Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy obiekty Twierdzy Toruń na wynajem. W weekend zwiedzanie z okazji święta twierdzy

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
W niedzielę będzie można zwiedzić m.in. Fort XV przy ul. Rypińskiej
W niedzielę będzie można zwiedzić m.in. Fort XV przy ul. Rypińskiej Grzegorz Olkowski
W weekend odbędzie się święto Twierdzy Toruń, w trakcie którego miłośnicy historii będą mieli okazję zwiedzić m.in. forty artyleryjskie. Trzy obiekty dawnej twierdzy można natomiast wynająć.

Obejrzyj: Co jest hitem szkolnych wycieczek po Toruniu?

od 16 lat

Dawna Twierdza Toruń to nie tylko forty, najbardziej okazałe i rozpoznawalne. W końcówce XIX wieku powstały też m.in. liczne schrony, baterie artyleryjskie, ziemne i pancerne. I choć nie wszystkie z nich przetrwały do naszych czasów, do dziś wciąż istnieje około 150 obiektów. Ich stan i status bywa różny - niektóre z nich są zadbane i udostępnione do zwiedzania przez turystów, inne pełnią funkcje użytkowe, jeszcze inne, niestety, pozostają zaniedbane.

Część obiektów twierdzy jest dziś w rękach prywatnych, ale wieloma z nich administruje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który przy okazji kolejnych przetargów regularnie oferuje je na wynajem. - Obecnie w obiektach Twierdzy Toruń lokale wynajmuje pięćdziesięciu siedmiu najemców. Ponadto na trzy lokale jest ogłoszony przetarg - powiedziała Dorota Benz-Kostrzewska, rzecznik ZGM w Toruniu.

Co można wynająć obecnie? 31 maja ZGM ogłosił przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i garaży murowanych, który odbędzie się 16 czerwca. W ramach przetargu istnieje możliwość wynajęcia schronu przy ul. Stamirowskiego na Podgórzu. Wcześniejszy przetarg, z początku ubiegłego miesiąca, dał szansę na wynajęcie obiektów twierdzy przy ul. Kanałowej i Polnej.

Polecamy

Co dalej z Przyczółkiem Mostowym?

W ubiegłym roku nasza redakcja informowała, że na terenie Przyczółka Mostowego (C-91), jednego z najstarszych toruńskich fortów, swoją produkcję zakończyła toruńska fabryka serów, przez lata znana jako Lacpol, a w ostatnich latach przejęta przez grupę Polmlek. Fabryka komentarza odmówiła, ale pytanie o przyszłość obiektu pozostało. Jak się okazuje, formalnie jego status się nie zmienił.

- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu administruje częścią fortu C-91 przy ul. Podgórskiej 6/10 o powierzchni 238 m2. Przedmiotowa część jest najmowana przez fabrykę P.H.Z.S.M. „Lacpol” Sp. z o.o., która zaprzestała na chwile obecną produkcji na przedmiotowym terenie. Pozostała część fortu, jak i budynków znajdujących się na terenie, nie jest administrowana przez ZGM i posiada innego właściciela - powiedziała Dorota Benz-Kostrzewska.

Polecamy

W weekend święto Twierdzy Toruń

Wielkimi krokami zbliżają się natomiast obchody święta Twierdzy Toruń, w trakcie którego będzie można zwiedzić m.in. forty IV, VI, VII, XIV i XV, nie zabraknie też rajdu rowerowego po obiektach twierdzy.

- Im więcej i częściej będziemy te obiekty zwiedzać, tym większa jest szansa, że będą one bezpieczne, bo wiadomo, że przy ludziach nikt nie będzie ich okradał. Ważne jest jednak także uświadamianie. Trzeba podkreślać, że fortyfikacje to nasze dziedzictwo, które wprawdzie zostało zbudowane w większości przez zaborcę, ale jednak zaborca działał wówczas w interesie obrony miasta. Być może to dzięki fortyfikacjom w czasie I wojny światowej Toruń nie był atakowany przez wojska podchodzące pod miasto? Wprawdzie przy ówczesnym schemacie ataku XIX-wieczne forty na pewno by już nie pomogły, ale atakujący mogli zdawać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli te fortyfikacje są już stare, to jednak są, więc do zdobycia miasta będzie trzeba nieco większych środków. Nie jesteśmy w stanie tego dokładnie powiedzieć, ale mogło tak być. Warto też pamiętać, że nasz zespół forteczny jest o tyle istotny, że jest jedynym zespołem po tej stronie Cesarstwa Niemieckiego, który był oddalony od granicy z wrogiem o zaledwie 15-20 km. W czasie jego budowy brano więc pod uwagę sytuację, że Rosjanie mogą zaatakować w każdej chwili. Dzięki temu mamy dużą różnorodność obiektów - forty artyleryjskie, jedyny w tej części cesarstwa fort pancerny, dwie najnowocześniejsze baterie artyleryjskie wykonane już całkowicie w technologii betonowej, a dodatkowo także dwa wysunięte na przedpole twierdzy zespoły umocnień polowych, zwykle wykonywane dopiero w momencie ogłoszenia mobilizacji, a w Toruniu wykonane zawczasu. Twierdza była więc gotowa na ewentualne "niespodzianki" ze strony Rosjan - powiedział Adam Kowalkowski z Muzeum Twierdzy Toruń.

Zakończeniem obchodów święta Twierdzy Toruń będzie ognisko z kiełbaskami, które odbędzie się w niedzielę o 18 na terenie fortu IV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto