Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. W miejscu dawnego Metronu powstaną bloki? Jakie i dla kogo?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
W sierpniu miną 4 lata od chwili, gdy 130 pracowników fabryki wodomierzy Metron rozstało się z pracą. Na mocy sądowego wyroku mienie przejął Skarb Państwa. Na terenie przy ul. Targowej mają powstać mieszkania - taki jest plan, ale zgody ministra jeszcze nie ma.
W sierpniu miną 4 lata od chwili, gdy 130 pracowników fabryki wodomierzy Metron rozstało się z pracą. Na mocy sądowego wyroku mienie przejął Skarb Państwa. Na terenie przy ul. Targowej mają powstać mieszkania - taki jest plan, ale zgody ministra jeszcze nie ma. Grzegorz Olkowski
Majątek upadłej fabryki wodomierzy Metron przejął Skarb Państwa. Sprzedano już maszyny i inne ruchomości. A co stanie się z nieruchomością przy ul. Targowej? - Plan zakłada przeznaczenie jej na cele mieszkaniowe, ale czekamy na zgodę ministra - mówi Tomasz Wiśniewski, rzecznik wojewody.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

W sierpniu miną już 4 lata od czasu, gdy ponad 130 pracowników fabryki wodomierzy Metron otrzymało wypowiedzenia. Zakład zakończył działalność, a majątek przejął Skarb Państwa (wcześniej spółka od 2000 roku go dzierżawiła). Stało się to na mocy prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Zabezpieczeniem nieruchomości i ruchomości, inwentaryzacją i przygotowaniem do zbycia zajmowali się urzędnicy wojewody.

Na jakim etapie jest ten proces? I co powstanie na terenie po dawnym Metronie?

Jak przekazuje "Nowościom" Tomasz Wiśniewski, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, proces przejęcia majątku i jego inwentaryzacji już się zakończył. Sprzedano również - w drodze przetargu - ruchomości, czyli maszyny i inne elementy wyposażenia. Teraz czas przyszedł na zajęcie się samą nieruchomością, czyli gruntem przy ul. Targowej, na której stoi biurowiec Metronu i budynki dawnej fabryki.

-Zostały sporządzone aktualne operaty szacunkowe określające wartość tej nieruchomości. Zlecono już także wykonanie podziału jednej z działek. W jakim celu? By moc racjonalnie gospodarować w przyszłości tym terenem. Aktualnie wojewoda oczekuje na zgodę Ministra Rozwoju i Technologii na dalsze zagospodarowanie nieruchomości - mówi Tomasz Wiśniewski.

Rzecznik wojewody nie kryje, że wola i pomysł na ten teren jest jeden: cel mieszkaniowy. - Już jakiś czas temu wojewoda wystąpił do Krajowego Zasobu Mieszkaniowego o zgodę na realizację takiego celu właśnie. Czekamy na odpowiedź - wyjaśnia.

Jakie to mogą być mieszkania i dla kogo? Na sprzedaż czy do wynajęcia?

Cel mieszkaniowy, biorąc pod uwagę otoczenie dawnego Metronu, wydaje się jasny. Wokół terenu dawnej fabryki wyrosło już wiele nowych budynków. Duże osiedle powstało na terenie po dawnej rzeźni, czyli Tormięsie, u zbiegu ulic Lubickiej i Targowej. Mniejsze - Osiedle Artystyczne - po sąsiedzku do Metronu (adres: ulica Targowa 12, 12a, 16, 18). Inwestorem jest spółka "Budlex Targowa", a wykonawcą spółka Hiram.

A jakie mieszkania mogą powstać na działce po Metronie? Dwa lata temu Adrian Mól, ówczesny rzecznik wojewody, wspominał o drugim w Toruniu (po ul. Okólnej) osiedlu "Mieszkanie Plus". Rok temu jednak Zbigniew Rasielewski, ówczesny wiceprezydent miasta odpowiedzialny za mieszkaniówkę, mówił o końcu tej formuły na toruńskim gruncie i początku nowej - mieszkań na wynajem.

Chodzi o program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który zakłada powstanie mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. 10 czerwca zeszłego roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Gminą Miasta Toruń a Krajowym Zasobem Nieruchomości, rozpoczynające proces, którego celem jest wybudowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu.

Czy pod takie domy może zostać przeznaczony teren przy ul. Targowej? Rzecznik wojewody na tym etapie sprawy szczegółów nie zdradza. Oczywiście, zawsze możliwym scenariuszem jest zbycie działki jakiemuś deweloperowi, ale ta opcja wydaje się najmniej prawdopodobna w przypadku mienia przejętego przez Skarb Państwa.
*Polecamy nasze grupy na Facebooku:*

Jak to z Metronem było? Burzliwa historia w pigułce

Starsi Czytelnicy pamiętają, młodszym przypomnijmy po krótce historię zakładu. Spółka Metron od wielu lat była skonfliktowana ze Skarbem Państwa. Działalność prowadziła na mocy umowy prywatyzacyjnej zawartej z państwem w 2000 roku. Już w 2001 roku, jak twierdzą zarządzający Metronem, państwo krzywdząco dla spółki podniosło opłaty legalizacyjne wodomierzy i to wpędziło ją w długi. Przestała płacić raty dzierżawy za mienie (grunt, zakład i maszyny), zalegała z podatkami, wypłatami dla pracowników.

Zaległości w opłacaniu ZUS-u pracownikom sięgały nie miesięcy, ale lat. Postępowanie układowe spółki z wierzycielami nie przyniosło efektów. W 2007 roku Skarb Państwa wypowiedział spółce umowę, ale fabryka dalej działała. Toczyły się boje administracyjne i sądowe.

Na mocy prawomocnego od lipca 2018 roku wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku spółka musiała wydać mienie Skarbowi Państwa. Tak się stało i grunt oraz część maszyn przejęli reprezentanci państwa w terenie, czyli urzędnicy wojewody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto