Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Bydgoska do wielkiego remontu! Co powinno się na niej zmienić?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Projekt remontu ulicy Bydgoskiej ma uwzględniać rozwiązania dotyczące ruchu samochodowego i parkowania aut
Projekt remontu ulicy Bydgoskiej ma uwzględniać rozwiązania dotyczące ruchu samochodowego i parkowania aut Grzegorz Olkowski
Władze Torunia przygotowują się do wielkiego remontu jednej z najpiękniejszych ulic w mieście - Bydgoskiej. Przed rozpoczęciem prac projektowych chcą poznać opinie torunian o tym, jak ta droga powinna wyglądać w przyszłości. Okazja, by je przedstawić, będzie podczas konsultacji społecznych.

Zobacz wideo: Mandaty nawet do 5 tysięcy złotych. Rząd zapowiedział zmiany w prawie drogowym

Ulica Bydgoska to najstarsza ulica na Bydgoskim Przedmieściu - obszarze, który jako zespół zabytkowy wraz z osiedlem Rybaki został wpisany do rejestru zabytków w 2011 roku. Znajdują się przy niej jedne z najstarszych i najpiękniejszych zabytkowych domów w tej części miasta. To wille szkieletowe, secesyjne, eklektyczne i modernistyczne kamienice, które w okresie 20-lecia międzywojennego zamieszkiwali toruńscy architekci, urzędnicy, artyści, wojskowi.

Ulica ta, pełna stylowej zabudowy, jest ważna zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla mieszkańców innych części Torunia. Jej budowa rozpoczęła się w 1817 roku w miejscu starej drogi, która prowadziła do Przysieka. Wzdłuż południowej krawędzi Bydgoskiej wyznaczono niegdyś trakt konny, na którym później wybudowano torowisko tramwajowe.

Czytaj także

Będzie remont Bydgoskiej w Toruniu. Są wytyczne konserwatora zabytków

Obecnie trwa modernizacja tego torowiska. Urząd Miasta planuje też remont części drogowej ulicy Bydgoskiej na długości 1746 metrów. W przypadku tak zabytkowej ulicy uwzględnić trzeba sporo wytycznych.

To przede wszystkim wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków. Według nich nawierzchnie jezdni wraz z miejscami postojowymi należy pozostawić w stanie obecnym. Pozostać więc musi czerwona kostka rzędowa lub należy uzupełnić jej braki.

Asfalt może pozostać na odcinku jezdni między ulicami Reja a Sienkiewicza. Zachować i uzupełnić trzeba również kamienne krawężniki, także w łukach, co będzie zgodne ze stanem historycznym. Bez zmian musi pozostać szerokość ulicy, pozostać mogą asfaltowe trasy rowerowe, zjazdy do posesji z kamienia naturalnego oraz chodniki z płyt ułożonych w karo.

Zobacz także

Wytyczne konserwatorskie dopuszczają wykonanie na Bydgoskiej wyniesionych skrzyżowań i przejść dla pieszych. Nie może ich być jednak za dużo. Według wojewódzkiego konserwatora zabytków trzeba je zaprojektować z kamiennej kostki rzędowej w szarym kolorze. Zaleca poszukiwanie innych rozwiązań, które spowolnią ruch samochodów na Bydgoskiej, ale będą mniej ingerować w historyczny bieg i nawierzchnię ulicy.

Wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków dotyczą także zieleni. Nie mogą ulec zwężeniu pasy przez nią zajmowane. Przewidziane są nowe nasadzenia drzew i pozostawienie tych już rosnących wzdłuż Bydgoskiej. Usunąć można okazy obumarłe lub zagrażające bezpieczeństwu ruchu.

Podczas projektowania remontu Bydgoskiej uwzględnione zostaną zebrane wiosną tego roku opinie i propozycje torunian w zakresie organizacji ruchu na Bydgoskiej. Przypomnijmy, że powstała wówczas koncepcja, w której przewidziano stworzenie wyniesionych przejść dla pieszych lub przejść i przejazdów dla rowerzystów jako alternatywę dla sygnalizacji świetlnych.

Warto przeczytać

Toruń. Będą konsultacje w sprawie remontu Bydgoskiej

To wszystko zostanie przypomniane i jeszcze raz omówione podczas konsultacji społecznych dotyczących remontu Bydgoskiej. Cieszyć się będą zapewne wielkim zainteresowaniem, nie zabraknie w ich trakcie emocji – tak było podczas wspomnianego opiniowania organizacji ruchu na tej ulicy. Szczególnie gorące wątki to kwestie dotyczące pieszych i ich bezpieczeństwa, parkowania samochodów i zieleni.

Opinie i uwagi będzie można przedstawić podczas spotkania konsultacyjnego zaplanowanego na sobotę 16 października o godzinie 11 w Centrum Targowym „PARK” przy Szosie Bydgoskiej 3. Oczywiście w jego trakcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa: uczestnicy spotkania zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa. Udział w nim należy wcześniej zgłosić - do piątku 15 października do godziny 15 pod nr. tel. 56 611 86 73 lub mailowo na adres [email protected]. Pod tym numerem i adresem swoje uwagi i propozycje mogą do 25 października przedstawić osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniu.

Z materiałami dotyczącymi remontu Bydgoskiej można zapoznać się na stronie internetowej konsultacje.torun.pl. Konsultacje organizuje i prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej UMT i Miejskim Zarządem Dróg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto