Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sybirackie rocznice. W Toruniu uczczono pamięć Polaków wywożonych na wschód

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Obchody rocznic masowych wywózek Polaków na Sybir - w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i w budynku Urzędu Marszałkowskiego
Obchody rocznic masowych wywózek Polaków na Sybir - w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i w budynku Urzędu Marszałkowskiego Grzegorz Olkowski
W Toruniu odbyły się Wojewódzkie Obchody 83. rocznicy II Masowych Wywózek Polaków na Sybir oraz 78. rocznicy kulminacji V Masowych Wywózek Polaków na Sybir w latach 1944-1945.

Obejrzyj wideo: Przedszkolaki w siedzibie redakcji gazety Nowości

od 16 lat

Obchody odbyły się w piątek 21 kwietnia. Zaprosili na nie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes zarządu oddziału Związku Sybiraków w Toruniu Jan Myrcha.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kontynuowane były podczas konferencji w gmachu Urzędu Marszałkowskiego. Wśród prelegentów był profesor Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który mówił o tym "Czym jest i czemu służy polityka historyczna". "Od Wołynia po Śląsk. Zbrodnia sowiecka na ziemiach polskich w latach 1944-1945" to z kolei tytuł wystąpienia profesora Mirosława Golona z UMK i Instytutu Pamięci Narodowej.

Obchodom towarzyszyła wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. ,,Sybiracy-Zesłańcy-Deportowani”, która jest prezentowana w gmachu Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym.

Przypomnijmy, że II Masowe Wywózki Polaków na Sybir rozpoczęły się 13 kwietnia 1940 roku. Objęły Polaków zamieszkujących wschodnie ziemie II Rzeczpospolitej, zajęte przez Związek Radziecki po jego agresji na Polskę w 1939 roku - urzędników państwowych, policjantów, nauczycieli, działaczy politycznych i przedstawicieli ziemiaństwa. Szacuje się, że wywieziono wówczas około 61 tysięcy osób. Takie dane podaje IPN.

V Masowe Wywózki Polaków na Sybir to z kolei lata 1944-1945. Doszło do nich po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium okupowanej przez Niemców Polski. Te wywózki objęły żołnierzy Armii Krajowej oraz ludność cywilną z terenów zajętych przez Sowietów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto