Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Miasta czeka na propozycje do budżetu obywatelskiego

Janusz Milanowski
Mieszkańcy Bielaw z budżetu obywatelskiego sfinansowali sąsiedzkie biesiady
Mieszkańcy Bielaw z budżetu obywatelskiego sfinansowali sąsiedzkie biesiady Jacek Smarz
Startuje budżet partycypacyjny 2018. Zasady niezmienne, pieniędzy nieco więcej. Projekty będzie można zgłaszać od 8 do końca marca.

Torunianie już piąty raz mogą samodzielnie zdecydować na co przeznaczyć pewną kwotę miejskich pieniędzy. W tym roku wynosi ona 7 050 000 zł. Jest to 6 proc podatku od nieruchomości i nieco więcej niż w edycji 2017.
- Jest to podatek, który wpłynął w 2016 roku. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pieniądze, które z kieszeni mieszkańców trafiają do budżetu miasta, są przekazywane do puli budżetu partycypacyjnego. Kwota jest podobna, ponieważ nie zmieniają się stawki podatku od nieruchomości - tłumaczy Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

Zasady niezmienne

Podobnie jak w zeszłym roku pula pieniędzy dzieli się na pulę ogólnomiejską, która stanowi 30 proc. całości środków (2 115 000 zł) i pulę lokalną, na którą przeznaczanych jest 70 proc. całości, czyli 4 935 000 zł na rok 2018.
W ramach budżetu partycypacyjnego zrealizować można dowolne przedsięwzięcie należące do katalogu zadań własnych gminy lub powiatu. Czas realizacji wybranych projektów to jeden rok budżetowy z możliwością wydłużenia czasu na realizację o 6 miesięcy w przypadku zadań inwestycyjnych i remontowych.
Pula lokalna przeznaczona jest dla 13 okręgów. Jej połowa dzielona jest równo na 13 części - 25 proc. proporcjonalnie do powierzchni poszczególnych okręgów i drugie tyle proporcjonalnie do liczby zameldowanych w nich mieszkańców.
Każdy mieszkaniec może zgłosić dwie propozycje osiedlowe i jedną ogólnomiejską. Składając wniosek musi dołączyć do niego listę 15 podpisów osób popierających jego pomysł. Wnioskodawca musi mieć ukończone 16 lat.
Do tej pory zrealizowanych lub w trakcie realizacji jest prawie 200 projektów. 193 projekty zostały wybrane przez mieszkańców, a kilka kolejnych zostało zrealizowanych z oszczędności w miejskich budżecie.
- Do najczęściej zgłaszanych projektów należą te związane z rekreacją, czyli boiska, place zabaw czy siłownie zewnętrzne - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor wydziału komunikacji społecznej i informacji UM. - Mieszkańcy zgłaszają również zapotrzebowanie na osiedlowe świetlice czy miejsca spotkań. Budżet partycypacyjny jest podobny do zarządzania budżetem domowym, ale na znacznie większą skalę.

Kalendarium

Od 8 marca na stronie www.budzet.torun.pl dostępny będzie formularz, który będzie można wypełnić, wydrukować, podpisać i z załącznikami zanieść do Punktu Informacyjnego Urzędu Miasta. Do pobrania dostępne będą również druki papierowe.
Wnioski można składać do 31 marca. Od 1 kwietnia do 31 maja potrwa ich weryfikacja formalna, a ogłoszenie list projektów do głosowania nastąpi 5.06. Głosowanie: 17 - 26.06. Jego wyniki poznamy 25 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto