Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli? Są pewne warunki. Jakie?

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Nauczyciele jeszcze przed osiągnieciem wieku emerytalnego mogą przejść na emeryturę. Wcześniejsze świadczenie z ZUS możliwe jest pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów dotyczących m.in. składek, stażu pracy i wieku. Na przedwczesną emeryturę mogą przejść nauczyciele, wychowawcy, pracownicy pedagogiczni, a nawet inni pracownicy... Jakie są kryteria? Ile średnio wynosi takie świadczenie? Sprawdź, czy przysługuje Ci emerytura kompensacyjna lub pomostowa!

SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>
Nauczyciele jeszcze przed osiągnieciem wieku emerytalnego mogą przejść na emeryturę. Wcześniejsze świadczenie z ZUS możliwe jest pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów dotyczących m.in. składek, stażu pracy i wieku. Na przedwczesną emeryturę mogą przejść nauczyciele, wychowawcy, pracownicy pedagogiczni, a nawet inni pracownicy... Jakie są kryteria? Ile średnio wynosi takie świadczenie? Sprawdź, czy przysługuje Ci emerytura kompensacyjna lub pomostowa! SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>
Nauczyciele jeszcze przed osiągnieciem wieku emerytalnego mogą przejść na emeryturę. Wcześniejsze świadczenie z ZUS możliwe jest pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów dotyczących m.in. składek, stażu pracy i wieku. Na przedwczesną emeryturę mogą przejść nauczyciele, wychowawcy, pracownicy pedagogiczni, a nawet inni pracownicy... Jakie są kryteria? Ile średnio wynosi takie świadczenie? Zobacz, czy przysługuje Ci emerytura kompensacyjna lub pomostowa!

Dla kogo emerytury kompensacyjne i pomostowe?

Są dwa rodzaje przedwczesnych emerytur dla pracowników oświaty - świadczenia kompensacyjne i pomostowe. Te pierwsze przewidziane są dla nauczycieli, wychowawców i innych pedagogów, natomiast te drugie - dla nauczycieli szkół specjalnych, zakładów poprawczych oraz schronisk dla niepełnoletnich.

Polecamy

Przedwczesna emerytura dla nauczycieli. Takie są warunki

O świadczenie kompensacyjne nauczyciel może się ubiegać, jeśli ukończył 55 lat (dotyczy kobiet) lub 59 lat (dotyczy mężczyzn); ma co najmniej 30 lat stażu, czyli okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć; nie pracuje już w zawodzie. Warto dodać, że granice wiekowe będą się zmieniać:

  • 55 lat dla kobiet i 59 dla mężczyzn w latach 2021–2022
  • 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn w latach 2023–2024
  • 56 lat dla kobiet i 61 dla mężczyzn w latach 2025–2026
  • 57 lat dla kobiet i 62 dla mężczyzn w latach 2027–2028
  • 58 lat dla kobiet i 63 dla mężczyzn w latach 2029–2030
  • 59 lat dla kobiet i 64 dla mężczyzn w latach 2031–2032

Kto może przejść na emeryturę pomostową? Jakie kryteria?

Nauczyciel może też uzyskać emeryturę pomostową, przyznawaną osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W przypadku nauczycieli, wychowawców i pedagogów chodzi o pracę w placówkach specjalnych takich jak

  • młodzieżowy ośrodek wychowawczy,
  • młodzieżowy ośrodek socjoterapii,
  • ośrodek szkolno-wychowawczy,
  • schronisko dla nieletnich,
  • zakład poprawczy.

Kolejnym warunkiem jest ukończenie co najmniej 55 lat (dotyczy kobiet) lub 60 lat ( dotyczy mężczyzn) i co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe). Osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową musi także rozwiązać stosunek pracy.

Nie przeocz

Według danych z czerwca 2021 roku emeryturę kompensacyjną pobiera 13,7 tys. nauczycieli. Jej średnia wysokość to 2554 zł brutto. Co ważne, że po osiągnięciu wieku emerytalnego można pobierać już standardową emeryturę zamiast emerytury kompensacyjnej. Trzeba jednak zdecydować się tylko na jeden rodzaj świadczenia.

Emerytura pomostowa nie tylko dla nauczycieli

Warto dodać, że na emeryturę kompensacyjną mogą przechodzić nie tylko nauczyciele, ale też inne osoby pracujące w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Są to np. prace

  • pod ziemią,
  • na wodzie i pod wodą,
  • w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
  • bardzo ciężkie prace fizyczne,
  • w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
  • maszynistów pojazdów trakcyjnych,
  • kierowców pojazdów uprzywilejowanych,
  • operatorów żurawi wieżowych, do obsługi, których są wymagane uprawnienia kategorii IŻ lub równorzędne oraz dźwignic portowych,
  • członków zespołów ratownictwa medycznego

- To prace, które wymagają szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej. Wraz z wiekiem sprawność ta zmniejsza się, a co za tym idzie coraz mniejsze są możliwości wykonywania takich prac w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób - przekonuje ZUS.

źródło: zus.pl, gazeta.pl, wbrewzus.pl

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto