Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uruchomiono punkt weterynaryjny dla zwierzaków z Ukrainy. Znajduje się przed dworcem PKP w Katowicach

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Każde zwierzę, które trafi do punktu weterynaryjnego, zostanie poddane badaniu, a następnie znakowaniu microchipem oraz szczepieniu przeciwko wściekliźnie.  

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Każde zwierzę, które trafi do punktu weterynaryjnego, zostanie poddane badaniu, a następnie znakowaniu microchipem oraz szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. Tomasz Breguła
Obok ogrzewanych namiotów, pełniących funkcję poczekalni dla uchodźców, uruchomiono też punkt weterynaryjny dla zwierzaków, które przyjechały tu razem z uciekającymi przed wojną obywatelami Ukrainy. Być może będzie on czynny nawet całodobowo.

Na wsparcie mogą liczyć również zwierzęta

W czwartek, 10 marca, przed dworcem PKP w Katowicach rozpoczął się montaż całodobowych, ogrzewanych namiotów. Będą one służyć obywatelom Ukrainy, by mogli się w nich ogrzać i zjeść posiłek przy stole, oczekując na kolejny pociąg lub inny transport, który zabierze ich do miejsca zakwaterowania. Namioty rozstawili strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

- Kolejne przestrzenie na dworcu w Katowicach są przeznaczane na potrzeby uchodźców. Powstają poczekalnie, działa punkt dla matek z dziećmi, ale na tym nie koniec. W pomoc włączają się samorządy, marszałek województwa śląskiego, to jest ogromne wsparcie - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego.

Zwierzęta również nie pozostaną bez opieki. Tuż obok uruchomiono punkt weterynaryjny, który w razie potrzeby, ma działać nawet całodobowo. Wraz z uchodźcami przyjeżdża do Katowic ogromna liczba psów, kotów, ale też innych zwierząt, w różnym stanie. Często są bardzo zestresowane po wielogodzinnej podróży.

Każde zwierzę będzie badane, zaszczepione i zachipowane

Opieka weterynaryjna, prowadzona obecnie na terenie całego województwa, polega w znacznej mierze na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

Nie przeocz

- Każde zwierzę, które tu trafia, jest poddawane badaniu, a następnie znakowaniu microchipem i poddawane szczepieniu przeciwko wściekliźnie - mówi Konrad Kuczera, zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Wiele z nich jest poddawana tym procedurom tuż po przekroczeniu granicy. Jeżeli tak się nie stanie, trafiają do punktów w miastach, do których przyjeżdżają wraz z właścicielami. Takich, jak ten w Katowicach. Oczywiście opieka, jaką są otaczane, jest całkowicie bezpłatna. Opiekunowie otrzymają specjalny, tymczasowy certyfikat, z którym mogą podróżować ze swoimi pupilami po całej Unii Europejskiej.

Zobacz zdjęcia:

Procedura umożliwiająca pobyt zwierząt z Ukrainy w Polsce, przed wybuchem wojny, mogła trwać nawet 90 dni. Teraz wszystko odbywa się w 15 minut. Informacje dla właścicieli znajdują się w dystrybuowanych w Katowicach ulotkach, dostępnych m.in. w języku ukraińskim. Na terenie dworca mogą także dostać karmę i wodę. Osoby zaangażowane w pomoc oferowaną w punkcie weterynaryjnym, apelują do mieszkańców całego województwa śląskiego, o wsparcie.

- Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, aby przekazywali suchą lub mokrą karmę dla zwierząt, do urzędu wojewódzkiego. Zostanie ona następnie przekazana do tych miejsc, w których jest potrzebna - zaznaczył Konrad Kuczera.

Podczas spotkania z dziennikarzami zdementowano też informacje na temat porzuceń zwierząt domowych przez uchodźców. Osoby starsze, które nie potrafią sobie poradzić z opieką, otrzymują pomoc od wolontariuszy. W razie potrzeby zwierzaki trafiają do domów tymczasowych.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto