Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruńska SP nr 14 będzie nosić imię Błękitnej Armii. Sztandar dla szkoły ufundowała Polonia amerykańska

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
W ceglanym budynku przy ul. Hallera szkoła funkcjonuje od 1948 roku. W związku z dynamicznym rozwojem lewobrzeża kompleks gmachów SP nr 14 wciąż jest rozbudowywany
W ceglanym budynku przy ul. Hallera szkoła funkcjonuje od 1948 roku. W związku z dynamicznym rozwojem lewobrzeża kompleks gmachów SP nr 14 wciąż jest rozbudowywany Jacek Smarz
4 tys. dolarów USA dostała Szkoła Podstawowa nr 14 z ul. Hallera w Toruniu, żeby sfinansować zakup swojego pierwszego sztandaru. Tę hojną donację przekazało placówce Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. W piątek w podstawówce odbędzie się uroczystość nadania imienia Błękitnej Armii. W ceremonii udział wezmą zaprzyjaźnieni goście ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.

Społeczność toruńskiej "czternastki" od 2019 roku przygotowuje się do nadania imienia swojej szkole. W czerwcu trzy lata temu uczniowie, nauczyciele i rodzice zdecydowali, że idealnym patronem dla tej jednej z największych w mieście podstawówek będzie Błękitna Armia, której założycielem i dowódcą był generał Józef Haller. Pierwotnie uroczystość miała się odbyć 4 czerwca 2020 roku, w dniu 60. rocznicy śmierci generała Józefa Hallera. Bardzo ważny był też sam rok 2020, czyli setna rocznica przyłączenia Torunia do Wolnej Polski. To właśnie dzięki Hallerowi i jego Błękitnej Armii 18 stycznia 1920 roku Toruń powrócił do Macierzy.

- Niestety, z naszych planów wtedy nic nie wyszło. Wszystko zniweczyła pandemia. Teraz wreszcie mamy szansę, by uroczyście powołać naszego patrona. Zrobimy to w piątek - mówi Ireneusz Woźniak, dyrektor SP nr 14. - Ze względu na obostrzenia sanitarne nie możemy zaprosić całej szkolnej społeczności, ale zdecydowaliśmy się uroczystość transmitować w sieci. Dzięki temu wszyscy będą mogli w niej uczestniczyć.

Polecamy

Pomoc przyszła z Ameryki

Uczniowie toruńskiej "czternastki" dokładnie poznali historię Błękitnej Armii i generała Józefa Hallera. Brali udział w konkursach i quizach, którym patronował Instytut Pamięci Narodowej. Byli na wycieczce w Krakowie, gdzie odwiedzili miejsca związane z dowódcą Błękitnej Armii. Brali też udział w grze terenowej, która miała im uświadomić doniosłą rolę ich patrona w historii.
W tym samym czasie dyrektor szkoły wraz ze swoimi nauczycielami intensywnie zastanawiali się, jak powinien wyglądać szkolny sztandar. Dostępne w sieci i bibliotekach materiały były na tyle skąpe, że grono pedagogiczne "czternastki" znalazło się w kropce. Wtedy z pomocą przyszli im pracownicy oddziału IPN w Rzeszowie, którzy nakierowali dyrektora Ireneusza Woźniaka na Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

- Napisałem do nich e-mail prosząc o jakieś zdigitalizowane źródło, które mogłoby być dla nas inspiracją do zaprojektowania sztandaru. Wyjaśniłem, po co nam to wszystko potrzebne - opowiada dyrektor. - W odpowiedzi dostałem gotowy projekt sztandaru oraz obietnicę, że to stowarzyszenie weźmie na siebie ciężar sfinansowania sztandaru. Przesłano nam na ten cel 4 tys. dolarów amerykańskich.

Polecamy

Z Nowego Jorku do Torunia

Sztandar jest już gotowy. Został uszyty według pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych projektu w specjalistycznej firmie w Piotrkowie Trybunalskim. Co więcej, delegacja darczyńców zza oceanu weźmie udział w piątkowych uroczystościach nadania imienia w Szkole Podstawowej nr 14.

- To będą wyjątkowi goście, na których z niecierpliwością czekamy. Z Nowego Jorku do Torunia przyjadą dwie osoby, które nigdy nie były w tej części Polski. Chcemy im pokazać miasto, jego zabytki, chcemy, żeby zobaczyli naszą szkołę i poznali uczniów - dodaje dyrektor Woźniak.

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) to najstarsza w świecie niezależna, samopomocowa organizacja byłych polskich żołnierzy działająca nieprzerwanie od 1921 roku. Kwatera główna znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie w należącym do Okręgu 2. SWAP "Domu Weterana Polskiego" przy 119 East 15th Street. Mieści się tu również organizacyjne archiwum i powstałe w 1996 roku Muzeum Tradycji Oręża Polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto