Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Zapominamy o nerkach. A to błąd! Jak o nie dbać? Radzi dr Sławomir Badurek

Sara Watrak
Sara Watrak
Dr Sławomir Badurek
Dr Sławomir Badurek Grzegorz Olkowski
9 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Dr. n. med. Sławomira Badurka, specjalistę chorób wewnętrznych, diabetologii i nefrologii, Kierownika Oddziału Klinicznego Nefrologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu pytamy, jak dbać o nerki, by cieszyć się sprawnością tych niezwykle ważnych narządów do późnej starości.

"Nowości" świętują swoje 55-lecie

od 16 lat

Kto jest najbardziej narażony na choroby nerek?

Nerki mają wiele odpowiedzialnych zadań do wykonania, ale w przebiegu różnych nieleczonych chorób mogą tracić swoje funkcje. Mam na myśli tak pospolite choroby jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, otyłość. To wszystko schorzenia, które, nieleczone odpowiednio, mogą prowadzić do uszkodzenia funkcji nerek. Oczywiście ta lista chorób to zaledwie wycinek, ale już ona pokazuje, ile osób może być zagrożonych upośledzeniem funkcji nerek. To potężna grupa.

Polecamy

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Niestety, choroby nerek bardzo długo pozostają bezobjawowe. Ktoś trafia do szpitala i okazuje się, że funkcja nerek jest tak bardzo upośledzona, że konieczne są dializy. To stadium często trwałe i bardzo obciążające. Szansa na przeżycie chorego dializowanego w wieku 65 lat, czyli wcale niezaawansowanym, jest mniejsza niż osoby, która w tym samym wieku dowiaduje się, że ma nowotwór jelita grubego.

Jak w takim razie możemy o nerki zadbać, by do szpitala nie trafić?

Jeżeli cierpimy na takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, otyłość, mamy w rodzinie osoby z chorobami nerek, to powinniśmy nerki regularnie badać. Wystarczy raz w roku wykonać badanie krwi z oznaczeniem kreatyniny z wyliczeniem wskaźnika GFR i badanie ogólne moczu. Poza tym każdy człowiek powinien mieć wykonane USG jamy brzusznej - w dzieciństwie, potem gdy wchodzi w dorosłość, następnie ok. 45. roku życia, później już w zależności od tego, czy były jakieś odchylenia. Są to proste badania, a często się je pomija. Strategia powinna zmierzać do tego, żeby wcześnie wykryć patologię dotyczącą nerek.

Czyli regularne badania. Czy coś jeszcze możemy zrobić?

Trzeba dobrze leczyć nadciśnienie, cukrzycę, choroby serca. W ostatnich dziesięciu latach dokonał się duży przełom, jeśli chodzi o farmakoterapię. Możliwości leczenia tych chorób są na znacznie lepszym poziomie niż wcześniej. Leki o potwierdzonej w dużych badaniach skuteczności stały się bardziej dostępne dzięki zmianom na listach refundacyjnych.

Gdy okaże się, że jednak mamy chore nerki, jakie są możliwości leczenia?

Dializoterapia jest dostępna dla wszystkich, którzy tego wymagają, oczywiście są pewne przeciwwskazania, ale bardzo wąskie. Część chorych może korzystać z przeszczepu, ale żeby być zakwalifikowanym do tej procedury, trzeba być w dobrym stanie zdrowia, z dobrze kontrolowanymi chorobami przewlekłymi, bez aktywnych zakażeń w organizmie, niewyleczonych nowotworów, trzeba też spełnić kryteria odpowiedniego doboru narządu, by zminimalizować ryzyko odrzucenia przeszczepu. Nie wszyscy się kwalifikują. Dlatego tak ważne jest, by o nerki dbać, by badać ich czynność. Na naszym oddziale nefrologii wykonujemy pełną diagnostykę chorób nerek łącznie z biopsją nerki. To coś zupełnie innego niż biopsja piersi, tarczycy czy innego narządu. To procedura szpitalna, która wymaga monitoringu szpitalnego, chociażby w formie dobowej czy dwudniowej hospitalizacji. Często jest jedynym sposobem do ustalenia precyzyjnej diagnozy, a nie we wszystkich ośrodkach jest wykonywana. Nie każda osoba z chorobą nerek wymaga tej procedury, ale część zdecydowanie tak i dopiero z wynikiem badania biopsyjnego możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które jest bardzo ważne, tym bardziej że populacja nam się starzeje, chorób przewlekłych przybywa.

Polecamy

A czy zdarza się, że na oddział trafiają młode osoby, między 20. a 30. rokiem życia?

Niestety tak, są to często osoby, które nadużywają substancji psychoaktywnych, a także osoby, przede wszystkim młodzi mężczyźni, którzy sposobami farmakologicznymi budują masę mięśniową. U takich pacjentów funkcja nerek bywa tak znacznie upośledzona, że wymagają oni przynajmniej czasowej dializoterapii.

Dlaczego tak mało mówi się o nerkach?

To nie są medialne tematy. Mówi się najczęściej o onkologii, kardiologii, a o nerkach się zapomina, dotyczy to również lekarzy. Mamy ok. 1500 nefrologów w Polsce, część posiada jeszcze inne specjalizacje. To zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Nefrologia jest trudną specjalizacją. Nie cieszy się wzięciem wśród młodych lekarzy. Tymczasem według prognoz za 10-15 lat choroby nerek będą trzecią przyczyną niezapalnych, nieurazowych, przedwczesnych zgonów, tuż po nowotworach i chorobach kardiologicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto