Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń: Złote, Srebrne i Brązowe Żaby rozdane. Zakończył się 29. EnergaCAMERIMAGE

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
29. edycja EnergaCAMERIMAGE zakończyła się w sobotę na toruńskich Jordankach
29. edycja EnergaCAMERIMAGE zakończyła się w sobotę na toruńskich Jordankach Jacek Smarz
Film "C'mon, C'mon" i jego twórcy to laureaci Złotej Żaby w konkursie głównym 29. EnergaCAMERIMAGE, który w sobotę zakończył się w Toruniu. Srebrną statuetką jurorzy nagrodzili operatora Bruno Delbonnela za produkcję "Tragedia Makbeta". Brązowa Żaba powędrowała do Greiga Frasera, autora zdjęć do filmu "Diuna" w reżyserii Denisa Villeneuve W konkursie polskich produkcji główną nagrodę otrzymali twórcy "Hiacynta".

Zobacz wideo: Morsowanie dla każdego? Niektórzy muszą uważać!

29.edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE właśnie dobiegła końca. Kilkugodzinna gala zamknięcia odbyła się w sobotę, 20 listopada w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

- W ramach tegorocznej edycji festiwalu obejrzeliśmy dokładnie 231 filmów zaprezentowanych w ramach konkursów, a także innych przeglądów i prezentacji. Było to 126 filmów fabularnych, 41 dokumentów, 34 etiudy, 20 teledysków i 10 seriali. Filmy były oceniane przez 10 składów jurorskich, w których łącznie zasiadało 33 twórców. Po raz piąty również na Festiwalu obecne było trzyosobowe Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI oceniające filmy Konkursu Głównego – podsumowała na wstępie ceremonii zamknięcia festiwalu prowadząca Agata Konarska.

Żaby zostały rozdane

Toruński festiwal to nie tylko wielkie święto światowego kina, ale także walka o prestiżowe nagrody między innymi w konkursie głównym, konkursie debiutów operatorskich, konkursie debiutów reżyserskich, konkursie filmów polskich oraz konkursie długometrażowych filmów dokumentalnych.

W tym roku po raz trzeci w trakcie EnergaCAMERIMAGE zorganizowany został konkurs dla publiczności, dzięki któremu widzowie mogli wybrać najlepszy film spośród wszystkich prezentowanych podczas tej edycji. Zdecydowali głosując za pośredncitwem specjalnej aplikacji, że najlepszym filmem EnergaCAMERIMAGE 2021 jest film „C'mon, C'mon”, ze zdjęciami Robby’ego Ryana i w reżyserii Mike’a Millsa. Taki sam był werdykt jury w konkursie głównym.

Zdobywca Złotej Żaby Irlandczyk Robbie Ryan nie był obecny na gali zakończenia festiwalu, ale zabrał głos przez internet.

- O kurczę, to niesamowite wieści. Kręcę teraz film w Budapeszcie i nie mogę podróżować z racji obostrzeń covidowych. Chciałbym być razem z wami i wypić "wściekłego psa" na uspokojenie emocji. Jestem niezwykle dumny z tej nagrody. Dziękuję - powiedział zwycięzca konkursu głównego.

Srebrną Żabę otrzymał w sobotę Bruno Delbonnel za zdjęcia do filmu "Tragedia Makbeta". Tę produkcję pokazano na gali otwarcia festiwalu.

Brązową Żabę otrzymał Greig Fraser za zdjęcia do filmu "Diuna" w reżyserii Denisa Villeneuve.

- EnergaCAMERIMAGE to dla mnie najważniejszy punkt na trasie festiwalowej. Chciałem podziękować innym autorom zdjęć filmowych, którzy pomogli mi w pracy nad tym filmem - mówił Greig Fraser.

Nagrody specjalne i laury dla Polaków

W konkursie filmów polskich zwyciężył operator Piotr Sobociński za zdjęcia do "Hiacynta" w reżyserii Piotra Domalewskiego.

- To nasz trzeci film razem. Być może kiedyś się załapiemy na nagrodę za duet - powiedział Sobociński. - Chciałem podziękować całej ekipie filmu, ale przede wszystkim całemu teamowi operatorskiemu. Historia zatacza koło. Niestety wiele z tego filmu jest aktualne dzisiaj. To jest smutne. Mam dwie córeczki i chciałbym im tę nagrodę zadedykować oraz mam nadzieję, że będą mogły żyć w kraju, w którym wszyscy są równi.

W sobotę w Toruniu rozdano też nagrody specjalne. Za całokształt twórczości otrzymał ją niemiecki operator filmowy Jost Vacano, autor zdjęć m.in. do "Pamięci absolutnej", "Niekończącej się opowieści" czy "Okrętu".

- Chciałem podziękować wielu osobom: rodzicom, dziadkom, moim kolegom. Po części byłem politykiem walcząc o prawa dla autorów zdjęć filmowym - o prawa wasze, jak i moje. Jestem dumny ze swoich osiągnięć zarówno na polu filmowym, jak i politycznym w tym zakresie. Sądzę, że ta nagroda jest docenieniem działalności w obu tych sferach - mówił Vacano.

Denis Villeneuve odebrał nagrodę specjalną za osiągnięcia w reżyserii.

- To wielki honor odebrać nagrodę w kraju, który wydał wielu wspaniałych twórców kina. Sławomir Idziak i Krzysztof Kieślowski byli moimi bohaterami w czasach studenckich i wywarli ogromny wpływ na mój rozwój. To oni uzmysłowili mi, jak powinna wyglądać współpraca na linii reżyser-operator - mówił w Toruniu kanadyjski reżyser.

Festiwal ma przyszłość

  • Festiwal EnergaCAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Międzynarodową, rozpoznawalną na świecie imprezę, kierującą uwagę przede wszystkim na sztukę operatorską, powołał do życia w 1993 roku Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult. Ostatnia toruńska edycja odbyła się w 1999 roku.
  • W kolejnych latach (2000-2009) festiwal przeniesiony został do Łodzi, a następnie (2010-2018) do Bydgoszczy. Powrót tego wydarzenia do Torunia w 2019 wiąże się z powołaniem do życia instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i planami budowy w obiektu służącego potrzebom tej instytucji. Ten ma stanąć w mieście do 2025 roku. Szacunkowa wartość inwestycji to 600 mln zł.

- Już teraz zapraszam państwa do Torunia za rok, na jubileuszową - trzydziestą - edycję festiwalu - powiedział na koniec gali zamknięcia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto