Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Twoja emerytura może zostać zmniejszona lub nawet zawieszona. W jakich sytuacjach jest to możliwe?

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Wysokość emerytury nie jest stała. Jak powszechnie wiadomo, świadczenia emerytalne są podwyższane w ramach waloryzacji. Bywają też sytuacje, w których emerytura może zostać zmniejszona lub nawet zawieszona. W jakich okolicznościach jest to możliwe? Kogo to dotyczy? Poznajcie szczegóły!
Wysokość emerytury nie jest stała. Jak powszechnie wiadomo, świadczenia emerytalne są podwyższane w ramach waloryzacji. Bywają też sytuacje, w których emerytura może zostać zmniejszona lub nawet zawieszona. W jakich okolicznościach jest to możliwe? Kogo to dotyczy? Poznajcie szczegóły! Adam Warżawa / Polskapresse
Wysokość emerytury nie jest stała. Jak powszechnie wiadomo, świadczenia emerytalne są podwyższane w ramach waloryzacji. Bywają też sytuacje, w których emerytura może zostać zmniejszona lub nawet zawieszona. W jakich okolicznościach jest to możliwe? Kogo to dotyczy? Poznajcie szczegóły!

ZOBACZ: ZUS Poradnik dla emeryta - Ile wyniesie moja emerytura?

Spis treści

Kiedy emerytura lub renta może ulec zmniejszeniu?

Taka sytuacja może spotkać osoby, które otrzymują świadczenie przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego t.j. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i oprócz emerytury przychód osiągają z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego jak np.

  • praca,
  • pozarolnicza działalność,
  • sprawowanie mandatu posła lub senatora
  • służba w służbach mundurowych
  • pobieranie zasiłków chorobowych, macierzyńskich i opiekuńczych,
  • pobieranie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego

- Jeśli dorabiasz do emerytury lub renty, to dodatkowe zarobki mogą spowodować, że zawiesimy albo zmniejszymy Twoje świadczenie - przypomina ZUS.

Polecamy

Kto nie musi się martwić o utratę części emerytury?

Jak jednak zapewnia ZUZ, niezależnie od wysokości przychodu emerytura nie zostanie zmniejszona bądź zawieszona, jeśli świadczeniobiorca ma prawo do emerytury i ukończył powszechny wiek emerytalny.

Jaki przychód wpływa na pomniejszenie emerytury?

Informację o dodatkowych zarobkach trzeba zamieścić we wniosku o emeryturę lub rentę, a jeżeli już pobiera się takie świadczenie, należy powiadomić ZUS o podjęciu pracy zarobkowej oraz o wysokości przychodu. Ma on tutaj kluczowe znaczenie. Jaki zatem przychód wpływa na pomniejszenie emerytury? Zasada jest prosta.

Jeśli nie przekroczy on 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, emerytura nie zostanie zmniejszona. Jeśli jednak wyniesie ponad 70 proc., ale nie przekroczy 130 proc., świadczenie ulegnie zmniejszeniu. W przypadku, gdy wysokość przychodu przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie emerytalne zostanie zawieszone.

Polecamy

Jakie jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce?

Jego wysokość co kwartał ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. W trzecim kwartale 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 5885,75 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto