Urzędy przeszły na pracę zdalną. Jakie sprawy załatwić można przez internet?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Urzędy przeszły na pracę zdalną. Jakie sprawy załatwić można przez internet?
Urzędy przeszły na pracę zdalną. Jakie sprawy załatwić można przez internet? Jacek Smarz
Przez najbliższe dwa tygodnie – z możliwością przedłużenia – urzędy w całym kraju pracować będą zdalnie. Nowe obostrzenia związane są z gwałtownym przyrostem liczby zakażonych koronawirusem w całej Polsce. Tylko wybrane wydziały i departamenty obsługiwać będą petentów w tradycyjny sposób. Zawsze wcześniej trzeba się będzie umawiać i przychodzić na określoną godzinę. Tymczasem powiększa się katalog spraw, które można załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu.

O przechodzenie na pracę zdalną wszystkich jednostek administracji publicznej zaapelował już w piątek premier Mateusz Morawiecki. Prosił, by wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać swojej pracy stacjonarnie, wykonywali ją przez co najmniej dwa tygodnie w domach. Rozporządzenie rządu o pracy zdalnej urzędów od wtorku, 3 listopada zostało opublikowane w ostatni poniedziałek. Rozwiązanie takie planowane jest na razie na dwa najbliższe tygodnie, ale z możliwością jego wydłużenia.

Zobacz wideo: Kto może dorabiać do emerytury i renty bez ograniczeń?

Na stronach internetowych wielu instytucji pojawiły się telefony, pod którymi można skontaktować się z urzędnikami, by załatwić sprawę. Przy wielu placówkach wystawiono też urny na dokumenty.

Polecamy

Jednak wiele spraw można załatwić nie wychodząc domu, korzystając z rządowej strony e-obywatel.gov.pl. Tu warunek jest jeden – trzeba posiadać tzw. profil zaufany. Ma go już prawie 8 mln Polaków.

**

Jak założyć profil zaufany?**

To dzięki profilowi zaufanemu potwierdzamy swoją tożsamość w internecie. Można go założyć na kilka sposobów. Najprostszy i najszybszy to za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Mogą z niego skorzystać osoby, które mają konto w największych polskich bankach, w tym bankach spółdzielczych i korzystają z usług online.

Drugi sposób to wypełnienie internetowego wniosku, a później wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Jednak w obecnej sytuacji może to być niemożliwe, bo urzędy przechodzą na pracę zdalną.

Można też założyć tymczasowy profil zaufany. Jest równie skuteczny jak ten tradycyjny. Różnica jest jednak taka, że jest ważny trzy miesiące (tradycyjny trzy lata). Za to można go potwierdzić podczas wideospotkania z urzędnikiem.

Przez internet załatwić można wiele ważnych dla obywateli spraw. To między innymi dowód osobisty, zgłoszenie urodzenia dziecka czy uzyskanie odpisu aktu z Urzędu Stanu Cywilnego. Podpowiemy krok po korku jak to zrobić.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

Wniosek o dowód osobisty

Wniosek taki należy złożyć po ukończeniu 18 lat lub wtedy, gdy stary dowód stracił ważność. Potrzebny do tego jest profil zaufany i odpowiednie zdjęcie. Dokument, który otrzyma składający wniosek będzie e-dowodem, czyli dowodem z warstwą elektroniczną.

W pierwszej kolejności należy wejść na stronę internetową https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty i kliknąć Złóż wniosek o dowód osobisty. Wówczas przeniesiesz się na stronę login.gov.pl. Następnie wybierz sposób logowania.

1. Wybierz powód ubiegania się o dowód
2. Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.
3. Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty
4. Dołącz zdjęcie oraz w razie potrzeby inny załącznik
5. Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne - znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć)
6. Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód
7. Po wypełnieniu formularza system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl
8. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Możesz to zrobić na trzy sposoby: podpisem zaufanym, e-dowodem i certyfikatem kwalifikowanym
9. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku
10. Odbierz dowód

Po wysłaniu wniosku nie możesz go edytować ani podmieniać w nim załączników. Jeśli w twoim wniosku urzędnik stwierdzi braki lub błędy, dostaniesz wiadomość na skrzynkę ePUAP.

Nowy dowód osobisty (w tym e-dowód) możesz odebrać po 30 dniach od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć. Dowód przygotowuje Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie, a do urzędu gminy dostarcza go policja. W internecie może sprawdzić, czy dowód osobisty jest już gotowy do odbioru.

Dowód odbierasz w urzędzie, który wybierasz, kiedy wypełniasz wniosek. Przy odbiorze trzeba pokazać dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport - jeśli masz. Ta możliwość może być w tej sytuacji ograniczona, więc trzeba się skontaktować z właściwym urzędem miasta lub gminy.

Także jeśli nie możesz osobiście odebrać dowodu osobistego z powodu choroby, niepełnosprawności lub z innych ważnych przyczyn, które wystąpiły po złożeniu wniosku, skontaktuj się z urzędem, który przyjął wniosek. Urzędnik może odwiedzić cię w miejscu, w którym przebywasz, i zapewnić ci odbiór dowodu osobistego. Jednak w obecnej sytuacji – ze względu na pandemię – ta opcja może być niemożliwa.

Zgłoszenie urodzenia dziecka

Na dopełnienie tego obowiązku rodzice mają 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Dzięki e-usłudze urzędowo nadacie dziecku imię, zameldujecie malucha czy zawnioskujecie o jego PESEL.

Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Jeśli chcesz zalogować się e-dowodem, potrzebna ci skrzynka ePUAP.

Aby przyjąć twoje zgłoszenie, urząd musi otrzymać kartę urodzenia dziecka. Do urzędu przekazuje ją upoważniona do tego osoba, która odebrała poród, np. lekarz czy położna.

Wejdź na stronę: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-urodzenie-dziecka i kliknij przycisk Zgłoś urodzenie dziecka.

System przekieruje cię na stronę login.gov.pl. Wybierz sposób logowania
1. Wypełnij zgłoszenie. W kroku trzecim wpisz imię lub imiona dziecka
2. Po wypełnieniu zgłoszenia system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie sprawdzisz i podpiszesz zgłoszenie elektronicznie
3. Możesz podpisać zgłoszenie za pomocą: profilu zaufanego, dowodu z warstwą elektroniczną (e-dowodu) lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego
4. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku
5. Czekaj na odpowiedź urzędu
Jeśli w twoim zgłoszeniu urzędnik stwierdzi braki lub błędy, dostaniesz wiadomość na skrzynkę ePUAP. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia w następnym dniu roboczym po dniu zgłoszenia urodzenia pod warunkiem, że otrzymał kartę urodzenia dziecka. Sposób odebrania dokumentów wybierasz w zgłoszeniu. Masz trzy możliwości odbioru: na skrzynkę ePUAP, pocztą tradycyjną, osobiście w urzędzie.

Uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego

Gdy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego zarejestruje urodzenie, małżeństwo lub zgon, dostaniesz bezpłatnie odpis skrócony aktu. Za każdy kolejny odpis aktu zazwyczaj trzeba zapłacić opłatę skarbową. Odpis możesz dostać w formie papierowej lub elektronicznej. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu i kliknij przycisk Wyślij wniosek.

Zaloguj się profilem zaufanym lub e-dowodem. Po zalogowaniu przejdziesz do wniosku.

1. Wybierz, w jaki sposób chcesz odebrać odpis aktu. Możesz to zrobić: osobiście - w dowolnym USC, do którego wysyłasz wniosek, pocztą tradycyjną – na adres, który podasz we wniosku (nie zapłacisz za przesyłkę), na swoją skrzynkę Gov (ePUAP).
2. Wypełnij wniosek. Wpisz dane i dołącz załączniki.
3. Wybierz cel wydania odpisu; w niektórych sytuacjach wymagane będzie uzasadnienie).
4. Jeśli opłata za odpis jest wymagana– wybierz sposób płatności
5. Sprawdź wniosek. Podpisz go elektronicznie w wybrany sposób: podpisem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym (jeśli wybierzesz płatność online, ta opcja będzie niedostępna).
6. Jeśli wniosek zostanie poprawnie wypełniony i wysłany do urzędu- na swoją skrzynkę Gov (ePUAP) dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
7. Odbierz odpis aktu w wybrany wcześniej sposób

Odpis aktu stanu cywilnego skrócony i zupełny możesz dostać w formie: papierowej, elektronicznej - dokument elektroniczny podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, który potwierdza jego autentyczność. Jeśli składasz wniosek o odpis w formie elektronicznej, dostaniesz go na swoją skrzynkę Gov (ePUAP). Jeśli twój odpis zostanie wydany automatyczne, w miejscu podpisu urzędnika będzie elektroniczna pieczęć ministra cyfryzacji. To także podpis kwalifikowany.
Odpis aktu stanu cywilnego przesłany na skrzynkę Gov (ePUAP) jest dokumentem elektronicznym XML lub PDF. Należy go przekazywać tylko w tej formie. Wydruk nie ma mocy prawnej i odbiorca może go nie uznać. Wielojęzyczne odpisy skrócone możesz dostać tylko w formie papierowej.

**

Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy**

Obowiązek meldunkowy cały czas istnieje. Powinno się zameldować, jeśli zmienia się miejsce zamieszkania lub wraca się z zagranicy i nie posiada się meldunku w Polsce. Przygotuj potrzebne dane, wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zamelduj-sie-na-pobyt-staly-lub-czasowy-dluzszy-niz-3-miesiace i kliknij przycisk Zamelduj się.
System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto
1. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem na platformę ePUAP
2. Wybierz rodzaj pobytu, na jaki chcesz dokonać zameldowania.
3. Zaznacz, kogo chcesz zameldować
4. Dołącz odpowiednie dokumenty
5. Wypełnij pozostałe pola z danymi osobowymi i adresem zameldowania. Jeśli chcesz, możesz kiedy będziesz się meldować na pobyt stały, jednocześnie wymeldować się z pobytu czasowego. Albo gdy będziesz meldować się na pobyt czasowy, wymeldować się z pobytu stałego
6. Jeśli zaznaczasz, że chcesz dostać zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy, dołącz dokument, który potwierdzi płatność za to zaświadczenie Zaznacz, w jaki sposób chcesz dostać to zaświadczenie: pocztą, osobiście czy elektronicznie na ePUAP
7. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.

Sprzedaż pojazdu

Zbycie pojazdu zarejestrowanego zgłasza dotychczasowy właściciel pojazdu, który na przykład sprzedał pojazd albo darował go innej osobie. Osoba, która tego nie zrobi może zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 złotych.
Przygotować trzeba skan dokumentu, który potwierdza zbycie pojazdu zarejestrowanego, na przykład skan umowy kupna-sprzedaży pojazdu albo umowy darowizny pojazdu.

Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne i kliknij wyślij zgłoszenie.

Przeniesiesz się na stronę login.gov.pl. Wybierz sposób logowania.
Przeniesiesz się do usługi mój Pojazd, w której zobaczysz swoje pojazdy. Zgłoś zbycie pojazdu.
Jeśli pojazd ma więcej właścicieli, zaznacz oświadczenie, że działasz za ich zgodą.
Podaj datę zbycia pojazdu.
Sprawdź lub uzupełnij swoje dane.
Podaj dane nabywcy. Dołącz skan dokumentu, który potwierdza zbycie pojazdu.
Wybierz urząd, do którego wyślesz zgłoszenie.

Sprawdź formularz zgłoszenia i podpisz elektronicznie podpisem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym
Wyślij. Wyświetli się komunikat, że twoje zawiadomienie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę Gov (ePUAP) dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP). Nie dostaniesz innego dokumentu urzędowego, który potwierdza złożenie zgłoszenia.

Kupno pojazdu

Nabycie pojazdu zgłasza nowy właściciel pojazdu. Osoba, która tego nie zrobi może zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 złotych.

Przygotować trzeba skan dokumentu, który potwierdza nabycie pojazdu, na przykład skan umowy kupna-sprzedaży pojazdu albo umowy darowizny pojazdu.

Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne i kliknij wyślij zgłoszenie.

Przeniesiesz się na stronę login.gov.pl. Wybierz sposób logowania.
Wpisz dane pojazdu.
Jeśli pojazd ma więcej właścicieli, zaznacz oświadczenie, że działasz za ich zgodą.
Podaj datę nabycia pojazdu.
Sprawdź lub uzupełnij swoje dane.
Podaj dane zbywcy.
Dołącz skan dokumentu, który potwierdza nabycie pojazdu.
Wybierz urząd, do którego wyślesz zgłoszenie.
Sprawdź formularz zgłoszenia i podpisz elektronicznie podpisem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym.
Wyślij. Wyświetli się komunikat, że twoje zgłoszenie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę Gov (ePUAP) dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP). Nie dostaniesz innego dokumentu urzędowego, który potwierdza złożenie zgłoszenia.

Sprawdzenie punktów karnych
Jeśli chcesz sprawdzić swoje punkty karne przez internet potrzebujesz profilu zaufanego.
Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne i kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.
1. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto
2. Po zalogowaniu system przeniesie cię do serwisu obywatel.gov.pl
3. Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu
4. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma charakter informacyjny- nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowód w sprawie).
Baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. Dlatego, jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia.
Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji.

Jak działa toruński urząd miasta?

Część wydziałów pracować będzie w tygodniowych cyklach rotacyjnych: połowa zespołu świadczyć będzie pracę zdalnie, druga połowa pozostanie w biurach. Po tygodniu zespoły będą się zmieniać. Taki tryb pracy obowiązywać będzie w następujących wydziałach:

 • Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków,
 • Biuro Obsługi Urzędu,
 • Biuro Ogrodnika Miejskiego,
 • Biuro Projektów Informatycznych,
 • Biuro Rewitalizacji,
 • Biuro Toruńskiego Centrum Miasta,
 • Miejski Rzecznik Konsumentów,
 • Wydział Architektury i Budownictwa,
 • Wydział Edukacji,
 • Wydział Geodezji i Kartografii,
 • Wydział Gospodarki Komunalnej,
 • Wydział Gospodarki Nieruchomościami,
 • Wydział Inwestycji i Remontów,
 • Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji,
 • Wydział Kultury,
 • Wydział Ochrony Ludności,
 • Wydział Planowania i Nadzoru Finansowego
 • Wydział Promocji i Turystyki,
 • Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego,
 • Wydział Sportu i Rekreacji,
 • Wydział Środowiska i Ekologii.

Praca dwuzmianowa

Kolejnym rozwiązaniem jest wykonywanie pracy w systemie dwuzmianowym w cyklach tygodniowych w godz. 7:00-21:00. I zmiana pracować będzie od godz. 7:00 do 13:45, zaś II zmiana od godz. 14:15 do 21:00. Pomiędzy godz. 13:45 a 14:15 nastąpi przerwa na dezynfekcję i wietrzenie pomieszczeń. W takim trybie pracować będą następujące działy:

 • Biuro Kadr i Płac,
 • Biuro Rady Miasta,
 • Kancelaria Prezydenta Miasta,
 • Wydział Księgowości,
 • Wydział Podatków i Windykacji,
 • Wydział Prawny,
 • Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej. 
 • Pracę w systemie dwuzmianowym nadal świadczą:
 • Urząd Stanu Cywilnego,
 • Wydział Obsługi Mieszkańców,
 • Wydział Spraw Administracyjnych.

Bez zmian pozostają godziny pracy pracowników zatrudnionych na samodzielnych stanowiskach: Inspektor Ochrony Danych, Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych oraz Kierownik Kancelarii Tajnej.

Działy realizujące bezpośrednią obsługę mieszkańców pracują w następujący sposób:

 1. Urząd Stanu Cywilnego - od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-13:30 oraz 14:30-20:30, a także w soboty w godz. 8:00-12:00,
 2. Wydział Obsługi Mieszkańców i Wydział Spraw Administracyjnych - od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-13:30 oraz 14:30-20:30, a także w soboty: 7 i 21 listopada, 5 i 12 grudnia oraz 9 i 16 stycznia 2021 r. w godz. 7:30-14:30,
 3. Wydział Księgowości - kasa - od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-13:30.

Bezpośrednia obsługa interesantów w określonym zakresie możliwa jest także w następujących działach:

 • Wydział Architektury i Budownictwa - wydawanie dokumentacji budowlanej,
 • Wydział Edukacji - stypendia szkolne,
 • Wydział Geodezji i Kartografii - wydawanie dokumentacji geodezyjnej np. na potrzeby banku lub aktu notarialnego.

Działy, które prowadzą postępowania administracyjne realizować będą także prawo wglądu w akta sprawy.

Uwaga! Przypominamy, że bezpośrednia obsługa interesantów może mieć miejsce tylko po wcześniejszym telefonicznym lub e-mailowym zgłoszeniu i umówieniu się na konkretny termin i godzinę. Konieczne jest także stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego: wchodzącym mierzona jest temperatura, obowiązkowa dezynfekcja rąk lub założenie rękawiczek jednorazowych,
obowiązkowe zakrywanie ust i nosa.

W pozostałych działach obsługa interesantów jest ograniczona i odbywać się będzie telefonicznie, za pośrednictwem poczty e-mail, komunikatorów internetowych, platformy ePUAP, urny na korespondencję, wysyłki korespondencji pocztą itp.

Wideo

Materiał oryginalny: Urzędy przeszły na pracę zdalną. Jakie sprawy załatwić można przez internet? - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie