Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruńskie szkoły średnie i branżowe rozpoczęły nabór uzupełniający. Gdzie są wolne miejsca?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
X LO należy do szkół najchętniej wybieranych przez absolwentów toruńskich podstawówek
X LO należy do szkół najchętniej wybieranych przez absolwentów toruńskich podstawówek Jacek Smarz
Rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2021/2022 do klas pierwszych w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto Toruń.

Zobacz wideo: Abonament RTV - pojawiły się nowe zasady i... zapłacimy więcej

Ci, którzy nie dostali się do szkół wybranych w pierwszej kolejności, mają do dyspozycji różnorodną ofertę. Czeka na nich 256 miejsc w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych pierwszego stopnia. (Uwaga, to dane z 2 sierpnia, według elektronicznego systemu naboru, który jest na bieżąco aktualizowany!).

Toruń. Wolne miejsca nawet w IV LO

W liceach ogólnokształcących we wtorek w południe było jeszcze 110 miejsc do dyspozycji. 6 z nich oferowało IV LO przy ul. Warszawskiej, szkoła, która od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach najlepszych ogólniaków. W tej liczbie znalazły się 2 miejsca w klasie dla uczniów o szczególnych predyspozycjach do przedmiotów ścisłych. Klasa jest kontynuacją idei prof. Leona Jeśmanowicza, który wiele lat temu stworzył w Toruniu, w oparciu o współpracę z UMK, oddzielną ścieżkę kształcenia matematycznych talentów. Jak przypomina dyrektorka IV LO Małgorzata Białek, kandydaci do tej klasy muszą przejść sprawdzian predyspozycji matematycznych bądź złożyć dokument zaświadczający, że są laureatami lub finalistami olimpiad i konkursów - matematycznych, fizycznych czy informatycznych.

Polecamy

Zdolności, tym razem sportowe, muszą mieć kandydaci do klas o profilu sportowym w XIII LO przy ul. Targowej (19 wolnych miejsc) i w VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej (15 miejsc).

W „ósemce” wolnych było wczoraj też 14 miejsc w klasach ogólnodostępnych. Tyle samo osób przyjmie jeszcze II LO przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich. Na 16 kandydatów czekało VII LO przy ul. Batorego. Wolne miejsca były również w III LO przy Raszei (8 miejsc), VI LO przy Wojska Polskiego (też 8) i w IX LO przy Rydygiera (10).

Toruńskie szkoły techniczne czekają na pierwszoklasistów

W prawie 30 toruńskich średnich szkołach technicznych na pierwszoklasistów czeka w sumie 91 miejsc. Najwięcej, 8, oferuje Zespół Szkół Inżynierii Środowiska w klasie o profilu "technik energetyk". W tej samej szkole 7 miejsc czeka na przyszłych techników architektury krajobrazu, są też pojedyncze miejsca w innych klasach.

Polecamy

Do 7 kandydatów na techników informatyków zaproszenie kieruje Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych, który ma też pojedyncze „wakaty” w klasach o profilach: technik elektronik, elektryk, mechatronik, programista. Po 7 osób do trzech klas - geodezyjnej, logistycznej i teleinformatycznej - przyjmie Zespół Szkół Technicznych przy ul. Legionów.

Po jednym wolnym miejscu zostało w ZSOiT przy Targowej w klasie „technik reklamy”, w „Samochodówce” w klasie „technik transportu drogowego”, a w Zespole Szkół Ekonomicznych w klasach „technik rachunkowości” i „technik handlowiec”.

Toruń. Ile wolnych miejsc w szkołach branżowych?

Szkoły branżowe pierwszego stopnia oferują 55 wolnych miejsc. Aż 13 z nich czeka na przyszłych cukierników w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy Osikowej. Ta sama szkoła przyjmie też jeszcze 3 kandydatów do zawodu kucharza.
Zespół Szkół Samochodowych zaprasza 9 chętnych do zawodu kierowcy mechanika i tyluż do klasy o specjalności „elektromechanik pojazdów samochodowych”. Jedno wolne miejsce zostało w klasie o profilu „mechanik pojazdów samochodowych”. 10 miejsc jest w Zespole Szkół Ekonomicznych dla przyszłych fryzjerów. ZSMEiE ma po 5 miejsc na profilach „mechatronik” i „elektryk”.

Polecamy

Cztery dni na decyzję

Wnioski o przyjęcie na wolne miejsca można składać do godz. 15 w czwartek 5 sierpnia. Listy przyjętych ogłoszone zostaną 16 sierpnia. Już dzień później, od 17 sierpnia (do godz. 15 w piątek 20 sierpnia) będzie można potwierdzić chęć uczenia się w danej placówce. W tym celu należy przedłożyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (o ile nie zostały złożone wraz z wnioskiem). Szkoły zawodowe wymagają również zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
Ostateczne listy przyjętych mają być znane 23 sierpnia.

Było w czym wybierać

Jak pisaliśmy, na rok szkolny 2021/2022 miasto przygotowało w sumie 2782 miejsca w 90 oddziałach. Najwięcej w liceach ogólnokształcących - 1492 miejsca w 47 pierwszych klasach. Technika gotowe były przyjąć 990 kandydatów do 33 oddziałów, natomiast szkoły branżowe pierwszego stopnia - 300 chętnych do 10 oddziałów.

Tradycyjnie najbardziej oblegano licea. Na przykład w X LO o 224 miejsca ubiegało się 380 chętnych, a w I LO do 160 miejsc pretendowało 273 kandydatów. Także w IV LO chętnych było więcej niż miejsc - 200 na 160, dokładnie tylu, ilu w V LO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto