Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruński piernik wraca do domu. Wkrótce otwarcie muzeum w byłej fabryce pierników

Kamil Pik
Barbara Kukowicz - Wirowska przy zabytkowym piecu
Barbara Kukowicz - Wirowska przy zabytkowym piecu Grzegorz Olkowski
Przy ulicy Strumykowej, w budynku dawnej fabryki pierników Gustawa Weesego, już w czerwcu otwarty zostanie nowy oddział Muzeum Okręgowego.

Toruński piernik wraca do domu. Wkrótce otwarcie muzeum w byłej fabryce pierników

Muzeum Toruńskiego Piernika, bo tak się będzie nazywała ta placówka, ma zostać udostępniona zwiedzającym na czerwcowe Dni Torunia. Inwestycja kosztowała prawie 4,8 miliona złotych i zapowiada się interesująco.
Dotychczas zabytkowe eksponaty, związane z toruńskimi tradycjami piernikarskimi można było oglądać w piwnicach Domu Kopernika. Teraz będą one miały własny dom, w którym otrzymają należne im, godne miejsce.

Zrób to sam
- Nasza ekspozycja jest tak zaplanowana, że można poznać piernik w bardzo szerokim spektrum i z wykorzystaniem różnych zmysłów - wyjaśnia oprowadzająca nas po placówce Anna Kornelia Jędrzejewska z toruńskiego Muzeum Okręgowego. - W muzeum przewidzieliśmy również rozwiązania multimedialne. Nie chcemy jednak, aby przyćmiły one główne atrakcje. Będą jedynie uzupełnieniem dla eksponatów.

Po wejściu do budynku zwiedzający będą mogli zapoznać się z krótkim filmem, przedstawiającym pochodzenie nazwy piernik i prezentującym najciekawsze legendy, związane z piernikową tematyką.

Na parterze budynku będzie też można wkroczyć w "Zmysłowy świat piernika". Tutaj goście muzeum doświadczą wszystkimi zmysłami przypraw i innych piernikowych składników. Ważną częścią tego działu będzie także sala wypieku, w której według tradycyjnych receptur, własnoręcznie wykonamy pierniki.

Historia w piwnicy
"Piernikowe korzenie - od formy do pieca" - to właśnie pod tym szyldem na najniższym poziomie budynku zaplanowano prezentację najstarszych eksponatów. Te najstarsze pochodzą sprzed XVIII wieku. Wchodzących gości będzie tam witać kramarka w swoim kramie z piernikami. Znajdą się tutaj także warsztat piernikarski i snycerski. Dalej zaś zobaczymy zabytkowe piece piernikarskie i bardziej współczesną fabryczną linię produkcyjną pierników. Piwniczna część ekspozycji pozwoli zatem zobaczyć, jak wyglądała produkcja piernika od czasów średniowiecznych po współczesność.

Nie zabraknie tu również dawnych form do pierników. - Posiadamy jedną z najbogatszych kolekcji form piernikowych w Polsce. Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku - mówi Barbara Kukowicz-Wirowska, kierownik Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa Muzeum Okręgowego.

- Form mamy prawie 300. Do najciekawszych można zaliczyć "katarzynkę", "karetę" czy "herb Torunia". Są też takie, które przedstawiają postaci zarówno biblijne, jak i te z rozmaitych legend pochodzące - dodaje Anna Kornelia Jędrzejewska.

Co ciekawe, toruńskie tradycje piernikarskie są dużo starsze niż najstarszy zachowany przepis. - Pierwszy zachowany przepis na pierniki toruńskie pochodzi z XVIII wieku. Pierwsze informacje zaś o ich wypiekaniu w naszym mieście pochodzą z wieku XIV. Wygląda więc na to, że przez długie lata receptura była przekazywana ustnie - zdradza pani Anna Kornelia.

Piernik w społeczeństwie
Ostatnie piętro muzeum przeznaczono na zaprezentowanie piernika w nieco bardziej socjologicznym ujęciu.
Tutaj przekonamy się, jaką rolę spełniały pierniki na co dzień na ulicach Torunia i w domach torunian. Zobaczymy tu m. in. odtworzony sklep z zabytkową kryształową witryną, domową kuchnię, w której wypiekano pierniki, czy gabinet właściciela fabryki pierników, w którym posłuchamy Gustawa Weesego.

Pozostaje zatem z niecierpliwością czekać na dzień otwarcia nowej muzealnej placówki w Toruniu. Tym bardziej że samo otwarcie zapewne będzie wyjątkowym wydarzeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto