Toruń. Wsparcie dla uchodźców, miliony na mieszkania. O tym będą debatować radni

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Na kolejnej sesji Rada Miasta Torunia zbierze się w czwartek 12 maja
Na kolejnej sesji Rada Miasta Torunia zbierze się w czwartek 12 maja Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
O miesiąc dłużej, do końca czerwca, przebywający w Toruniu uchodźcy z Ukrainy będą mogli korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. To tylko jedna z wielu decyzji, którą na sesji w najbliższy czwartek ma podjąć Rada Miasta.

-Zaproponuję Radzie Miasta wydłużenie o miesiąc, do końca czerwca, obowiązywania darmowych przejazdów komunikacją miejską w Toruniu dla obywateli Ukrainy - zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski.

Przy okazji prezydent przedstawił informacje dotyczące liczby uchodźców z Ukrainy przebywających w Toruniu. Utrzymywanych przez podmioty publiczne (miasto, samorząd województwa, administracja rządowa) jest dla nich 1200 miejsc zakwaterowania.

-Obecnie wykorzystanych jest 300 miejsc noclegowych. Taka sytuacja utrzymuje się od kilkunastu dni, czyli mamy do czynienia ze stabilizacją - podkreślił prezydent.

Urząd Miasta przyznał dotąd 4500 numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Złożyli oni około 4000 wniosków o tzw. powitalne, czyli 300 złotych. Wpłynęło też 2700 wniosków od torunian, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców. Za dzień pobytu jednej osoby otrzymają 40 złotych z budżetu państwa.

Około 900 dzieci z Ukrainy uczy się w szkołach w Toruniu, a około 300 jest pod opieką przedszkoli.

Polecamy

Strażacy ochotnicy dostaną wsparcie z budżetu Torunia

Na najbliższej sesji Rada Miasta ma także zatwierdzić wsparcie dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Okazuje się, że w Toruniu zarejestrowanych jest ich siedem, trzy z nich są aktywne w ratownictwie. Zadeklarowały, że działa w nich 15 osób. Każda z nich będzie mogła liczyć na wsparcie z budżetu miasta - 22 złote ekwiwalentu za każdą godzinę udziału w akcji (średnia w województwie to 19 złotych) oraz 11 złotych za godzinę udziału w ćwiczeniach (średnia w województwie: 9 złotych). Opłacone też zostanie ich ubezpieczenie.

Prezydent Zaleski zaproponuje Radzie Miasta także projekt uchwały dotyczący wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Chodzi o 10 milionów złotych na budowę około 300 mieszkań w latach 2022-2024 w trzech lokalizacjach przy ulicy Poznańskiej oraz jednej przy ulicy Rolniczej. Te 10 mln zł to 10 procent kosztów przedsięwzięcia. Resztę zapewnią kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz z państwowego Funduszu Dopłat (po 35 procent) oraz tzw. partycypacja przyszłych najemców mieszkań (20 procent). Inwestycję będzie prowadzić spółka miejska - Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Półtora miliona na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami

Radni mają również przyjąć „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2022”. Na jego realizację w budżecie miasta zarezerwowano 1 551 810 złotych. To blisko pół miliona złotych więcej niż w roku 2021. Wśród zadań wskazanych w programie do realizacji jest utrzymywanie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w przy ul. Przybyszewskiego 3, opieka nad wolno żyjącymi kotami we współpracy z organizacjami społecznymi, odławianie bezdomnych zwierząt na podstawie zgłaszanych interwencji i umieszczanie ich w schronisku lub we wskazanym gospodarstwie rolnym w Grabowcu oraz obligatoryjna sterylizacja bądź kastracja zwierząt, a także zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

Dodajmy, że w roku 2021 przyjęto do toruńskiego schroniska 928 psów i 787 kotów (w 2020 roku: 853 psy i 745 kotów). Wszystkie zwierzęta adoptowane ze schroniska są czipowane - w roku 2021 mikroczipem oznakowano 506 psów i 594 koty (w 2020 roku: 465 psów i 491 kotów). Ważnym elementem programu jest poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt. W 2021 roku adoptowano 92,94 procent psów i 76,46 procent kotów (w roku 2020: 95,83 procent psów i 87,81 kotów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie