Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tym osobom nie przysługuje emerytura. Oni nie mogą liczyć na świadczenie! [lista - 17.05.2023]

KP
Brak emerytury na starość czy bardzo niskie świadczenia zagrażają wszystkim, którzy nigdy nie pracowali lub ich aktywność zawodowa była bardzo niska. Komu nie należy się emerytura?

Szczegóły na kolejnych slajdach >>>
Brak emerytury na starość czy bardzo niskie świadczenia zagrażają wszystkim, którzy nigdy nie pracowali lub ich aktywność zawodowa była bardzo niska. Komu nie należy się emerytura? Szczegóły na kolejnych slajdach >>>Archiwum PPG
Brak emerytury na starość. Komu nie przysługuje świadczenie? Choć w Polsce staż pracy wpływa na wysokość emerytury, nie jest warunkiem jej uzyskania. Bardzo niskie świadczenie lub całkowity brak emerytury grozi osobom, które nigdy nie pracowały albo mają bardzo krótki staż pracy.

Brak emerytury na starość. Komu nie przysługuje świadczenie?

Komu nie należy się emerytura? Zgodnie z przepisami prawa, brak określonej liczby przepracowanych lat nie jest przeszkodą do uzyskania emerytury. Konieczne za to jest osiągnięcie wieku emerytalnego. W Polsce do pobierania świadczenia uprawione są kobiety po 60., a mężczyźni po 65. roku życia. Nie istnieje wymagalny, minimalny staż ubezpieczeniowy. Niestety są seniorzy, których dotyczy całkowity brak emerytury. W jakim przypadku nie można dostać świadczenia?

Emerytury z pewnością nie dostaną osoby, które na swoim koncie emerytalnym nie nagromadziły żadnych składek. To działa w przypadku zerowego stażu pracy lub bardzo krótkiego. Jak wskazują przepisy prawa, emerytura dla osób, które nie pracowały jest możliwa jedynie w wyjątkowych przypadkach.

Emerytura specjalna przysługuje:

  • osobom, które nie ze swojej winy nie mogły podjąć aktywności zawodowej
  • osobom, które wykażą, że nie miały sposobności podjąć pracy

Wielkość takiej emerytury jest zazwyczaj równa wysokości świadczenia minimalnego.

Przeczytaj także: Takie badania może zlecić lekarz rodzinny. Te badania możesz wykonać za darmo z NFZ. Mamy pełną listę!

Te osoby nie dostaną emerytury. Zobacz, komu nie przysługuje świadczenie emerytalne!

Od czego zależy wysokość emerytury? Przede wszystkim od emerytalnego kapitału zgromadzonego na koncie. Zgodnie z algorytmem obliczania wysokości emerytury, im dłużej ubezpieczony pozostaje na rynku pracy, a przy tym odprowadza składki, tym więcej środków uzbiera na swoją przyszłą emeryturę.

By sprawdzić wysokość emerytury warto skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie ZUS. Wpisanie odpowiednich danych otrzymamy wartość świadczenia brutto. Ponadto kwotę przyszłej emerytury można sprawdzić, składając specjalny wniosek do ZUS-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto