Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce tylko jeden papieros na 200 wypalonych jest nielegalny

Marek Długopolski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
W Wielkopolsce tylko 1 papieros na 200 pochodzi z nielegalnych źródeł. Takim wynikiem nie może pochwalić się żadne inne województwo. Najgorszy wynik odnotowano dwa lata temu, kiedy to na każde sto „fajek”, które wypalano w Wielkopolsce, 2 przemycono zza wschodniej granicy albo wyprodukowano w szarej strefie.

Skąd to wiemy? Z raportu opublikowanego w kwietniu 2019 r. przez niezależny Instytut ALMARES. Przebadał on ponad 17 tysięcy paczek po papierosach, które zebrano w 70 polskich miastach - 40 dużych i 30 małych.

W szponach mafii

W których województwach jest największy problem? Najczęściej tytoniowemu podziemiu, a więc różnego rodzaju mafiom, dają zarobić mieszkańcy województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – odpowiednio 29,6 i 23,5 proc. papierosów pochodzi tam z przemytu lub nielegalnych wytwórni.

Najmniej skorzy do wydawania pieniędzy na papierosy z szarej strefy są mieszkańcy Małopolski (0,8 proc.) i Wielkopolski (0,4 proc.).

Oczywiście badanie to obejmuje tylko wycinek gospodarczej rzeczywistości, wskazuje pewien trend. Nie ma bowiem w nim mowy o mniejszych miejscowościach czy wsiach, gdzie puste pudełka po papierosach lub pety lądują np. w piecach.

Walka trwa

3 miliony papierosów między deskami, 10 milionów „fajek” w kontenerze z koszulkami, nielegalny tytoń i domowa przetwórnia w zabudowaniach gospodarczych – to tylko parę ostatnich przykładów udanych akcji Krajowej Administracji Skarbowej.

W minionym roku jej funkcjonariusze, współpracując z policją i Strażą Graniczną, zajęli blisko 260 milionów papierosów o wartości około 180 mln zł. W 2019 r. zlikwidowano również 31 nielegalnych fabryk papierosów, 21 przetwórni tytoniu oraz 3 drukarnie opakowań, skonfiskowano również setki ton tytoniu, suszu i krajanki.

Palenie papierosów jest oczywiście bardzo szkodliwe, i na szczęście nikogo już o tym przekonywać nie trzeba. Natomiast zaciąganie się dymkiem niewiadomego pochodzenia jest podwójnie ryzykowne – nie ma bowiem żadnej gwarancji co palimy. Zdarzało się już, że kupione na bazarze „markowe” papierosy wyprodukowano ze zmielonych liści z dodatkiem np. przepalonego oleju silnikowego.

Koniec z mentolami

Rośnie legalny rynek, maleje szara strefa – to cieszy. Jednak wkrótce sytuacja może się drastycznie zmienić. Po 20 maja z rynku znikną – zgodnie z unijną dyrektywą - papierosy smakowe w tym bardzo popularne „mentole”. To cios w blisko 3 mln palaczy.

Co więc wybiorą ci, którzy nie wyobrażają sobie świata bez „mentoli”? Szarą strefę? – Rozstaną się z nałogiem, co będzie dla nich najzdrowsze, albo przerzucą się na inne papierosy. Jedyną legalną alternatywą mentolową zostaną e-papierosy i podgrzewacze tytoniu np. IQOS – twierdzą eksperci.
Zobacz też:

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Wielkopolsce tylko jeden papieros na 200 wypalonych jest nielegalny - Głos Wielkopolski

Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto