Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Strudze Toruńskiej też coraz mniej wody. Zobaczcie! Mamy zdjęcia!

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Struga Toruńska
Struga Toruńska Grzegorz Olkowski/Polska Press

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Niski poziom wody w Wiśle

Na Wiśle w Toruniu stan wody jest dość niski, ale hydrolodzy zwracają jednak uwagę na to, że trend jest rosnący. Przyczyną są wysokie temperatury, tropikalne upały i przede wszystkim brak deszczu. Wszystko to sprzyja też powstawaniu wielkich i niebezpiecznych łach, które bywają bardzo zdradliwe. Niestety, część z nas ignoruje ostrzeżenia i wchodzi tam, by np. zrobić sobie zdjęcia. Należy więc pamiętać aby pod żadnym pozorem na nie nie wchodzić, ponieważ można się łatwo utopić. Służby nieustannie apelują o niewchodzenie na nie.

Polecamy

Struga sucha i zarośnięta

Bardzo podobnie sprawy się mają w przypadku Strugi Toruńskiej. Nie dość, że wody ogólnie jest mniej niż w zwykłej rzece, to dodatkowo jeszcze suche koryto zarasta chaszczami i górami śmieci. Jest to też duży problem dla fauny, a konkretnie kaczek i innego wodnego ptactwa. Kaczki, które budowały tam swoje gniazda i żyły na co dzień nie mają się teraz gdzie podziać.

- Ostatnio widziałem, jak kacza rodzina szła od strony Strugi przy Chrobrego, przez Dworzec Miasto, aż na Bulwar Filadelfijski do Wisły. Nie wiem jednak czy tam będzie im lepiej - opowiada Pan Władysław.

Wpływ na taki stan rzeczy mógł mieć też niedawny wyciek... serwatki. Dokładnie miesiąc temu mieszkańcy Torunia przecierali oczy ze zdumienia, gdy zobaczyli białą Strugę. Okazało się, że w wyniku awarii w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu doszło do wycieku serwatki, która później rowem M-1 dostała się do Strugi.

Co dalej z Kaszownikiem?

W 2020 roku odbył się - ostatni już - etap konsultacji, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z przygotowanym projektem. Koncepcja miała uwzględniać wszystkie dotychczas zebrane uwagi. Projekt zakładał oczyszczenie i umocnienie brzegów stawu, a także budowę pomostów. Przy Kaszowniku miały pojawić się:

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Pomyślano także o najmłodszych - dla nich przy Kaszowniku zbudowano by niewielki plac zabaw. Co się wydarzyło od czasu konsultacji? - Projekt dla przedsięwzięcia pn. "Struga Toruńska wraz z rekultywacją zbiornika Kaszownik i rewitalizacją ich otoczenia na odcinku od ul. St. Batorego do wylotu ze zbiornika Kaszownik w Toruniu" został zakończony w 2020 roku uzyskaniem pozwolenia na budowę. Dlaczego zatem przy Kaszowniku nic się nie dzieje? Powodem są pieniądze.

- Realizacja nie została wdrożona ze względu na brak źródeł finansowania, oczekujemy na ogłoszenie konkursów nowej perspektywy finansowej - mówiła w czerwcu Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Na pomosty i ławeczki przy Kaszowniku jeszcze trochę poczekamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto