Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ubezpiecz mieszkanie

Ewa Budnik
Nawet najlepsze zabezpieczenia przed kradzieżą i zdarzeniami losowymi mieszkania mogą okazać się zawodne. Dlatego po prostu warto wydać trochę pieniędzy i ubezpieczyć mieszkanie.

Nawet najlepsze zabezpieczenia przed kradzieżą i zdarzeniami losowymi mieszkania mogą okazać się zawodne. Dlatego po prostu warto wydać trochę pieniędzy i ubezpieczyć mieszkanie.

Jak wynika z danych towarzystw ubezpieczeniowych Polacy ciągle niechętnie ubezpieczają swoje mieszkania i mienie. Jeśli już korzystają z takich możliwości to w ramach pakietów ubezpieczniowych - na przykład wykupują tanie ubezpieczenie mieszkania od kradzieży i zdarzeń losowych w pakiecie razem z ubezpieczeniem samochodu. Zazwyczaj składka takiego ubezpieczenia jest niższa, dlatego warto zapytać swojego ubezpieczyciela o pakiet w czasie podpisywania ubezpieczenia OC i AC.

Dwa rodzaje

Przede wszystkim pamiętajmy, że ubezpieczania dzielą się na dwa rodzaje: istnieją ubezpieczenia mienia i ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Pierwsze ma znaczenie dla ubezpieczonego jeśli padnie ofiarą zdarzenia losowego (dojdzie do zalania, powodzi, pożaru) oraz jeśli zostanie okradziony. Ubezpieczenie OC pokrywa koszty szkód wyrządzonych przed samego ubezpieczonego - np. pokryje koszt naprawy dachu samochodu, na który z mieszkania spadnie doniczka.

Zdarzenia losowe

Standardowe ubezpieczenia od zdarzeń losowych obejmują ubezpieczenie od ognia, uderzenia piorunu, zniszczeń wywołanych przez śnieg, grad, huragan, wybuch gazu, osunięcie ziemi, lawinę, nawet upadek samolotu. Polisa może również chronić przed uderzeniem pojazdu i dewastacją. W tym przypadku chodzi zwłaszcza o domy, wokół których biegną ruchliwe ulice. Wyższe składki pozwalają ubezpieczyć się także od następstw szkód wodno - kanalizacyjnych, aktów terroryzmu (także wandalizmu i umyślnego zniszczenia mienia przez osoby trzecie). Ważne jest także wykupienie ryzyka przepięcia. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które mają wysokiej klasy sprzęt komputerowy. W przypadku uszkodzenia sprzętu na skutek burzy, do pokrycia szkód przez ubezpieczyciela nie wystarczy polisa od uderzenia pioruna. Konieczne jest wykupienie właśnie dodatkowego ryzyka – tzw. ryzyka przepięcia. Wykupując takie ubezpieczenie sprawdźmy czy obejmuje ono tylko przypadki uderzenia pioruna, czy także przypadki zmiany napięcia w sieci.

Od kradzieży

Osobny rodzaj ubezpieczenia to ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem. Zazwyczaj towarzystwa wymagają spełnienia określonych wymogów. Potrzebne są odpowiednie zabezpieczenia - zamki w drzwiach, czasem kraty. Stan zabezpieczeń zazwyczaj sprawdza agent przed podpisaniem umowy.
Aby w pełni wykorzystać taką polisę trzeba pamiętać o zachowaniu wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Pamiętajmy o zamykaniu okien i drzwi, nie zostawianiu uchylonego nawet lufcika, ani żadnych okien w piwnicy. Jeśli dojdzie do włamania żaden ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania - uzna, że wina leżała po naszej stronie.

Osobne polisy

Warto wiedzieć, że polisa standardowego ubezpieczenia obejmuje dom mieszkalny wraz ze wszystkimi jego pomieszczeniami przynależnymi, np. garażem. Ewentualne odszkodowanie za uszkodzenie garażu zależy m.in. od jego wymiarów, materiału, z którego wykonane są ściany, dachu, roku budowy itp. Pozostałe budynki znajdujące się na posesji, ale nie przylegające bezpośrednio do domu mieszkalnego (wolnostojące) trzeba ubezpieczyć dodatkowo, opłacając wyższą składkę. Podobnie obiekty małej architektury, czyli na przykład ogrodzenia i bramy.
@Tekst:Oddzielnie ubezpieczyć trzeba zazwyczaj także elementy stałe w domu - sprzęt RTV, biżuterię, obrazy wartościowe. Sumę polisy ustala ubezpieczający, jednak w przypadku drogich dzieł sztuki czy luksusowej biżuterii wymagana jest wycena rzeczoznawcy i w zależności od zakresu ubezpieczenia ustala się wysokość składki.

Jaka suma?

Suma ubezpieczenia zależy od wartości domu czy mieszkania. Składka będzie wartością procentową od ustalonej sumy. Uwaga! Nie warto zaniżać wartości domu czy mieszkania, bo w przypadku nieszczęścia niższa będzie także suma wypłaconego odszkodowania! Zwykle to kwoty od 200 do 500 tys. zł, ale są i droższe polisy. Najkorzystniej dla klienta jest ubezpieczyć dom na wartość odtworzeniową. Dzięki temu mamy szanse kompletnie odtworzyć utracony majątek. Wypłacone na podstawie tej wartości odszkodowanie umożliwi jego ponowny zakup lub wytworzenie. Wyróżniamy jeszcze ubezpieczenie na wartość rzeczywistą budynku. Jest to wartość w stanie nowym, określona w dniu zawarcia umowy, pomniejszona o stopień zużycia budynku. Wpływ na stawkę ubezpieczeniową ma także położenie budynku. Domy położone np. przy dużych zbiornikach wodnych, rzekach czy lasach narażone są na większe ryzyko szkody, w związku z tym stawki dla nich są dużo wyższe i ustalane indywidualnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto