zapowiada się ciekawie i na sportowo

SOBOTA 17 października

godz. 10.00 Drift Masters Grand Prix i Drift Allstars, Motoarena (także 18.10)
Drifting to wywodzący się z Japonii, najszybciej rozwijający się sport samochodowy o wyjątkowej widowiskowości. Zawody polegają na precyzyjnej jeździe bokiem w kontrolowanym poślizgu. To samochodowy sport walki, w którym zawodnicy toczą pojedynki w parach. Podczas dwóch nocnych rund Drift Masters Grand Prix zostanie rozegrana prawdziwa bitwa o prymat w europejskim driftingu. Na jednym torze, zbudowanym specjalnie na tą okazję, spotkają się najlepsi drifterzy Starego Kontynentu, startujący w ligach Drift Masters GP oraz Drift Allstars. Zawodom towarzyszyć będzie piknik rodzinny z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. W programie między innymi otwarty Park Maszyn gdzie będzie można obejrzeć z bliska samochody zawodników. Bilety można zakupić bezpośrednio w sieci salonów Empik lub też za pośrednictwem strony: www.eBilet.pl

godz. 11.00 Podróże małe i duże – Osetyjskie pierogi, Dom Muz, ul. Poznańska
Spotkanie z podróżniczką Agnieszką Siejką, która opowie o zwyczajach mieszkańców Osetii. Wstęp wolny.

godz. 12.00 Oprowadzanie autorskie, CSW
Jarosław Kozłowski - oprowadzanie autorskie po wystawie Doznania rzeczywistości i praktyki konceptualne 1965-1980 i performance z cyklu Continuum. Wstęp wolny.

godz. 15.00 Piłka nożna: Elana Toruń - Pelikan Niechanowo, Stadion Miejski, ul. Bema
Spotkanie 11. kolejki sezonu 2015/2016 III ligi, grupy: kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej:

godz. 16.00 Piłka nożna: Pomorzanin Toruń – Piast Łasin, stadion przy Szosie Chełmińskiej 75
Spotkanie 10. kolejki sezonu 2015/2016 Klasy A, grupy Toruń.

godz. 17.00 Rozszyfruj PTL, Muzeum Etnograficzne, sala widowiskowa
Z okazji 120-lecia działalności Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego muzeum zaprasza na spotkanie z cyklu „Kultura okolic – okolice kultury”, poświęcone genezie, historii i współczesnej działalności jednego z najstarszych polskich towarzystw naukowych zajmujących się badaniem szeroko pojętej kultury. O lwowskich początkach i toruńskiej kontynuacji rozwijania wiedzy z zakresu etnografii, etnologii i antropologii kulturowej opowiadać będą członkowie Toruńskiego Oddziału PTL, etnolodzy: dr Hubert Czachowski, dr Olga Kwiatkowska, dr Artur Trapszyc oraz folklorysta dr hab. Piotr Grochowski. Wśród publiczności zostaną rozlosowane publikacje PTL. Wstęp wolny.

godz. 17.00 Punk Fest, Dezerter, Bachor, Karcer, Lazy Class, Valery Mess, 747, klub Od Nowa
Dezerter – legenda polskiej sceny punk-rockowej. Grupa powstała w 1981 r. i przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał swój pierwszy singiel „Ku przyszłości” (1983). Karcer to działająca od ponad 30 lat ekipa punkowa, która w 2014 r. wydała najnowszą płytę „Herezje”. Z kolei zespół Bachor powstał w 1999 r. w Giżycku. Założyciel zespołu Brader stworzył grupę, która miała delikatnie zaburzyć harmonię panująca na polskiej scenie punkrockowej. Bilety: 45 zł przedsprzedaż, 55 zł w dniu koncertu.

godz.17.00 Siatkówka: Budowlani Toruń - Zawisza Sulechów, Arena Toruń, ul. Bema
I liga siatkówki kobiet. W niedzielę mecz o godz. 16.00 Budowlani Toruń - SMS PZPS Szczyrk.

godz. 18.00 Futsal: FC Toruń - Gwiazda Ruda Śląska, hala UCS UMK, ul. Św. Józefa 17
Spotkanie 5. kolejki sezonu 2015/2016 Futsal Ekstraklasy.

godz. 18.00 Tradycja i nowoczesność, CSW
Festiwal Tormiar: Tradycja i nowoczesność - oblicza polskiego wzornictwa mebli drugiej połowy XX wieku, dr Krystyna Łuczak-Surówka, ASP Warszawa.

godz. 19.00 "Zupa Rybna w Odessie", także 18.10., Teatr Muzyczny
Monodram Sebastiana Rysia upamiętnia postać Jana Karskiego – jednego z najbardziej zasłużonych dla historii XX wieku ludzi. W czasie okupacji Jan Karski sprawował ważne misje dyplomatyczne i kurierskie. Wykreowany w spektaklu świat to alternatywna rzeczywistość, w której misja Karskiego kończy się powodzeniem, a sam emisariusz urasta do rangi ponadnarodowego bohatera. Monodram stawia pytania o zasadność misji Karskiego, a także drąży temat obojętnego na jego raporty świata.
Bilety: 20 i 25 zł; dla grup szkolnych 15 zł.

godz. 19.00 „Bramy raju” - premiera, spektakl także 18.10., Teatr Horzycy
Każda miłość jest trudna. Zwłaszcza ta pierwsza, niepojęta, niespodziewana. Niejednokrotnie wiąże się z samotnością, brakiem akceptacji i zrozumienia własnego wyboru. Czym miłość jest dla młodej osoby? Fascynacją, zauroczeniem, pożądaniem, ale i poświęceniem siebie samego dla drugiego człowieka. Nie zawsze są to przyjemne motyle w brzuchu. Uczucie nieodwzajemnione i skryte staje się balastem i cierpieniem. Wtedy też człowiek jest w stanie zrobić wszystko. Bohaterowie „Bram raju” Jerzego Andrzejewskiego, aby być blisko drugiej osoby, porzucają swoje rodziny i ruszają z misją wyzwolenia Ziemi Świętej z rąk muzułmańskich. Słynna krucjata dzieci z 1212 roku, wędrówka tysiąca dziewczyn i chłopców, dla niektórych w rzeczywistości okazuje się rozliczeniem z własnymi uczuciami. Bilety: 30 zł, ulgowy 22 zł, szkolny 20 zł.

godz. 20.00 OKtańcówka, kawiarnia Wejściówka (Teatr Wilama Horzycy)
Potańcówka z tańcami tradycyjnymi. W programie: tańce polskie, szwedzkie, francuskie, portugalskie, tradycyjne tańce w parach, kole i korowodzie z różnych zakątków Europy, nośna ilość muzyki mocnej i żywej. Przed potańcówką (godz. 19.00) godzinny instruktaż taneczny dla niewtajemniczonych oraz wszystkich zainteresowanych (wstęp na instruktaż 10 zł). Wstęp wolny.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Zawsze zielono, zawsze niebiesko", do 5.12., Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka
Każda z edycji tego międzynarodowego wydarzenia jest nie tylko popularyzacją szeroko rozumianej ekologii wśród dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim projekt ma na celu pokazanie tendencji panujących w plastyce dziecięcej na świecie. Tematem 18. przeglądu stała się podróż, rozumiana w sensie dosłownym i metafizycznym. Na przegląd nadesłano 20915 prac z 54 krajów. Międzynarodowe jury zakwalifikowało 1267 prac do wystawy pokonkursowej. Wśród zestawu wystawowego znalazły się realizacje z tak egzotycznych miejsc jak, np.: Brunei, Maroko, Sri Lanka, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Filipiny. Są to prace wykonane w tradycyjnych, niekiedy szlachetnych technikach graficznych, nie brakuje również malarstwa, rysunku, prac wykonanych pastelami olejnymi, kolaży, oraz form przestrzennych, ceramiki. Wystawę można oglądać w obu budynkach galerii.

NIEDZIELA 18 października

godz. 10.00 Drift Masters Grand Prix i Drift Allstars, Motoarena
Drifting to wywodzący się z Japonii, najszybciej rozwijający się sport samochodowy o wyjątkowej widowiskowości. Zawody polegają na precyzyjnej jeździe bokiem w kontrolowanym poślizgu. To samochodowy sport walki, w którym zawodnicy toczą pojedynki w parach. Podczas dwóch nocnych rund Drift Masters Grand Prix zostanie rozegrana prawdziwa bitwa o prymat w europejskim driftingu. Na jednym torze, zbudowanym specjalnie na tą okazję, spotkają się najlepsi drifterzy Starego Kontynentu, startujący w ligach Drift Masters GP oraz Drift Allstars. Zawodom towarzyszyć będzie piknik rodzinny z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. W programie między innymi otwarty Park Maszyn gdzie będzie można obejrzeć z bliska samochody zawodników. Bilety można zakupić bezpośrednio w sieci salonów Empik lub też za pośrednictwem strony: www.eBilet.pl

godz. 11.00 Barbarkowy Biegu Przełajowy dla dorosłych i dzieci, Barbarka
Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Tilia”, Szkoła Leśna na Barbarce i Klub Maratoński UMK Toruń. Biegi odbędą się na terenach leśnych przyległych do Osady Leśnej Barbarka w trzech kategoriach wiekowych: dzieci do 6 lat – 600 m (dziewczęta i chłopcy), dzieci od 7 do 13 lat – 1200 m (kategorie: dziewczęta i chłopcy), młodzież i dorośli – 10 km (kategorie kobiety i mężczyźni). Warunkiem uczestnictwa w biegu jest osobiste pisemne zgłoszenie w dniu imprezy w godz. 10.00 – 10:45 w biurze zawodów na polanie w Osadzie Leśnej Barbarka. Udział - 5 zł, dzieci zwolnione z opłaty startowej. Dla zwycięzców przygotowano nagrody, a dla wszystkich uczestników dyplomy i integracyjne ognisko na zakończenie.

godz. 12.00 31. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, starówka
Po nabożeństwie w kościele Wniebowzięcia NMP i bł. ks. S.W.Frelichowskiego uczestnicy przejdą pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki na plac Rapackiego, gdzie nastąpi złożenie kwiatów i wspólna modlitwa.

godz. 14.00, Hokej na trawie: Pomorzanin Toruń - LKS Gąsawa, boisko przy Szosie Chełmińskiej 75 w Toruniu

godz. 16.00 Ostatni gasi światło, CSW
Pożegnalne oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani artyści po raz ostatni oprowadzą jej kuratorzy Marta Kołacz i Cezary Lisowski.

godz.16.00 Siatkówka: Budowlani Toruń - SMS PZPS Szczyrk, Arena Toruń, ul. Bema
Mecz 4. kolejki I ligi siatkówki kobiet.

godz. 16.00 Spektakl „Klimakterium ... i już”, Aula UMK
Bohaterkami musicalu są cztery kobiety w wieku "menopauzalnym". Spotkawszy się w butiku prowadzonym przez jedną z nich, przekuwają drażliwy problem menopauzy na pioseneczki i tańce. Bilety: 50-80 zł.

godz. 17.00 V Festiwal Cichej Muzyki: Łukasz Kwiatkowski (fortepian), Ratusz Staromiejski
Muzyka J.S. Bacha w fortepianowym opracowaniu Ferruccia Busoniego. Wykonawcą koncertu będzie Łukasz Kwiatkowski, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, dr sztuki muzycznej, obecnie adiunkt w Katedrze Fortepianu na macierzystej uczelni. Jest autorem książki „Muzyka Jana Sebastiana Bacha w twórczości fortepianowej Ferruccia Busoniego”. W lipcu 2014 roku ukazała się jego płyta z utworami Bacha-Busoniego. Laureat konkursów muzycznych, pianistycznych i kameralnych oraz zdobywca szeregu nagród, m.in.: II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Szafarni (1994), I nagrody i nagrody specjalnej dla trio fortepianowego na Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2004) i zwycięzcą Concerto Trials Finals w Cardiff (2004). Słowo: Jakub Burzyński. Wstęp wolny.

godz. 17.00 Wieczór z Paganinim, Dwór Artusa
Wykonawcą koncertu będzie Vadim Brodski, któremu towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Brodski to niezwykła osobowość sceniczna, potomek znakomitego Adolfa Brodskiego, już w wieku 11 lat występował jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Kijowie. W 1982 r. zadebiutował w Nowym Jorku. Artysta gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747. Jest jednym z nielicznych skrzypków, którzy mieli zaszczyt zagrać na słynnym instrumencie Il cannone Guarneri del Gesu, należącym do Niccolo Paganiniego. Wygrał wszystkie międzynarodowe konkursy, w których brał udział. Swoją niezwykłą osobowość sceniczną prezentuje w repertuarze klasycznym, ale nie unika także grania lżejszego, rozrywkowego. Zagrał również jako aktor w filmie i serialu. W programie: N. Paganini - I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6, L. van Beethoven - III Symfonia Es-dur op. 55 "Eroica". Bilety: 30/20 zł.

godz. 17.45 Nesta Toruń - KS Unia Oświęcim, lodowisko Tor-Tor, ul. Bema 23-29
Spotkanie 16. kolejki Polskiej Hokej Ligi sezonu 2015/2016. Bilety: 13 zł/8 zł, rodzinny 20 zł.

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, do 25.10, Od Nowa, Kino Centrum
Tofifest zaprezentuje cztery konkursy w których rozdane zostaną Złote Anioły. W konkursie głównym On Air dominują debiuty. W pozostałych konkursach pokazywane są: Shortcut – krótkie metraże, From Poland – nowe kino polskie i Lokalizacje – najlepsze filmy stworzone w regionie rodzinnym Tofifestu, na Kujawach i Pomorzu. Podczas Tofifest zobaczymy też przeglądy kinematografii narodowych, pasma honorujące nieoczywistych Mistrzów Kina, często niesłusznie zapominanych. W paśmie Zjawiska pokazane zostaną filmy o postaciach zaliczonych do legendarnego Klubu 27. Lubianym przez widzów pasmem jest Forum, dzięki któremu mogą odrobić zaległości, oglądają kilkadziesiąt najlepszych filmów artystycznych mijającego sezonu. Szczegóły na www.tofifest.pl

Koncert Lilly Hates Roses, Klub NRD
Koncert promujący płytę „Mokotów”. Bilety 20 zł/ 25 zł w dniu koncertu.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie