Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Toruniu powstała nowa piekarnia gruzińska. Tradycje kulinarne Gruzji w Nodaris Puri. Co tam zjemy? [zdjęcia]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Krzysztof Nodar Ciemnołoński, pomysłodawca i właściciel Piekarni Gruzińskiej Nodaris Puri w Toruniu mówi: - Piekarnia to nasz kolejny ukłon w stronę Gruzji.
Krzysztof Nodar Ciemnołoński, pomysłodawca i właściciel Piekarni Gruzińskiej Nodaris Puri w Toruniu mówi: - Piekarnia to nasz kolejny ukłon w stronę Gruzji. Nadesłane
Piekarnia Gruzińska Nodaris Puri w centrum Torunia (przy ul. Podmurnej) powstała z inicjatywy gruzińsko-polskiej rodziny Maisuradze i Ciemnołońskich. Piekarnię tworzą Marina Maisuradze (mama), Sophy Maisuradze (córka) i Krzysztof Nodar Ciemnołoński (mąż Sophy), którzy na podróżniczym szlaku dzielą życie między Gruzję i Polskę.

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

- Nodaris Puri czerpie z prastarego dziedzictwa kulinarnego Gruzji. Wykorzystujemy tradycyjne receptury i najlepszej jakości naturalne, świeże składniki, by przekazać prawdziwy smak tego pięknego, magicznego kraju na Kaukazie. Pieczemy w tone - tradycyjnym piecu szamotowym, nota bene największym w województwie, pozwalającym na jednoczesny wypiek aż 40 chlebów. Wszystko to sprawia, że nasze ręcznie robione wypieki są chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku, pyszne i aromatyczne - opowiada Krzysztof Nodar Ciemnołoński. - Piekarnia Gruzińska Nodaris Puri to nasz kolejny ukłon w stronę Gruzji.

Nodaris Puri w Toruniu. Co zjemy w piekarni gruzińskiej?

To na pewno chleb tonis puri - tradycyjny gruziński chleb (drożdże, mąka pszenna, woda, sól), wypiekany w glinianym piecu tone; tonis puri jest aromatyczny, ma chrupiąca skórkę i miękki miąższ, jest idealny jako dodatek do serów, past kanapkowych, sosów, oliwy, mięs, zup, wina.

Na słono są to np.: Chaczapuri z serem (przekąska chlebowa nadziewana gruzińskim serem sulguni albo imeretyńskim), Chaczapuri z fasolą (lobiani, przekąska chlebowa z nadzieniem z czerwonej fasoli, cebuli i przypraw: uccho suneli, kolendry, soli, pieprzu), Chaczapuri z wieprzowiną (kubdari, przekąska chlebowa z nadzieniem z mięsa wieprzowego i przypraw: uccho suneli, kminku, kolendry, kopru, czosnku, ostrej papryki, soli, pieprzu czarnego i czerwonego), Chaczapuri z kurczakiem (przekąska chlebowa z nadzieniem z mięsa drobiowego i przypraw), Chaczapuri z bekonem (przekąska chlebowa z nadzieniem z bekonu i przypraw), Chaczapuri ze szpinakiem (przekąska chlebowa z nadzieniem ze szpinaku i przypraw), Chaczapuri z grzybami (przekąska chlebowa z nadzieniem z grzybów i przypraw), Pchlowani (przekąska chlebowa nadziewana liściem buraka, serem i ziołami).

Na słodko zjemy takie dania jak: Qada (tradycyjne gruzińskie ciasto maślano-jogurtowe z kruszonką), Sigareta (rurka z kremem posypana cukrem), Baklawa (deser z ciasta filo z nadzieniem z miodu i orzechów włoskich/migdałów, posypany drobno siekanymi orzeszkami pistacjowymi), chałwa (deser z utartego sezamu/orzechów włoskich/pistacji/słonecznika/kokosa/wiśni z karmelem), Ponchik (gruziński pączek z kremem/owocami), drożdżówki z serem, owocami (mix), jabłkami, Croissanty z nadzieniem (pyszne rogaliki z ciasta francuskiego z różnymi rodzajami nadzienia).

W Nodaris Puri zaopatrzymy się także w znane gruzińskie produkty: Chinkali, pierożki mrożone, na sztuki, przyprawy gruzińskie, chmeli suneli, sól swańska, adżika, utsho sunęli, kondari - cząber, dzira - kminek, berberys, kolendra i inne, lemoniady gruzińskie Natakhtari; smaki: fejhoa, estragon, winogrono, wanilia, herbaty gruzińskie, Borjomi, Czurczchele czy gruzińskie słodycze: orzechy włoskie w tatara, znaczy w mieszance mąki, cukru i karmelizowanego soku winogronowego (różne smaki).

Tamada pomaga potrzebującym Gruzinom i gruzińskiej Polonii

Do innych, rodzinnych projektów Ciemnołońskich należą także Tamada Tour (prowadzone przez Krzysztofa i Sophy najstarsze w Gruzji i w Polsce gruzińsko-polskie biuro podróży), Nodari Wines & Spirits (założona przez Krzysztofa winiarnia z gruzińskim winem, które jest wyrabiane tradycyjną, wpisaną na listę UNESCO metodą w amforach kwewri - szczegóły tutaj), Nodari Media (prowadzona przez Krzysztofa agencja medialno-biznesowa, wspierająca promocję i wprowadzanie gruzińskich marek na polski rynek), PolakoGruzin.pl (należący do Krzysztofa blog z przewodnikami podróżniczymi i reportażami o Gruzji i krajach byłej Poradziecji), kanał Tamada Tour na YouTube (realizowane przez Krzysztofa filmy podróżniczo-obyczajowe o Gruzji) i książka „PolakoGruzin” o Gruzji autorstwa Krzysztofa.

Ważnym elementem działalności jest również powołana przez Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego Fundacja Tamada, która pomaga potrzebującym Gruzinom i gruzińskiej Polonii. Realizacja działań statutowych fundacji jest możliwa dzięki hojnym darczyńcom oraz części dochodów z piekarni Nodaris Puri i naszych pozostałych przedsięwzięć.

- Gruzińska piekarnia Nodaris Puri to zatem o wiele więcej niż pyszny biznes - stoją za nią autentyczna pasja, miłość do Gruzji i nieustająca chęć dzielenia się dobrem - podsumowuje Krzysztof Nodar Ciemnołoński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto