Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w POZ! U lekarza pierwszego kontaktu załatwimy o wiele więcej spraw! Jakie badania?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Podstawowa Opieka Zdrowotna jest miejscem, w którym zazwyczaj otrzymujemy wszelkiego typu skierowania do lekarzy specjalistów. Planowane zmiany mają na celu danie POZ większej autonomii w podejmowaniu leczeń chorób przewlekłych. Otrzymamy tam również więcej skierowań do specjalistów! Co wprowadzają reformy? WYJAŚNIAMY! >>>>
Podstawowa Opieka Zdrowotna jest miejscem, w którym zazwyczaj otrzymujemy wszelkiego typu skierowania do lekarzy specjalistów. Planowane zmiany mają na celu danie POZ większej autonomii w podejmowaniu leczeń chorób przewlekłych. Otrzymamy tam również więcej skierowań do specjalistów! Co wprowadzają reformy? WYJAŚNIAMY! >>>>Pixabay
Podstawowa Opieka Zdrowotna jest miejscem, w którym zazwyczaj otrzymujemy wszelkiego typu skierowania do lekarzy specjalistów. Planowane zmiany mają na celu danie POZ większej autonomii w podejmowaniu leczeń chorób przewlekłych. Otrzymamy tam również więcej skierowań do specjalistów! Co wprowadzają reformy?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Opieka koordynowana

W ramach zmian zakłada się zupełne przemodelowanie zmiany POZ. Przede wszystkim ma funkcjonować opieka koordynowana dotyczącego całego procesu leczenia. Opieka koordynowana ma umożliwiać wykonywanie badań:

  • kardiologicznych,
  • endokrynologicznych,
  • pulmonologicznych;
  • u diabetologa.

Polecamy

Dlaczego takie zmiany?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że wprowadzona opieka koordynowana ma tworzyć specjalny model opieki nad pacjentem tak, aby właśnie POZ odpowiadał za pełny proces leczenia. Mowa tu o tym, że będzie tu wykonywana:

  • diagnostyka,
  • wstępna diagnoza,
  • diagnoza specjalistyczna.

Polecamy

Co będziemy mogli leczyć u lekarza rodzinnego?

Przede wszystkim już teraz możemy udać się do naszego lekarza POZ w celu otrzymania zgody na specjalistyczne badania. Zwłaszcza na te, które dotychczas były wyłącznie zlecane przez specjalistów. Koordynowane będą kwestie leczenia kardiologicznego, diabetologii, chorób płuc czy też endokrynologii. Inaczej mówiąc: u lekarza rodzinnego będziemy mogli lepiej wdrażać leczenie chorób, które najczęściej dotykają Polaków!

Indywidualny Plan Opieki Medycznej

Jest to forma leczenia pacjenta, w której lekarz POZ będzie zajmować się zarówno wykonywaniem badań, jak i konsultacjami z lekarzem specjalistą.

Polecamy

Badania diagnostyczne - zleci je lekarz rodzinny!

Udając się do lekarza rodzinnego, będziemy mogli skorzystać z szerszej listy badań diagnostycznych. Wśród dodatkowych rozwiązań znajdują się badania:

  • antyTPO,
  • antyTSHR,
  • antyTG,
  • EKG wysiłkowe,
  • USG Doppler naczyń kończyn dolnych,
  • Holter EKD (od 24 do 72 godzin),
  • ECHO serca.

Polecamy

Korzyści dla pacjenta

Jak w praktyce skorzystamy my, jako pacjenci? Przede wszystkim zyskamy dostęp do koordynatora, dzięki któremu będziemy mieć nie tylko zaplanowaną, ale i monitorowaną całą diagnostykę oraz terapię. Dzięki temu otrzymamy przypomnienia o kolejnych wizytach, a zatem będziemy otrzymywać pełny plan leczenia (również poza POZ!).

Czy rozwiązania obejmują wszystkie placówki?

Korzystanie z opieki koordynowanej nie jest przymusowe i każda przychodnia dobrowolnie może przyjąć lub nie takie rozwiązanie. W przypadku przychodni, które są gotowe na takie rozwiązanie, mogą one korzystać z tego już od 1 października 2022 roku i występować z wnioskami o rozszerzenie usług o opiekę koordynowaną do oddziałów wojewódzkich NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ważne zmiany w POZ! U lekarza pierwszego kontaktu załatwimy o wiele więcej spraw! Jakie badania? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto