Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Toruniu MPO uruchomiło odzyskownię niepotrzebnych rzeczy

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Odzyskownia MPO
Odzyskownia MPO Agnieszka Bielecka/Polska Press
Niepotrzebne? Nie wyrzucaj! Może przyda się innym? W tym duchu Urząd Miasta Torunia rozpoczął kolejną ekoinicjatywę na terenie miasta: Punkt "Odzyskownia". Można tu dostarczyć przedmioty sprawne, czyste, które są w dobrym stanie, ale nie są już mieszkańcom potrzebne. Z pewnością znajdą one nowych właścicieli, którzy za symboliczną złotówkę nie tylko nadadzą tym rzeczom "drugie życie", ale przy okazji wesprą również lokalne organizacje dobroczynne.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Jak wynika z prowadzonych aktualnie badań, korzystanie z przedmiotów, które wcześniej należały do innej osoby, jest odbierane pozytywnie. Od pewnego czasu notuje się również modę na ponowne wykorzystywanie produktów, nadawanie im "drugiego życia" i faktycznie tendencja ta się utrzymuje. Potwierdzają to licznie odwiedzane przez torunian tzw. pchle targi.

Zobacz koniecznie

– Podjęliśmy decyzję, że chcemy kompleksowo podejść do tego zagadnienia, stąd optymalne wydaje się nam umiejscowienie punktu ponownego użycia przy PSZOK-u. To niejako dopełnienie systemu gospodarki odpadami, funkcjonującego na terenie naszego miasta – mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta. Przecież dążeniem Unii Europejskiej jest stworzenie "społeczeństwa recyklingu" poprzez unikanie wytwarzania odpadów. W tę koncepcję doskonale wpisuje się stworzenie naszego punktu "Odzyskownia". Ponowne wykorzystanie produktów przedłuża ich konsumpcję, a co za tym idzie zapobiega powstawaniu odpadów - dodaje Fiderewicz.

Przepisy prawa nakładają na samorządy obowiązek zapewnienia warunków do właściwego gospodarowania odpadami. Oprócz zapobiegania ich powstawaniu, nie mniej istotne staje się zorganizowanie punktu ponownego ich użycia. Powstanie takich miejsc powinno wpłynąć na ilość wytwarzanych przez mieszkańców odpadów, co spowoduje obniżenie kosztów ich zagospodarowania.

Polecamy

Jak to działa? Wydział Gospodarki Komunalnej wraz toruńskim MPO starały się zorganizować punkt możliwie prosto, tak by torunianie chętnie korzystali z "Odzyskowni". Jeśli mamy w domu niepotrzebne, ale sprawne przedmioty, możemy dostarczyć je do PSZOK-u, gdzie zlokalizowano taki punkt "drugiego życia". Potencjalny nowy właściciel wpłaci symboliczną kwotę na wybraną organizację charytatywną, których wykaz dostępny będzie w punkcie, a także na stronie internetowej. Wraz z potwierdzeniem przelewu może "nabyć" wybrane przedmioty za punkty. Przy czym jeden punkt jest warty złotówkę. W ten sposób nie tylko przedłużamy "życie" danego produktu, ale dodatkowo wspieramy podmioty działające na rzecz lokalnej społeczności.

Co można dostarczyć do "Odzyskowni"?

  • małogabarytowe meble (taborety, stoliki, krzesła, fotele)
  • gry i zabawki
  • książki
  • sprzęt sportowy (piłki, rowery, rolki, narty)
  • tekstylia użytkowe (zasłony, firany, obrusy)
  • artykuły dekoracyjne (obrazy, wazony, figurki)
  • ceramikę i szkło
  • akcesoria dla dzieci (wózki, nosidełka, łóżeczka, maty edukacyjne)

W założeniu do punktu takiego przyjmowane są przedmioty sprawne, nieuszkodzone, czyste i niestwarzające zagrożenia dla użytkowników.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Punkt "Odzyskownia" funkcjonuje przy toruńskim PSZOK-u przy ul. Dwernickiego 15 -15A od 30 września w godzinach funkcjonowania PSZOK-u tj. od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 i w soboty w godz. 10-14. Przedmioty oddawać można w każdy dzień otwarcia punktu, zaś nabywać - w każdą sobotę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto