Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Wraca festiwal „Kontakt”: ze spektaklem Krystiana Lupy i z upamiętnieniem Krystyny Meissner

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” w Toruniu wraca do swojej tradycyjnej formuły. Znów odbędzie się „na żywo” i będzie organizowany corocznie.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” stworzyła w 1991 roku ówczesna dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu Krystyna Meissner. Przez kolejne lata był organizowany corocznie na przełomie maja i czerwca. Formuła zmieniła się w 2010 roku. Ze względu na brak sal teatralnych w Toruniu i problemy finansowe postanowiono organizować festiwal co dwa lata - w lata parzyste. W nieparzyste lukę miał wypełnić Festiwal Debiutantów - „Pierwszy Kontakt”.

Kolejne zmiany spowodowała pandemia koronawirusa. „Kontakt” nie odbył się w roku 2020, a w 2021 roku teatralne spektakle były prezentowane w internecie.

Festiwal "Kontakt 2022": w maju i w czerwcu

Teraz „Kontakt” wraca do tradycyjnej formuły - będzie organizowany co roku. Tak powinien być realizowany główny cel imprezy - spotkanie najważniejszych premier zza wschodniej i zachodniej granicy, będące „polskim oknem na teatr europejski i światowy”.

W tym roku „Kontakt” zaplanowano w terminie od 21 doi 27 maja oraz 11 i 12 czerwca. W roli dyrektora festiwalu zadebiutuje Renata Derejczyk, od niedawna kierująca Teatrem im. Wilama Horzycy.

- Przygotowując tegoroczną odsłonę „Kontaktu” musieliśmy reagować na sytuację geopolityczną. Niektórym twórcom podziękowaliśmy, a ich miejsce pojawili się inni. Spektakle zaproszone w tym roku analizują w mniejszym lub większym zbliżeniu współczesne społeczeństwo. Pokazują, co dzieje się z człowiekiem poszukującym wolności i rozpoznającym swoje miejsce w społeczeństwie, na ile kompromisów musi być przygotowany lub z ilu ideałów musi zrezygnować, aby nie zostać wykluczonym - mówi Renata Derejczyk.

Festiwal w teatrze i w Arenie Toruń

Festiwal „Kontakt 2022” rozpocznie się 21 maja w Arenie Toruń przy ulicy Bema spektaklem „Pieśni bez słów” Thoma Luza i Bernetta Theaterproduktionen ze szwajcarskiego Zurychu. Muzyczne przedstawienie opowiada o szoku i osłupieniu, zniszczeniu i przyszłości, życiu i śmierci.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

W kolejne majowe dni w Teatrze „Baj Pomorski”, w Teatrze im. Wilama Horzycy oraz w sali na Jordankach zaprezentowane zostaną spektakle: „Stracone złudzenia” Teatru na Zabradli z czeskiej Pragi, „Noce i dnie” Teatr im. Wilama Horzycy, „Trzy siostry” rumuńskiego Teatru Narodowego „I.L. Caragiale” z Bukaresztu oraz „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” litewskiego Państwowego Teatru Młodzieżowego z Wilna.

W programie tegorocznego festiwalu jest także interdyscyplinarny projekt „Życie na wypadek wojny”. Tworzą go ukraińskie artystki zmuszone uciekać przed wojną. To między innymi Lena Laguszonkowa, do niedawna kierownik literacki teatru w Odessie, obecnie mieszkająca w Bydgoszczy. Projekt powstaje we współpracy Teatru im. Wilama Horzycy, Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Na koniec festiwalu, 11 i 12 czerwca zapowiada się wielkie wydarzenie. W Teatrze im. Wilama Horzycy swoją ostatnią premierę, spektakl „Imagine”, zaprezentuje jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych reżyserów teatralnych, Krystian Lupa. Zaplanowano również spotkanie z nim (podobnie jak z twórcami wcześniej wymienionych spektakli).

-Krystian Lupa po raz ostatni gościł na „Kontakcie” w 1997 roku. 11 i 12 czerwca to jedyne terminy, w których może zaprezentować spektakl - dodaje Renata Derejczyk.

Scena na Zapleczu będzie miała patronkę

Podczas festiwalu uczczona zostanie pamięć jego twórczyni, zmarłej w lutym Krystyny Meissner. 24 maja przed wejściem do Teatru im. Wilama Horzycy będzie prezentowana wystawa fotografii „Krystyna Meissner w Toruniu”. Na 12 czerwca zaplanowano dyskusję ludzi teatru pod tytułem „Zszywanie Europy. Rozmowy dla Krystyny Meissner”. Zakończy ją uroczystość nadania Scenie na Zapleczu imienia twórczyni „Kontaktu”. Krystyna Meissner była inicjatorką budowy tej części Teatru im. Wilama Horzycy.

„Nowości” są patronem medialnym tegorocznego „Kontaktu”. O programie festiwalu będziemy na bieżąco informować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto