Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ten weekend rozpoczyna się Festiwal Wisły 2020. Największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych

q
Tak bawiono się podczas poprzednich edycji festiwalu Wisły
Tak bawiono się podczas poprzednich edycji festiwalu Wisły brak
Największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych rozpoczyna się już w najbliższy piątek (14 sierpnia) i potrwa cały weekend. Ta łącząca nadwiślańskie ośrodki impreza odbędzie się po raz czwarty, zaplanowano sporo atrakcji! Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

W tym roku Festiwal Wisły rozpoczyna się 14 sierpnia w Bobrownikach, niewielkiej wsi na prawym brzegu Wisły, poniżej Włocławka. Okazja jest wyjątkowa, dokładnie w tym miejscu, dokładnie sto lat wcześniej, bolszewicy przekroczyli Wisłę. Stało się to tylko tu na całej długości Wisły. Na rzece tonęły polskie statki, lała się krew. Pierwszy dzień Festiwalu Wisły poświęcony jest godnemu upamiętnieniu tych wydarzeń, które wielu uznaje za ten dosłowny cud nad Wisłą.

Posmakuj kuchni dorzecza Wisły

W tym samym dniu otwarty zostanie szlak im. porucznika Jerzego Pieszkańskiego, bohaterskiego dowódcy zatopionego statku „Moniuszko”, który zginął zakłuty bolszewickimi bagnetami na lewym brzegu Wisły w Mikorzynie. Uczestnicy imprezy w Bobrownikach dopłyną tam łodziami. Będzie można posłuchać muzyki i dobrze zjeść. W trakcie Festiwalu Wisły trwa bowiem Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”, gdzie prezentowane będą specjały z całego dorzecza Wisły.

Regaty długodystansowe w Toruniu

W sobotę (15 sierpnia), w drugim dniu Festiwalu, impreza przenosi się do Torunia. Poza łodziami festiwalowymi z Bobrownik ruszają regaty długodystansowe na Wiśle. Sportowe jachty żaglowe będą finiszować w Toruniu w trakcie imprezy. Jarmark „Nadwiślańskie Smaki” i stoiska edukacyjne oraz rękodzieło pojawią się na prawym brzegu Wisły, wzdłuż ul. Bulwar Filadelfijski, aż do Przystani Toruń i portu AZS. Po lewej stronie Wisły ożyje przywracana właśnie plaża na wysokości Zamku Dybowskiego. Planowane są koncerty, gry, pokazy, od siatkówki po badmintona, od jogi po aikido.

Parada statków i łodzi

W niedzielę (16 sierpnia) Festiwal Wisły koncentruje się na prawym brzegu Wisły w Toruniu. Uroczysta parada statków i łodzi biorących udział w FW20 odbędzie się wyjątkowo z udziałem bębnów. Bębny towarzyszyć będą też młodym adeptom flisactwa, uczestnikom „Frycowego”, spektaklu przywracającego dawną tradycję, odbywającego się na Rynku Staromiejskim. Po raz pierwszy atrakcje na Festiwalu przygotowały muzea, będzie można też zwiedzić zabytkową Barkę Lemara. Imprezę zakończy nastrojowy koncert na tle łodzi wiślanych, pochodni i rac.

We wtorek ruszają warszawscy flisacy

Warto dodać, że już dziś, we wtorek 11 sierpnia o godzinie 11.00 z warszawskich bulwarów wiślanych na Podzamczu przy punkcie widokowym zbiorą się warszawskie jednostki tradycyjne. Po wspólnej kawie ruszą w dół rzeki na festiwal w Toruniu. Kilkanaście statków i łodzi to wspaniały widok reaktywowanej drewnianej floty, który pokazuje, że dziedzictwo nautyczne jest żywe i potrafi sobie radzić nawet na niskiej wodzie. Będzie okazja zobaczyć jak płyną na żaglach i wiosłach drygawkowych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W ten weekend rozpoczyna się Festiwal Wisły 2020. Największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto