Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urządzanie małej łazienki: inteligentne rozwiązania pozwalające powiększyć przestrzeń

Anna Aftyka-Pietrzyk
Polskapresse
Łazienka powinna być estetyczna i funkcjonalna. Czy jest to jednak możliwe, kiedy musimy ograniczyć się do bardzo małej powierzchni?

Czytaj także: Kilka porad przydatnych przy urządzaniu łazienki

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ceramiki przeznaczonej specjalnie do małych pomieszczeń. Nieduży format elementów wyposażenia pozwoli stworzyć łazienkę funkcjonalną. Na szczęście dzisiejszy rynek daje nam szeroki wybór asortymentu. Przykładowym produktem może być asymetryczna bądź półokrągła kabina prysznicowa. Dla amatorów kąpieli w wannie mamy również dobrą wiadomość: nie muszą rezygnować z wanien z powodu małej powierzchni łazienki. Wanna o nietypowym, ściętym kształcie, w podstawie przypominająca trójkąt, pozwoli zaoszczędzić sporą przestrzeń. Innymi przykładami asortymentu, który możemy zastosować przy małej łazience będą: krótkie miski sedesowe, asymetryczne umywalki narożne, umywalki na wąskim blacie.

Częstym dylematem w małej łazience jest zbyt duża ilość elementów wyposażenia takich jak: kabina, wanna, umywalka, pralka, WC, bidet. W takiej sytuacji możemy skorzystać z asortymentu, który łączy dwie funkcje, np. wanna z parawanem nawannowym (połączenie wanny i kabiny prysznicowej) czy bateria bidetowa lub funkcja bidetowa w desce sedesowej (połączenie WC i bidetu).

A co z płytkami? Do niedawna panowało przekonanie, że w małej łazience powinniśmy zastosować płytkę o niedużym formacie, tymczasem dzisiaj zdecydowanie odchodzi się od takiego myślenia. Duża płytka, właściwie rozłożona na poszczególnych ścianach, zminimalizuje powierzchnię spoin, koncentrując uwagę na swojej strukturze. Dzisiaj jest to szczególnie ważne, gdy rynek proponuje nam coraz oryginalniejsze płytki. Taki zabieg pozwoli również na ukrycie ewentualnych błędów fachowca, koncentrując wzrok i uwagę na dekoracyjnym charakterze płytki.

Ogólnie płytki możemy podzielić na lśniące i matowe. Płytka matowa nie odbija światła, co powoduje wrażenie zmniejszenia przestrzeni, która staje się jakby płaska. Zastosowanie jej do małego wnętrza nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Najbardziej odpowiednią płytką przy małej powierzchni będzie płytka lśniąca. Możemy również połączyć płytkę lśniącą z dekoracyjną płytką matową, tworząc w ten sposób ciekawe tło dla wyposażenia naszej łazienki.

W małej łazience istotny jest również sposób ułożenia płytek. Wykańczając łazienkę musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach: na przykład o tym, że poziome płytki wywołają wrażenie poszerzenia łazienki, natomiast pionowe optycznie ją wydłużą.

Zobacz też: Urządzenie dużej łazienki może być nie lada wyzwaniem [ZDJĘCIA]

Kolejną kwestią są elementy dekoracyjne. Łatwo przytłoczyć nimi przestrzeń. Duża ilość dekorów może spowodować wrażenie chaosu i optycznie zmniejszyć łazienkę. Pamiętajmy, że właściwym sposobem aranżacji jest eksponowanie najważniejszych miejsc, takich jak lustro, umywalka, wanna czy kabina.

W optycznym powiększeniu wnętrza mogą nam pomóc lustra. Lustra umieszczone naprzeciwko siebie tworzą efekt nieskończoności. Im większe lustro, tym optycznie większa przestrzeń.

Jeśli chodzi o kolor, to wskazane jest użycie jasnych barw. Jeśli jednak dobrze czujemy się w ciemnych i tajemniczych wnętrzach, możemy przeskoczyć problem koloru poprzez rozświetlenie łazienki różnobarwnym światłem, a jednocześnie podkreślić jej charakter stosując na przykład ledowe oświetlenie we wnękach.

Więcej o urządzaniu wnętrz przeczytasz na Urządzone.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto