Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. W SP nr 9 na Wrzosach powstała "Oaza", strefa wolna od hałasu [zdjęcia]

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Tak wygląda "Oaza" w Szkole Podstawowej nr 9 w Toruniu
Tak wygląda "Oaza" w Szkole Podstawowej nr 9 w Toruniu Nadesłane
"Oaza" tak nazywa się specjalny pokój w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej. To pomieszczenie, gdzie uczniowie mogą odetchnąć od hałasu na zatłoczonych korytarzach podstawówki. Powstało z inicjatywy jednej z klas, a wykonali je i zaadaptowali pracownicy placówki.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

od 16 lat

Wystarczy przekroczyć próg jakiejkolwiek szkoły podstawowej podczas przerwy w zajęciach, by przekonać się, że wszechobecny hałas bardzo męczy. Rozbrykani uczniowie bawiąc się i rozmawiając powodują niewyobrażalny wręcz harmider. Chwila w takiej wrzawie może spowodować nie tylko ból głowy i dyskomfort, ale przede wszystkich chęć natychmiastowej ucieczki z takiego miejsca. A uczniowie, którzy przychodzą na zajęcia, uciec przed hałasem niestety nie mogą.

Polecamy

Z inicjatywy młodzieży

Są jednak szkoły, gdzie znaleziono sposób na hałas. Jedną z nich jest toruńska "dziewiątka" z Wrzosów.

- Zauważyliśmy, że uczniom brakuje miejsc gdzie podczas przerw będą mogli wygodnie odpocząć, wyciszyć się, zregenerować układ nerwowy. Wpływa to w konsekwencji zarówno na zachowanie, jak i wydajność pracy podczas zajęć edukacyjnych. Postanowiliśmy temu zaradzić - mówi Maciej Gajewski, dyrektor SP nr 9 przy ul. Rzepakowej w Toruniu.

Z inicjatywą stworzenia pokoju ciszy wyszli uczniowie klasy 8 b w "dziewiątce". To oni zaprojektowali przestrzeń, która umożliwia dzieciom i młodzieży higieniczny odpoczynek podczas przerw śródlekcyjnych oraz zachęca i motywuje ich do dbania w ten sposób o swoje zdrowie. Realizacja projektu ma również na celu edukację uczniów w zakresie negatywnych skutków zdrowotnych jakie niesie ze sobą przebywanie przez dłuższy czas w hałasie.

- Pokój ciszy „Oaza” jest więc odpowiedzią uczniów na dotkliwy hałas na korytarzach szkolnych podczas przerw, a także wyjściem naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom rówieśników. Samorząd Uczniowski miał również duży udział w opracowaniu regulamin spędzania czasu w pokoju ciszy - dodaje dyrektor Gajewski.

Hałas bardzo szkodzi

Jak wynika z badań, hałas jest jednym z największych problemów w polskich szkołach. Na korytarzach jego poziom osiąga 80–90 dB, a to powoduje rozdrażnienie, zmęczenie i utrudnia koncentrację. Nie lepiej jest w świetlicach szkolnych, salach przedszkolnych, w stołówkach i salach gimnastycznych, gdzie poziom hałasu także sięga 80 dB. Prawo pracy przewiduje, że przy hałasie powyżej 80 dB pracownikowi przysługują środki ochrony, np. słuchawki lub stopery.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby poziom tła akustycznego w salach dydaktycznych nie przekraczał 55 decybeli. Hałas, który jest głośniejszy niż ta granica, utrudnia komunikację i zrozumienie mowy. Powoduje też długo utrzymujący się stres.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto