Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruńska starówka już po remoncie

UM Torunia
Toruńska starówka już po remoncie
Toruńska starówka już po remoncie UM Torunia
9 toruńskich zabytków zostało odnowionych dzięki funduszom unijnym i współpracy 7 partnerów projektu.

Toruńska starówka już po remoncie

W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu podsumowano 12 czerwca 2014 r. zakończony niedawno projekt „Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO", realizowany od 2008 roku przez miasto i 6 partnerów – instytucje administrujące obiektami zabytkowymi. Dzięki dobrej współpracy uczestników projektu, wyłożeniu przez nich wkładu własnego oraz wspólnej aplikacji o środki unijne, w krótkim czasie udało się w Toruniu zrealizować zakres prac konserwatorskich o wartości blisko 36 mln zł. Odnowione zostały gotyckie mury obronne, elewacje bram i baszt miejskich, kościoły i budynki muzealne.

- Było to przedsięwzięcie niebywale złożone i ambitne, a także obarczone wieloma ryzykami. Ale przecież spełniliśmy wszystkie zamierzenia! W jakże krótki czasie – bo w ciągu sześciu lat - przygotowaliśmy projekt i przywróciliśmy blask lub tchnęliśmy nowe życie w 9 wybranych obiektów toruńskiej starówki. Było to możliwe dzięki porozumieniu siedmiu różnych, ale ufających sobie toruńskich instytucji - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas konferencji naukowej podsumowującej projekt uhonorowano dyplomami osoby zasłużone dla realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia. Prezydent Michał Zaleski wręczył też dwie Statuetki Herbu Torunia: ks. biskupowi Andrzejowi Suskiemu za uczestnictwo w projekcie kurii diecezjalnej oarz kilku toruńskich parafii oraz Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanowi Zdrojewskiemu – na ręce reprezentującego go na konferencji radcy**Dariusza Jankowskiego **(na zdjęciu powyżej z lewej) – za przyznanie Toruniowi funduszy unijnych na realizację programu.

W części naukowej konferencji goście obejrzeli prezentacje na temat odnowionych obiektów i pozyskiwania funduszy unijnych, a także film promujący projekt "Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO". Po południu goście konferencji mieli okazję zwiedzić odnowione zabytki.

W ramach projektu zostały wykonane następujące prace:

  • Konserwacja kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • Prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju korpusu nawowego i wnętrza kaplic kościoła katedralnego
  • Konserwacja i restauracja kościoła o.o. Jezuitów p.w. Ducha Świętego
  • Adaptacja Kamienicy Mieszczańskiej przy ul. Żeglarskiej na Muzeum Diecezjalne
  • Konserwacja kościoła św. Jakuba
  • Kompleksowe prace konserwatorsko-remontowe ceglanych murów obronnych, elewacji bram i baszt miejskich
  • Rewitalizacja Kamienicy pod Gwiazdą i zagospodarowanie działki
  • Modernizacja Domu Kopernika
  • Prace konserwatorskie i adaptacja na cele muzealne budynku przy ul. Św. Jakuba 20A

Przy realizacji tych zadań partnerami Gminy Miasta Toruń (lidera projektu) były: Muzeum Okręgowe, Kuria Diecezjalna Toruńska, Katedralna Parafia Rzymsko-Katolicka św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła, Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Wniebowzięcia NMP i bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Jakuba Apostoła, Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego. Projekt był realizowany w latach 2008-2014 r., a umowa o unijne dofinansowanie została podpisana z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego 5 lutego 2010 r.

Toruński zespół staromiejski to jeden z najcenniejszych, w pełni autentycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. W 1997 roku został wpisany na prestiżową listę najcenniejszych miejsc zabytkowych na świecie - Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Unikatowy, prawie niezmieniony układ przestrzenny Starego i Nowego Miasta z ruinami zamku krzyżackiego, otoczony murami obronnymi, wypełniają kościoły reprezentujące rozwiązania konstrukcyjne i doskonałość gotyckiej architektury ceglanej w Europie, kościoły reformatorskie oraz zdobione klasycystyczne i secesyjne kamienice. To bezcenne dziedzictwo, przyciągające co roku do Torunia 1,6 mln turystów, było zawsze przedmiotem troski samorządu i mieszkańców. Co roku miasto przeznaczało na odnowę zabytków około 2 mln zł. Dzięki funduszom unijnym można było przyspieszyć te prace i zrealizować ich znacznie większy zakres w krótkim czasie.

Warto podkreślić, że projekt "Toruńska Starówka" jest to jedyne w Polsce przedsięwzięcie zrealizowane w partnerstwie siedmiu podmiotów w ramach Działania 11.1 (Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym) Priorytetu XI (Kultura i dziedzictwo kulturowe) Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto