Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruński Festiwal Nauki pełen atrakcji. Tym razem pod znakiem Kopernika

opr. wixad
Przed ubiegłoroczną edycją Festiwalu, rada programowa przeprowadziła konsultacje oraz zleciła badania ankietowe wśród organizatorów wydarzeń, uwzględniając opinie odbiorców. Na podstawie zebranych wyników wypracowano nową formułę Festiwalu, złożoną z bloków tematycznych, które – by uniknąć rozproszenia – skupione są w kilku strefach. Tak też będzie i w tym roku.
Przed ubiegłoroczną edycją Festiwalu, rada programowa przeprowadziła konsultacje oraz zleciła badania ankietowe wśród organizatorów wydarzeń, uwzględniając opinie odbiorców. Na podstawie zebranych wyników wypracowano nową formułę Festiwalu, złożoną z bloków tematycznych, które – by uniknąć rozproszenia – skupione są w kilku strefach. Tak też będzie i w tym roku. Adam Willma
Ponad 100 imprez w pięciu strefach oraz 15 blokach tematycznych – program 21. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki tradycyjnie odznacza się obfitością i różnorodnością popularnonaukowych wydarzeń.

Obejrzyj wideo: Wystawa pamiątek kopernikańskich

od 16 lat

XXI edycja Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki rozpocznie się w sobotę 22 kwietnia i potrwa do poniedziałku 24 kwietnia. Program złożony jest z 15 bloków tematycznych.

"Nietoperz" na przywitanie
Na otwarcie zaplanowano ucztę muzyczną . W sobotę 22 kwietnia o 18.00 w Auli UMK zaprezentowana zostanie operetka Johanna Straussa "Zemsta nietoperza".  Spektakl przygotowali studenci wydziałów wokalno-aktorskiego i instrumentalnego bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Wszystko obraca się wokół Kopernika
- W tym roku wszystko obraca się wokół Mikołaja Kopernika – zapowiedział podczas specjalnej konferencji prasowej prorektor UMK prof. Włodzimierz Jaskólski. - Gdy popatrzymy na jego dzieło mamy w nim mini festiwal nauki. Jest astronomia, ekonomia, medycyna zarządzanie, prawo i parę innych rzeczy. Tegoroczny festiwal, który odbywa się pod hasłem „Pięć wieków po Koperniku” odnosi się do wielkiego torunianina.
Spośród 113 do wiele nawiązuje do Kopernika. Tak jest m.in. w przypadku bloku "Jaskinia mądrości" - cyklu krótkich wykładów popularnonaukowych. Dzieci w towarzystwie chemików zastanowią się, co robił mały Kopernik, gdy padał deszcz. Licealiści spróbują wykreować filmowy kosmos, a następnie przyjrzą się ziemskiej hydrosferze okiem satelity. Chętnych w każdym wieku czeka zaś turniej zagadek "Logika u Kopernika", zaplanowany w formacie telewizyjnego quizu "Postaw na milion". Poznamy Kopernika jako prawnika, chemicy nawiążą do dzieła "O obrotach sfer niebieskich", a matematycy sprawdzą, jakie gotyckie ornamenty kryje fasada domu astronoma. Młodzież zaprojektuje wielkoformatowy szablon z wizerunkiem Kopernika w nurcie street artu, a całe rodziny wezmą udział w terenowej grze, w której poszukiwać będą zaginionego rękopisu Kopernika. Astronomowie opowiedzą nam o nowych planetach – wspólnie zastanowimy się, czy spodobałyby się Kopernikowi.
Będzie też można "przenieść się w czasie" – z archeologami poznamy średniowiecznych rzemieślników i wojowników, a z historykami pospacerujemy ulicą sprzed wieków, wysłuchamy także utworów znanych i lubianych w czasach Kopernika.

Tym razem w blokach tematycznych

Przed ubiegłoroczną edycją Festiwalu, rada programowa przeprowadziła konsultacje oraz zleciła badania ankietowe wśród organizatorów wydarzeń, uwzględniając opinie odbiorców. Na podstawie zebranych wyników wypracowano nową formułę Festiwalu, złożoną z bloków tematycznych, które – by uniknąć rozproszenia – skupione są w kilku strefach. Tak też będzie i w tym roku.

Festiwal ulokowano w pięciu strefach: kampusie akademickim na Bielanach (poniedziałek 24 kwietnia), Podgórzu (sobota 22 kwietnia), Starówce (sobota 22 kwietnia), Wydziale Sztuk Pięknych (sobota i poniedziałek, 22 i 24 kwietnia). Ostatni cykl odbędzie się w Młynie Wiedzy i Kultury (niedziela 23 kwietnia), a jego gospodarzami będą Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.
W ramach stref zaprezentowane zostaną bloki tematyczne – w każdym z nich znajdziemy imprezy powiązane poruszanymi zagadnieniami oraz formą.

Bezpłatnie, ale warto dopilnować
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na część z nich, takich jak warsztaty, kameralne pokazy i spotkania, obowiązują jednak elektroniczne zapisy (rejestracja możliwa od godz. 15 w piątek 14 kwietnia).
Aby zarejestrować się na wybraną imprezę, należy założyć konto na stronie www.festiwal.torun.pl/zaloguj i zalogować się. Przy zapisach na konkretne wydarzenie pojawi się informacja o liczbie wolnych miejsc i limicie bezpłatnych biletów, które można wygenerować z systemu podczas jednej sesji. Bilety wysyłane są mailem, można będzie je też znaleźć na swoim festiwalowym koncie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto